Dezinformační weby, jako třeba ruský Sputnik ve své české verzi a Parlamentní listy, citovaly facebookový status o setkání Dominika Duky s novou radní České televize Hanou Lipovskou. Jenže když ty pozoruhodné věty na kardinálově Facebooku hledáme, tak tam nejsou. Nikdy tam nebyly, nebo si Duka uvědomil, co napsal, a začalo mazání?
Pozornost řady lidí vzbudilo to, co najdeme jako kardinálovy citáty třeba na Sputniku.
Něco vypadá jako takové jazykové vylepšení. Třeba tady:
Facebook verze Duka 2. června:
„Smyslem mého dnešního setkání s novou radní ČT paní Hanou Lipovskou byla vzájemná výměna názorů na roli nejenom České televize a veřejnoprávních sdělovacích prostředků, ale i diskuze o roli médií ve společnosti vůbec. Je skutečností, že v dnešní době jsou média fragmentovaná, není snadné se orientovat mezi pravdivou zprávou a dezinformací, nebo mezi novinařinou a aktivismem.
Jsem toho názoru, že i když mnohé v mediálním světě mohou zastat soukromá média, tedy zejména v oblasti zábavy a pop-kultury, veřejnoprávní rozhlas, televize a tisková kancelář mají smysl i v době inflace audiovizuálního obsahu. Jejich velkou výhodou je, že na rozdíl od soukromých stanic nepodléhají finančním tlakům, které by mohly ovlivňovat jejich výstupy.“
Verze Sputnik 2. června v článku s pozoruhodným titulkem „Dominik Duka na setkání s Lipovskou řešil smysl České televize. Potěší katolíky, liberálové utřou nos“:
„Smyslem našeho dnešního setkání s paní Hanou Lipovskou je vzájemná výměna názorů na roli nejenom České televize, ale veřejnoprávních sdělovacích prostředků, protože to je úkol Rady ČT. Ale do jisté míry to byla i rozprava o úloze sdělovacích prostředků všeobecně, které jsou chápány demokratickou veřejností především jako zdroj pravdivých informací, ale také jako nástroj, který dává hlas umlčeným, těm, kteří nemohou a nejsou vlastně reprezentováni, anebo jsou zrazováni především v nedemokratických systémech…“
Sputnik pak ovšem odkazuje na pasáž, která ve facebookovém statusu kardinála Duky není:
„Co si myslím, že je ale zapotřebí zhodnotit, je to, aby ani Česká televize někdy nevstupovala do takové role, kdy se už nedozvíme realitu ve smyslu ,padni komu padni‘, ale stojíme na straně určité politické orientace. Zcela jistě, že je legitimní, že jsou zastoupeny všechny proudy, ale také si musíme uvědomit, že v některých případech musíme také hodnotit význam některých proudů.“
Stejně tak to citují Parlamentní listy:
Tutéž pasáž má Echo 24:
Echo 24 pak dává proklik na Facebook s tímto příspěvkem, ale tam ta slova prostě nejsou. Že by se kardinálův Facebook měnil v jakýsi bermudský trojúhelník, kde nějakou vyšší mocí záhadně mizí věty?
Facebook Dominika Duky:
Ve verzi citované na dalších webech taková slova pochopitelně vzbudila jistý ohlas, mírně řečeno, protože by bylo jistě zajímavé vědět, kdo bude hodnotit ten „význam některých proudů“. Podle Dukova chování vůči médiím se dá tušit, že tím významným proudem má být zřejmě on a ta podoba katolictví, kterou on považuje za správnou. Vypadá to, že ta správná je taková, která je spojena s určitými politickými proudy, především takovými, které jsou blízké Zemanovu Hradu a nepřátelům Evropské unie.
Rád by ale nejspíš větší kus koláče i pro svou církev, jak prozrazuje pasáž, kterou pak také vyzmizíkovali.
Poslední fáze je taková, že se na Facebooku ty pasáže zase objevily a bylo doplněno toto vysvětlení:
„(Edit: tato úvaha byla sepsána a publikována ještě před samotným setkáním s paní Lipovskou, odráží myšlenky, které jsem chtěl s paní Lipovskou na setkání probrat. Následně jsem publikoval bezprostřední dojem z návštěvy, který je k dispozici na mém webu http://www.dominikduka.cz/vyjadreni/k-setkani-s-hanou-lipovskou/. Zaznamenal jsem, že se oba texty v určitý moment na sociálních sítích prolnuly. Stojím si za oběma texty.)“
To není třeba komentovat.
Pokud jde o tu názorovou pluralitu, vidí ji Duka po svém. Zatímco podporu poskytl svému proboštovi Petru Piťhovi, který pronesl bizarní apokalyptické kázání o Istanbulské úmluvě a před druhým kolem prezidentské volby podpořil článkem v novinách Miloše Zemana, Tomáš Halík dostal napomenutí. Hodnosti kanovníka byl zbaven kněz Tomáš Petráček, který se o současném politickém establishmentu také vyjadřuje značně kriticky. Dukovým blízkým spolupracovníkem byl ovšem kněz Milan Badal, hvězda Parlamentních listů. Před posledními volbami Duka vyjádřil naději, že se konečně ozve hlas „umlčované většiny“. Těžko říct, jestli myslel tu většinu ve Sněmovně, která mu pak chtěla zdanit církevní restituce.
Teď nám tedy kardinál do Rady ČT jako kandidátku za biskupskou konferenci pomohl nainstalovat Hanu Lipovskou, která vyjádřila názor, že nechápe smysl veřejnoprávních médií („Nerozumím smyslu existence veřejnoprávních médií. Neznám jediný pořad České televize, který by nemohla vysílat komerční stanice.“), a když jí byly její výroky připomenuty, tak kolem toho začala trapně kroužit. Tu samou Hanu Lipovskou, která naše členství v Evropské unii přirovnala k okupaci z roku 1968. Tu Hanu Lipovskou, která označuje Václava Klause za svého učitele a velebí jeho skromnost a která je teď v „think-tanku“ Jany Bobošíkové, kde chtějí obrozovat žurnalistiku v duchu Luboše Xavera Veselého. Už jen toto angažmá by samo o sobě stačilo jako ukázka naprosté myšlenkové zmatenosti. O Janě Bobošíkové řekla novinářům: „Poznala jsem Janu Bobošíkovou jako člověka, který je absolutně neschopný lži, a to i ve chvíli, kdy je to pro něj nevýhodné.“ Dáma zřejmě žertuje, nebo má nějakou kognitivní poruchu.
Duka pogratuloval Lipovské 25. května jazykem Rudého práva: „Gratuluji nominantce ČBK Haně Lipovské k úspěšné kandidatuře. Oceňuji její statečnost a pokoru, s jakou po několik měsíců dokázala čelit vyloženě nenávistné a naprosto nepochopitelné kampani některých zájmových skupin. Podobný dík patří i poslancům, že těmto křiklounům nepodlehli.“
Děkuje poslancům vládní koalice, okamurovcům a komunistům, aby bylo jasno. Ti nepodlehli „křiklounům“. Demokratická opozice jsou tedy pro Duku „křiklouni“. Dukovi ale za nominaci do Rady ČT poděkoval prezident Miloš Zeman. Když byl jeho mluvčí Jiří Ovčáček nedávno náhodou spatřen a natočen reportérkou České televize na chodníku pospolu s Hanou Lipovskou, propadl v hysterický záchvat a Lipovská prchala se schovat mezi opodál zaparkovaná auta.
Abychom se vrátili k tématu, asi už je celkem jasnější, co považuje Dominik Duka za „významné proudy“, které by podle něj měly být slyšet. Spíš se místo označení proudy hodí lépe název stoky. Protože z těch vět ale příliš trčelo, co by Duka rád, někam se ztratily. Děkujeme dezinformačním médiím a tzv. konzervativcům, že nám je ve svém svatém nadšení zachovali.
Všechno je to tady takové nějaké normální, že? Nebo normalizační?