Petice nazvaná Poslanci a senátoři, zastavte Miloše Zemana! se šíří i po Novém roce. Lidí, kteří se rozhodli dát najevo, že jim vadí, jakým způsobem prezident Miloš Zeman Českou republiku zatahuje do náruče Ruska a Číny, je opravdu hodně. V pátek 4. ledna jich bylo více než 20 tisíc.

„Odezva Výzvy, 21 000 podpisů za necelý měsíc od jejího zveřejnění, svědčí o tom, že aktuální způsob výkonu funkce prezidenta republiky trápí mnoho lidí. Řada z nich využila možnost komentáře u svého podpisu a velká část komentářů obsahuje slovo „velezrada“ nebo „vlastizrada“. Většina nás, občanů, není experty v právních záležitostech, a tak ne všichni ty dva pojmy rozlišujeme. Přestože za vlastizradu lze zavřít jen řadového občana, kdežto prezident republiky se jí může dopouštět beztrestně, podstatné je, že signatářům vadí snahy o odklonění kormidla zahraniční politiky od EU a NATO na Východ a podřízené chování vůči imperialistickým mocnostem – Rusku a Číně,“ říká pro deník FORUM 24 jeden z iniciátorů výzvy Fedor Bruoth.

Alexandra Alvarová, Václav Němec a Fedor Bruoth uveřejnili svoji výzvu 10. prosince. V té době proběhlo několik skandálních kroků naší hlavy státu. Zeman zaútočil na Bezpečnostní informační službu nebo poskytl rozhovor ruské televizi NTV, ve které zpochybnil protiruské sankce. Jasně tak deklaroval opačný názor, než mají spojenci České republiky v Evropské unii a USA.

Bruoth pro deník FORUM 24 zdůraznil, že se nejedná o žádnou záležitost „pražské kavárny“, a na ukázku redakci poskytl několik ukázek zveřejněných názorů signatářů, kteří vysvětlili, proč připojili svůj podpis:

  • Antonín Kafka, Zlín: Jsem přesvědčen, že Miloš Zeman škodí naší republice. Vidím, že na to nemá fyzicky ani mentálně. Pánové senátoři, udělejte to rozhodnutí za Nejedlého, Mynáře a Ovčáčka. Sám prezident toho není schopen. Pomůžete mu odejít aspoň trochu důstojně a společnosti pomůžete k usmíření. Jste tady od toho…
  • Miloslav Košťál, Velké Svatoňovice:  Podepisuji, protože to, co máme na Hradě, je ostuda, ale ještě větší ostuda je, že tenhle člověk a ta parta kolem dostala znovu mandát. To je vypovídající o mentální úrovni obyvatel ČR.
  • Jana Salabová, Smrčí: (Podepisuji,) protože se velmi obávám spojky mezi Čínou a NATO!!! Spojky jako vyzvědače pro Čínu a Putina, vnímám to jako velmi nebezpečné a děkuji Havlovi, že my patříme do NATO.
  • Barbora Dvořáková, Praha: Plně souhlasím s obsahem petice. Jednání a rétorika pana prezidenta trvale rozdělují společnost, snižují kredit ČR ve světě a manévrují náš stát do ruské sféry vlivu. Celkové vyznění osobnosti Miloše Zemana je jedním velkým poškozením vážnosti prezidentského úřadu.

Připojit se k výzvě je možné na webu Petice24.com. Za posledních třicet dní se jedná o nejpodepisovanější petici.

 

 

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora