Babišův poslanec Radek Vondráček (ANO) se pustil do premiéra Petra Fialy (ODS) s tím, že popírá pravidla právního státu. Na sociální síti X to napsal poté, co ministerský předseda označil smír slovenského ministerstva vnitra s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem ve sporu o evidenci Babiše jako agenta komunistické Státní bezpečnosti (StB) za handl. Útok na premiéra nenechal bez povšimnutí například bývalý hokejový reprezentant a trojnásobný vítěz NHL Jiří Hrdina. Krok slovenského ministerstva pak komentovali někteří zástupci vládní koalice.
„Ty zoufalče, co si poskakoval na pultíku ve sněmovne, tady chceš mluvit o morálce? Ožralej jak pytel si blábolil z Moskvy v televizi. Radši někam zalez a styď se, ty kašpare,“ vpálil někdejšímu předsedovi poslanecké sněmovny a současnému poslanci za hnutí ANO Radku Vondráčkovi bývalý hokejový mistr světa Jiří Hrdina, který pravidelně na sociální síti glosuje politické dění v Česku.
Hrdina takto reagoval poté, co Vondráček urážel předsedu vlády Petra Fialu. „Premiér už otevřeně popírá pravidla právního státu, neomaleně uráží suverénní Slovensko, dál rozděluje společnost, a pro strach ze ztráty moci boří hranice slušného jednání. Morální pád Petra Fialy,“ napsal Babišův poslanec na sociální síti.
Vondráčka rozzuřil Fialův komentář ke kroku slovenského ministerstva vnitra, které uznalo, že Babiš byl v dokumentech někdejší československé tajné policie StB neoprávněně evidován jako její agent a s StB vědomě nespolupracoval. Úřad s šéfem hnutí ANO uzavřel smír ve sporu o ochranu osobnosti týkající se neoprávněné evidence ve svazcích StB.
Ministerstvo vnitra na Slovensku vede předseda strany HLAS-SD Matúš Šutaj Eštok. Babiš na jaře opakovaně veřejně podpořil zakladatele HLAS-SD Petera Pellegriniho v prezidentských volbách.
Soud nahradil politický handl
„Rozsudek nezávislého soudu nahradil obyčejný handl,“ prohlásil premiér Fiala ke smíru v Babišově sporu se Slovenskem. Šéf hnutí ANO se podle něj jen pokouší ohýbat fakta ve svůj prospěch. „Dnes oznámená naprosto neuvěřitelná politická dohoda o jeho spolupráci s StB, kterou uzavřel se spřátelenými politiky na Slovensku, je toho nejnovějším důkazem,“ doplnil v pondělí.
Krok Slovenska nenechal chladnou například ani senátorku Miroslavu Němcovou (ODS). „Konstatování slovenského ministerstva vnitra, že Babiš nebyl estébák, má k pravdě tak daleko jako tiktokové křepčení Aleny Schillerové k Labutímu jezeru,“ vzkázala drsně dlouholetá politička.
„Stalinistka Semelová (členka komunistické strany Marta Semelová, pozn. red.) vyrazila do ulic protestovat proti rozhodnutí slovenského ministra Eštoka, že Babiš nebyl agentem,“ glosoval pak na sociální síti europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Podle historika a poslance za občanské demokraty Pavla Žáčka nemohlo slovenské ministerstvo vnitra suplovat nezávislý soud. „Bureš (krycí jméno Andreje Babiše ve svazcích StB, pozn. red.) žádný rozsudek v ruce nemá. A jaké myslíte, že by Bureš dostal od českého ministerstva vnitra lustrační osvědčení? No, pozitivní přece. Tak jaká neoprávněnost evidence? Agent Bureš byl, je a zůstane Burešem,“ napsal Žáček, který byl prvním ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů.
Na evidenci to nic nemění
Ani podle slovenského Ústavu paměti národa nemění smír s Babišem nic na tom, že je evidence šéfa hnutí ANO jako spolupracovníka StB oprávněná. „Je to směšné. Protože jde pouze o politické gesto. Byl jsem ředitelem v době, kdy jsme vyhráli spor s Andrejem Babišem u ústavního soudu i další soudy. Tahle dohoda je nesmysl,“ řekl v pondělí Deníku N bývalý šéf této instituce Ondrej Krajňák.
Rozhodnutí ministerstva a dohoda s Babišem podle něj nemění nic na důkazech, které slovenští badatelé a historici nashromáždili. „O tom, že je oprávněně evidovaný jako agent, svědčí mnohé nashromážděné důkazy. Babiš byl oprávněně evidovaný ve spisech StB jako agent a svědčí o tom dvanáct spisů, které Ústav paměti národa doložil z archiválií. Ty spisy jsou nezpochybnitelné,“ dodal Krajňák.
Není to něco běžného
Babiš opakovaně popřel, že by byl agentem StB. „Nikdy jsem s StB nespolupracoval, neexistuje ani nemůže existovat jediný důkaz, který by dokazoval něco jiného, a proto jsem i čtyřikrát vyhrál soud,“ sdělil opět novinářům.
Soudy se zabývaly sporem, zda je Babiš v evidenci StB jako agent oprávněně, celkem 12 let. Původní verdikt ve prospěch Babiše zrušil v roce 2017 slovenský ústavní soud. Bratislavský krajský soud pak v obnoveném líčení zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně evidován jako agent. Babiš poté neuspěl u slovenského nejvyššího soudu ani u Evropského soudu pro lidská práva. V roce 2023 Babiš podal kvůli evidenci u StB novou žalobu, namířenou tentokrát na slovenské ministerstvo vnitra.
Ministerstvo v pondělí oznámilo, že s Babišem uzavřelo smír, který následně schválil soud. Vnitro ve smíru uznalo, že Babiš byl v dokumentech někdejší StB neoprávněně evidován jako agent a s StB vědomě nespolupracoval. Slovenské ministerstvo následně sdělilo, že uzavření smíru zdůvodnilo dvěma právními analýzami a také tím, že existuje vysoké riziko jeho prohry ve sporu.
Uzavření smíru ministerstva s Babišem je podle českého historika Petra Blažka, ředitele Muzea paměti XX. století v Praze, naprosto výjimečné. „Není to něco běžného,“ řekl v pondělí České televizi. „Máme dostatek důkazů k tomu, že Andrej Babiš jako tajný spolupracovník s krycím jménem Bureš spolupracoval s jednou částí Státní bezpečnosti,“ vysvětlil Blažek.
Rozhodnutí vnitra je tak podle něj v rozporu s informacemi, které jsou o Babišově spolupráci s StB známy. „Máme k dispozici nejenom část ze svazku, který byl veden k Andreji Babišovi jako k tajnému spolupracovníkovi Státní bezpečnosti, ale i zmínky o tajném spolupracovníkovi s krycím jménem Bureš v mnoha dalších svazcích,“ doplnil.