Sněmovna dnes schválila zpřísnění zákona o střetu zájmů i s některými omezeními pro podnikání členů vlády, které zjevně míří na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Členové kabinetu sice budou moci dál ovládat firmy, společnosti ale nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Zákon, který nyní zamíří k posouzení do Senátu, po sněmovních úpravách zakáže budoucím členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.
Pro předlohu hlasovalo 135 ze 183 přítomných poslanců, proti jich bylo 39. Normu nepodpořili jen poslanci hnutí ANO a několik nezařazených členů dolní komory. Babiš, který vlastní skupinu Agrofert včetně mediálního domu Mafra a rozhlasovou stanici Impuls a televizi Óčko, se z dnešního jednání dolní komory omluvil. Ve Sněmovně ale byl přítomen.
Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek před závěrečným hlasováním poděkoval poslancům, že aspoň částečně zvítězil zdravý selský rozum, když Sněmovna odmítla úpravy, podle nichž by člen vlády nesměl vlastnit majetek. Podotkl ale taky, že přijímat zákony kvůli jednomu člověku jde proti základním principům právního státu. „Dohodli jsme se, že většinově nepodpoříme konečnou verzi tohoto zákona, uvedl.
Za rozpačitý a bezzubý označil výsledek hlasování o pozměňovacích návrzích šéf frakce KSČM Pavel Kováčik, který si vzal před konečným hlasováním přestávku na jednání klubu. I malý pokrok je ale podle něho pokrokem a pozitiva převážila.
Vládní předloha předpokládá mimo jiné to, že politici budou dávat majetková přiznání i při vstupu do politiky. Poslanci nepodpořili návrh ústavně-právního výboru, aby byla neveřejná. Přijali naopak úpravu, podle níž mají oznámení dávat i soudci a státní zástupci. Do soudcovských oznámení, která by shromažďoval Nejvyšší soud, by veřejnost přístup mít neměla.
Ostatní funkcionáři by podávali přiznání podle novely do centrálního registru, který by vedlo ministerstvo spravedlnosti. Poslanci nepřijali úpravu Marka Bendy (ODS) na zachování nynějšího stavu, kdy politici a někteří úředníci posílají každoročně přiznání na několik tisíc míst podle druhu funkce.
Novela zákona o střetu zájmů, v němž poslanci provedli i další úpravy, zejména ohledně výše hodnoty přiznávaného movitého majetku, je podle vlády součástí protikorupčního tažení. Jednotný registr by měl zlepšit veřejnou i úřední kontrolu přiznání. Uzákonění povinnosti předkládat první přiznání při nástupu do funkce umožní zjistit, k jakému majetku funkcionáři za dobu působení přišli. Předloha zvyšuje například i možné sankce za porušení zákona.
SLEDOVALI JSME ON-LINE:
12:30
Zákon o střetu zájmů byl schválen. Pro omezení vlivu Andreje Babiše hlasovalo 135 poslanců, proti 39.
12:28
Faltýnek vzkazuje Kováčikovi: „Já říkám: Haló noviny.“ Poděkoval, že neprošel pozměňovací návrh týkající se vlastnictví firem.
12:21
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik vystoupil jako první a výslednou podobu zákona, o kterém se bude hlasovat, kritizuje, ale uvedl: „Ten zákon je tak bezzubý, že jej mohou odhlasovat i kolegové z hnutí ANO. Komunisté zákon podpoří.
11:29
Schůze byla před hlasováním o zákonu jako celku přerušena do 12:20.
11:25
Sněmovnou prošel návrh, že členové vlády nebudou moci vlastnit média. Pro hlasovalo 133 poslanců.
11:23
Návrh poslance Chvojky, který zakazoval poslancům vlastnit firmy, neprošel.
11:21
Pozměňovací návrh Martina Plíška, podle něhož by firmy, ve kterých má člen vlády 25 a více procent, nesměly dostávat dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky, prošel.
10:59
Hlasuje se o proceduře.
10:47
Sněmovna neschválila návrh vrátit zákon do druhého čtení poslance Schwarze.
10:46
Martin Plíšek (TOP 09) vyzval, aby se začalo hlasovat a uvedl, že vše bylo řádně projednáno.
10:38
„KSČM, podle toho jak projdou pozměňovací návrhy, se poradí a může zákon podpořit,“ uvedl komunista Stanislav Grospič.
10:32
Poslankyně ODS Jana Černochová prohlásila, že se při jednání porušuje jednací řád.
10:29
Podle serveru iDNES.cz je Andrej Babiš ve sněmovně, ale jednání se neúčastní. Chce si z něj ale prý pořídit fotografii na památku. Při zdůvodnění, proč nesouhlasí s novelou zákona o střetu zájmů, cituje Babiš mimo jiné Aristotela.
[ctete]75674[/ctete]
10:19
Poslanec ODS Pavel Blažek připomněl, že když byl ministrem, odešel naprosto ze všech firem.
10:09
Lidovec Jiří Mihola odmítl, že by si on a jeho kolegové nepřáli úspěšné lidi v politice. „To je samozřejmě nesmysl a je to až urážlivé,“ myslí si. „Vládní návrh jako celek jsme vládní návrh připraveni podpořit,“ oznámil Mihola s tím, že podpoří pozměňovací návrh Plíška i Chvojky.
9:54
Poslanec ANO Ivan Pilný se zastává svého šéfa velmi zajímavým způsobem. „Střetu zájmů jsou vystaveni i křesťané. Když se podíváte do Desatera, tak tam je střet zájmů nabíledni,“ prohlásil. „Byla tady také zmíněna média. Já bych chtěl jenom říci,ž e mediální svět vypadá dnes úplně jinak. Existuje Facebook, Twitter, Youtube,“ uvedl s tím, že tištěná média jsou přeceňována.
9:47
Vystupuje předseda STAN Petr Gazdík, který reaguje na Faltýnka. „I primátoři, starostové a hejtmani mohou mít střet zájmů. A není možné, aby třeba primátor bral dotace pro své firmy. My žijeme v době mediokracie a to, co z mého pohledu definuje střet zájmů nejvíce, je vlastnictví médií,“ řekl. „Demokracie je tam, kde jsou svobodné volby a svobodná média,“ dodal.
9:38
Faltýnek si stěžuje, jak dlouho se v médiích a v poslanecké sněmovně řešilo Čapí hnízdo.
9:32
Faltýnek opakuje staré tvrzení, že ostatní strany nechtějí v politice úspěšné lidi. „U zákonů proběhla vzácná shoda kolegů Plíška a Chvojky. Jejich cílem je zabránit na účasti v politice a veřejném životě lidem, kteří v životě něčeho dosáhli.“
9:27
Hovoří předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a cituje článek Petra Honzejka z Hospodářských novin. „Není to z Mafry,“ upozornil. Novinář dle citovaného článku zákon o střetu zájmů kritizuje a považuje jej za nefunkční.
9:26
Kalousek řekl, že se TOP 09 zdrží u některých návrhů hlasování, aby neohrozila celý zákon.
9:23
Vystupuje předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, popisuje důvod pozměňovacího návrhu poslance Martina Plíška. „Chceme zabránit tomu, aby nějaký člen vlády obchodoval sám se sebou,“ uvedl.