Ne. Nečtete špatně. Je to tak. Zákon o EET pocházející od Andreje Babiše, je nominovaný v soutěži Zákon roku. A údajně nejde o humoristickou soutěž. Prý oceňuje zákony, které mají pozitivní dopad na byznys. Nabízí se tak otázka, na čí byznys má pozitivní dopad zákon o EET?
O této vypečené normě totiž vědí své desítky tisíc živnostníků od centra Prahy po horské boudy. Aktuálně „jede“ v systému EET 138 tisíc podnikatelů. Mělo to být minimálně 250 tisíc, podle počtů Ministerstva financí ČR. Opět špatné počty. V oněch 138 tisících evidujících živnostnících není příliš mnoho těch, kteří by EET chválili. Přesto je to možná ten nejvíc nejlepší zákon. A kdo a jak přišel na to, že je tak skvělý?
„Anketa Zákon roku je společný projekt subjektů, které se angažují v oblasti regulace českého podnikání. Projekt organizuje poradenská společnost Deloitte a její advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal. V letošním roce se do akce nově zapojil Svaz průmyslu a dopravy, Svaz obchodu a cestovního ruchu a Hospodářská komora ČR,“ vysvětluje ČTK.
Do letošního ročníku vybrala nominační rada šest norem. Šanci na zisk titulu dostala novela občanského zákoníku, nový zákon o zadávání veřejných zakázek, zákon o elektronické evidenci tržeb, evropská směrnice k ochraně podnikatelského know-how, změny ve zveřejňování otevřených dat či zrušení devizového zákona. Na webu zakonroku.cz může hlasovat každý. Vítěze pak ale určí hlasování odborné veřejnosti. Výsledky budou oznámeny v první polovině června. Cílem projektu Zákon roku údajně je přispět k diskusi mezi českými podnikateli, politiky a odbornou veřejností o kvalitě českého legislativního prostředí.
O titulu by v tomto případě měli rozhodnout sami podnikatelé. To je ta nejodbornější veřejnost, která „pozitivní dopad na byznys“ dokáže nejlépe posodit. Buzerace, špehování, udávání, vyhozené desetitisíce za pokladny, účtenky, které si nikdo nebere, zkrachovalé živnosti na venkově. Vskutku velmi pozitivní dopad na byznys!