Nevyhovující podobu a kvalitu obranných linií a pozic v severní části Charkovské oblasti kritizují ukrajinští vojáci, kteří se tam nyní snaží zastavit ruský nápor. U obce Lypci prý obranné linie nemohou využívat, protože byly vybudovány bez znalosti vojenské taktiky, a v okolí Vovčansku, kde se nyní bojuje o každý domek, prý chybí zcela. V oblasti nadále panují kruté boje.
Dobrovolník Vasyl Kapustej upozornil na sociální síti X na kritické příspěvky ukrajinského novináře a válečného zpravodaje Jurije Butusova a přeložil je do češtiny. Butusov po ruském útoku na severní část Charkovské oblasti vyrazil za tamními obránci, aby ověřil situaci na místě a zjistil, na jaké úrovni mají tamní obranné pozice. Ty se ukrajinští představitelé zavázali vybudovat v neblahé předtuše, že právě tudy by se ruská armáda mohla znovu pokusit zaútočit.
První kritika se na adresu nevyhovující podoby obranných linií na severu Charkovské oblasti snesla krátce po začátku ruského útoku na ukrajinské pohraničí. Stáli za ní dobrovolníci ze skupiny Deep State, kteří od začátku plnohodnotné ruské invaze podrobně mapují bojové operace ukrajinské i ruské armády a pohyby fronty. Rychlý postup ruských jednotek je zarazil. Přičítali ho především neefektivní komunikaci ukrajinských jednotek a zpočátku nepříliš aktivní obraně a pomalému přivolání záloh, ale později si povšimli dalšího problému.
Následně publikovali fotografie nevyhovujících obranných postavení u obce Lypci, severně od Charkova, v jednom ze dvou hlavních směrů ruského útoku. „Zde se nebavíme o absenci ženijních a fortifikačních staveb, ale spíše o jejich špatné přípravě a nekompetentním přístupu, který byl s největší pravděpodobností vojenskému a politickému vedení prezentován jako ,úspěšný´,“ uvedli minulý týden. Ukrajinská armáda se hájila tím, že v bezprostřední blízkosti hranic nebylo možné obranná postavení budovat kvůli riziku ruského ostřelování, nicméně samotní vojáci tvrdí, že tomu tak nebylo.
Jurij Butusov následně zveřejnil části svého rozhovoru s vojáky ze 47. samostatného ženijního praporu. Ti jednak uvedli, že v předchozích měsících byla aktivita nepřítele u hranic velmi nízká a na obě strany od hranic se nacházela až do hloubky 5 kilometrů šedá zóna, takže by pomocí mechanizace bylo možné, obzvláště v noci, budovat obranné linie už asi pět kilometrů od hranic. To se však nestalo. Provedeno nebylo ani odpovídající zaminování, naopak s odkazem na budování linií bylo ženistům přikázáno některé oblasti odminovat, aby v nich mohly probíhat stavební práce. Nyní prý museli tytéž zóny znovu zaminovávat, tentokrát ale již pod nepřátelskou palbou.
Butusovova zjištění měla samozřejmě velký ohlas, a novinář proto zveřejnil rozsáhlejší rozhovor s ukrajinskými ženisty. Také ten Kapustej přeložil na svých stránkách. Vojáci mimo jiné potvrdili, že obranná linie u vesnice Lypci byla vybudována nevhodně. „Naše jednotky jsou nuceny bránit vesnici Hlyboke a hřeben výšin před Lypci, (…), protože odevzdání těchto vyvýšenin by vedlo k proniknutí nepřítele do Lypců (…) Dominantní hřeben výšin je pokryt pouze polními opevněními, která vyhloubili samotní vojáci, ale počet a kvalita těchto pozic je nedostatečná vzhledem k zadaným úkolům. Většina pozic se proto teprve nyní narychlo buduje (…),“ řekli.
Vojáci nekritizovali ani tak kvalitu provedení jednotlivých staveb v týlu, která je podle nich mnohdy velmi dobrá, jako spíš kvalitu obranné linie jako celku. Často podle nich například chybí „krytí zákopů před boční palbou a shozy seshora (z dronů, pozn. red.) a nedostatečné jsou i možnosti maskování.
„Je velký nedostatek maskovaných pozic pro dělostřelectvo, minomety, obrněná vozidla a transport, což značně omezuje manévrovatelnost palebných prostředků a logistiku. Zdá se, že plánovači nikdy neslyšeli o dronech, a vůbec o nich neuvažovali,“ domnívají se. U Vovčansku pak prý komplexní obranné struktury neexistovaly vůbec. „Nebyly zde ani miny, ani spolehlivé obranné struktury. Pouze pár polních opevnění na hranici,“ dodali vojáci.
Jak již deník FORUM 24 informoval, o samotné město Vovčansk se nyní vedou tvrdé boje. Ukrajinským jednotkám se podařilo postup nepřítele zpomalit, či patrně dočasně zastavit v obou hlavních směrech, nicméně situace zůstává pro obránce velmi složitá.
VIDEO: Pohraniční stráž Ukrajiny (DPSU) se souhlasem