Poslanecká sněmovna ve čtvrtek zažila další bouřlivé jednání. Opozice mnoho hodin blokovala schválení vládního návrhu zpřísňujícího valorizace penzí a pravidla pro předčasné důchody, k samotnému hlasování se proto zákonodárci dostali až o půl druhé ráno. Chování hnutí ANO rozčílilo předsedkyni dolní komory a šéfku vládní TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou, podle které opozice jen blábolila, protože nemá žádné své návrhy.
„Dnešní schůze poslanecké sněmovny začala ve 12:00. K projednávání konkrétního programu jsme se dostali v 19:20. Více než 7 hodin opozice jen blábolila, protože nemá žádné své návrhy. Mluví k pořadu schůze třikrát víc, než když jsme byli v opozici my! Jde o destrukci, kterou je nutné řešit,“ napsala ve čtvrtek krátce před půl devátou večer Markéta Pekarová Adamová.
To rozzuřilo šéfku poslaneckého klubu hnutí ANO Alenu Schillerovou. Podle ní jsou slova Pekarové Adamové názornou ukázkou, proč je pro tolik lidí ztělesněním arogance. „Dnes jste se sice do práce vůbec neobtěžovala, to vám ale nebrání mistrovat. Asi jste si nevšimla, ale vaše vláda se opět snaží obrat důchodce. Věřte mi, že za ně bojovat budeme vždy,“ vzkázala Schillerová.
Bývalá šéfka státní kasy narážela na to, že Pekarová Adamová ve čtvrtek vyrazila na debatu o legislativním procesu se studenty gymnázia v Ostrově na Karlovarsku. To se nelíbilo ani poslankyni Janě Mračkové Vildumetzové (ANO). „Od oběda hledám Markétu Pekarovou Adamovou. Marně si lámu hlavu tím, kde asi je, když na 12. hodinu svolala mimořádnou schůzi o penzích. A pak na mě vyskočí tweet TOP 09. Markéta, jak jí tam říkají, vyrazila na výlet,“ postěžovala si Mračková Vildumetzová na twitteru.
Její slova si Pekarová nenechala líbit. „Paní Schillerová a Vildumetzová mě prý v poslanecké sněmovně hledaly. Řídím nyní schůzi a Andreje Babiše nevidím jako obvykle, ale stejně tak nejsou přítomny ani poslankyně. Zatím je tedy jejich skóre: 2 tweety, 0 návrhů řešení důchodové reformy,“ vzkázala šéfka poslanecké sněmovny před jedenáctou večerní. Na Mračkovou Vildumetzovou reagovala také samotná TOP 09. „Paní poslankyně, doporučujeme se v první řadě starat o docházku Andreje Babiše, který ji má téměř vůbec nejhorší. Můžeme garantovat, že si předsedkyně ráda poslechne vaše návrhy důchodové reformy, za 8 let jste však nepřišli s vůbec žádným a dnes tomu není a nebude jinak,“ napsala strana na sociální síti.
Babišovy poslankyně se následně Pekarové Adamové snažily dokázat, že v jednacím sále opravdu jsou. „Hledala jste nás, paní předsedkyně? Jsme tady, žádný strach. Ale vy jste se nám dnes nějak toulala. Jak vlastně bylo na výletu?“ napsala Mračková Vildumetzová na twitteru a přiložila společnou fotografii z poslaneckých lavic, kde sedí se Schillerovou.
Tomu se Pekarová Adamová vysmála. Podle ní poslankyně přišly do sálu, zamávaly jí, vyfotily se a odešly. „Návrh na řešení problémů této země tedy opět nula. Udržitelnost penzijního systému za 8 let nevyřešily a jejich fotky stály daňové poplatníky v minulém volebním období nejméně 2 miliony korun ročně,“ dodala předsedkyně poslanecké sněmovny.
