Problematika střetu zájmů je nejčastěji zmiňována s Andrejem Babišem a jeho vlivem na politiku, byznys i média. Zákon, který je často nazýván „Lex Babiš“, sice zamezil některým možnostem zneužití moci, ale přesto v něm zůstaly pasáže, které lze obejít. Nezřídka se hovoří například o svěřenských fondech, jejichž struktury stále mohou ovládat lidé, kteří jsou do střetu zájmů zapleteni. I proto se do sněmovny už zřejmě tento týden dostane novela zákona o střetu zájmů, jejímž spoluautorem je pirátský poslanec Jakub Michálek. Ten v rozhovoru pro FORUM 24 prozradil, co konkrétně se v zákoně změní, zda zmizela „hluchá místa“ či jestli se bude týkat i prezidenta.
Pane poslanče, novela zákona o střetu zájmů má být oproti původnímu zákonu přísnější. Co konkrétně to znamená?
Novela by měla být především lépe vymahatelná. Shoda na principu, že člověk, který z dotací či veřejných zakázek čerpá peníze, by o nich neměl rozhodovat, je v naší koalici jednoznačná. Novela zajišťuje reálnou vymahatelnost tohoto oprávněného požadavku. Druhý princip, který se snažíme uvést do praxe, je, že politici by neměli vlastnit média, protože je to nepřiměřeně zvýhodňuje ve volební kampani.
Proč nebyl původní zákon dostačující?
V praxi se bohužel ukázalo, že řešil střet zájmů jen na papíře, ale ne věcně. Navíc předložená novela také napravuje problém, že občané nemají přístup k majetkovým přiznáním politiků a nemohou je kontrolovat. Tuto část zákona totiž zrušil Ústavní soud kvůli způsobu zveřejňování těchto informací a hnutí ANO už přes rok blokuje snahy zákon opravit, protože se bojí, že by se současně řešil i střet zájmů jejich šéfa.
Často se hovoří o obcházení tohoto zákona pomocí svěřenských fondů. Nenajde se v novele podobné slabé místo?
Tvrdě jsme pracovali na tom, aby tam žádná díra nebyla, prošlo to i rukama legislativců ministerstva spravedlnosti. Politik by se maximálně mohl zbavit majetku před nabytím účinnosti zákona tím, že by ho celý převedl na manželku, ale tím už by to nebyl jeho majetek. To je asi jediné riziko.
Jak přísný tedy nový zákon bude? Jsou v něm jasné termíny a pokuty, které vymezují, jak se musí politik, vlastnící média, zachovat?
Parametry zákona jsou nastaveny tak, aby byl vymahatelný. Lhůty jsou zpravidla 60 dní, výše možné pokuty roste úměrně velikosti podniku a dohledový úřad získal pravomoci, jak fungování zákona vymoci.
Proč se omezení vlastnictví médií politiky nevztahuje i na ta internetová?
Soustředíme se na vymahatelnost současné legislativy spíše než na její rozšiřování. Jde o poslanecký návrh, u takového je zpravidla vhodnější postupovat spíše úsporněji namísto snahy o vytvoření všeobjímající novely.
Andrej Babiš bude opět argumentovat tím, že se jedná o zákon proti němu. Nebude mít do jisté míry pravdu?
Zákon se týká všech, kteří mají tento problém. Pana Babiše se týká jen ta část, která politikům zakazuje vlastnit média. Kdyby pan Babiš držel svoje slovo a média, která si koupil, neovlivňoval, tak by palčivost tohoto problému nevynikla. To ale není vina předkladatelů. Část týkající se dotací se pak pana Babiše vůbec nedotkne, protože není členem vlády. Tato vláda tak na sobě uplatňuje stejné zásady, které jsme hlásali před volbami, když jsme byli v opozici.
Inspiroval jste se jako jeden ze spoluautorů novely třeba v cizině? Jak to vůbec funguje v zahraničí?
Ano, samozřejmě jsme analyzovali, jak to mají ošetřené jinde. Ve velké části států funguje politická kultura, takže legislativní řešení nebylo nutné. Problémy měli v Itálii, New Yorku nebo v některých jihoamerických státech. Někde používají institut slepého trustu, jinde dokonce hrozí zánik mandátu, pokud si politik nevyřeší střet zájmů. My jsme šli cestou, že „zfunkčníme“ pravidla, která už dnes v České republice platí.
Ani tentokrát se zákon o střetu zájmů netýká prezidenta. Není to chyba?
Máte pravdu, tuto úpravu lze předložit formou pozměňovacího návrhu, pokud na ní bude shoda. Zákony mají platit pro všechny.
Dá se tedy ještě téma „prezident“ do zákona implementovat v průběhu jednání ve sněmovně?
Ano, pokusíme se to dojednat.
Změní se pouze omezení vlastnictví médií, nebo novela upravuje i čerpání dotací vrcholnými politiky?
Novela řeší obojí a nad rámec uvedeného ještě obnovuje přístup občanů k majetkovým přiznáním politiků.
Jak rychle by mohla novela vstoupit v platnost?
Nechci slibovat termín, který by opozici motivoval k ještě větším obstrukcím. Už teď je situace ve sněmovně v tomto ohledu mimořádně nešťastná. Původní termín jsme měli 1. 7. tohoto roku, ale kvůli obstrukcím opozice se na zákon nedostalo.
Bude mít novela podporu od všech poslanců vládní koalice, nebo jste už stačil narazit na nějaké kritické hlasy?
Jde o koaliční návrh podepsaný zástupci stran, takže je podle koaliční smlouvy závazný. Možná provedeme nějaké změny ohledně prezidenta či toho, zda vyplácet nárokové zemědělské dotace na hektar, ale zatím jsme o tom nediskutovali a vrátíme se k tomu po prvním čtení.
Dá se předpokládat, že šéf hnutí ANO opět zaútočí na Piráty, jelikož tváří novely jste vy. Budete se nějak bránit, nebo vás předvolební kampaň naučila, že proti Babišovi se musí jít do protiútoku?
Piráti dlouhodobě prosazují férové podmínky politické soutěže. Jestli to znamená střet s poslancem Babišem, tak ho prostě absolvujeme.
Jaké další zákony mají Piráti, nebo konkrétně vy, připraveny?
Na úrovni vlády považuju za klíčovou otázku dneška pomoci lidem zvládnout narůstající drahotu a raketově rostoucí ceny energií. Proto jsme představili návrh bonusu na energie pro všechny. Osobně se dále věnuji problematice svobodného přístupu k informacím, zjednodušení zakládání firem, legislativě v oblasti sdíleného ubytování, nebo například větší nezávislosti státních zástupců.
Dá se při chování poslanců SPD vůbec něco projednat bez problémů?
Je to náročné, ale věřím, že si jako koalice poradíme. Naposledy se nám podařilo posunout dál novelu stavebního zákona, přestože proti ní byl avizován značný odpor opozice.
Jako předseda poslaneckého klubu Pirátů byste byl pro úpravu jednacího řádu sněmovny, aby nedocházelo ke dvacetihodinovým debatám, které nemají význam?
O zefektivnění jednacího řádu usiluji dlouhodobě. Není možné, aby mohl jeden člověk zablokovat fungování poslanecké sněmovny.
Myslíte si, že by se novela zákona o střetu zájmů mohla setkat s obstrukcemi od členů hnutí ANO?
S touto možností samozřejmě počítáme. Poslanci hnutí ANO se budou muset rozhodnout, jestli ve sněmovně sedí, aby zastupovali občany, nebo svého šéfa.