Návrh na zamítnutí novely neprošel
Sněmovna nakonec zpomalení řádných valorizací penzí a zpřísnění podmínek pro předčasné důchody schválila. Úvodní poslanecká debata o vládní novele trvala přes 13 hodin. Opoziční hnutí SPD neprosadilo její zamítnutí už v prvním čtení. Předlohu, která obsahuje také nahrazení nynějších pravidel mimořádných valorizací důchodů při vyšší inflaci dočasným přídavkem, nyní posoudí sociální výbor. Na její projednání bude mít podle rozhodnutí pléna poloviční, měsíční lhůtu.
Zpomalení valorizace a přísnější podmínky mají podle ministerstva práce a sociálních věcí přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování. Vláda by podle normy chtěla rozhodovat už letos v září o valorizaci důchodů pro příští rok.
Opozice ohlásila předem obstrukce, které provázely zejména prvních sedm hodin poslaneckého jednání od jeho zahájení ve čtvrtek v poledne. Opoziční lídři, zejména předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, je využili ke kritice počínání vlády v mnoha záležitostech. „Hlavní lež je, že nám hrozí bankrot,“ řekl ve zhruba 3,5hodinovém projevu. Do koaličního kabinetu Petra Fialy (ODS) se předseda ANO opřel například také kvůli inflaci. Fiala označil Babišova slova za nepravdy a nesmysly a podotkl, že nápady hnutí by zvýšily závazky státu celkem o 450 miliard korun.
„Nám záleží na tom, aby Česko hospodařilo udržitelně,“ zdůraznil ministerský předseda. Cílem opatření je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zajištění dobrých životních podmínek nejen pro nynější důchodce, ale také pro jejich děti a vnoučata. „Děláme kroky, které vedou ke stabilizaci, aby měly budoucí důchody důstojnou úroveň a hodnotu,“ řekl.
Opozice nás chce dále směrovat jako Titanic do ledovce
Představitelé opozice hodnotili navrhované úpravy zcela jinak. „Jedná se o změny, které výrazně poškodí všechny příjemce důchodů, ty současné i budoucí,“ řekl Okamura. Předsedkyně klubu ANO Schillerová pokládá předlohu za nesmyslnou a asociální. „Stěžejním a jediným cílem je snížení životní úrovně důchodců,“ prohlásila.
Mnozí opoziční poslanci vinili kabinet z toho, že podle nich rozdmýchává mezigenerační konflikt. „Je zde vláda, která s jistou zvrhlou dávkou škodolibosti štve děti proti rodičům a prarodičům,“ uvedla například Jana Pastuchová (ANO). Podle Jana Hrnčíře (SPD) kabinet vyhlásil důchodcům válku a úspory hledá všude kromě sebe. Jeden z mála koaličních poslanců, kteří v debatě vystoupili, Miroslav Zborovský (KDU-ČSL), vytkl opozici, že chce Česko nadále směrovat jako Titanic do ledovce.
Důchody se navyšují pravidelně vždy od ledna. Nyní se zvedají o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, tedy stejně jako před rokem 2018.
Předčasný důchod by měl být možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo nynějších až pěti let. Jít by do něj mohli lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let, teď je to 35 let. Pobíraná částka v předčasném důchodu by se měla krátit víc než dosud. Penze se skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je stejná pro všechny a v zásluhovém procentním díle se odrážejí odpracované roky, výše odvodů z výdělků a počet dětí. Podle novely by se u předčasného důchodu až do řádného termínu zásluhová část nevalorizovala.
Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, měli by důchodci a důchodkyně stejně jako teď při mimořádné valorizaci dostat víc peněz. Pobírat by měli dočasný přídavek a zvednout by se jim měla i zásluhová část penze, ovšem prakticky rovněž dočasně. O kolik procent by totiž zásluhový díl v předchozím roce kvůli zdražování rostl, o tolik procent by bylo jeho běžné navýšení pak nižší. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr má odrážet 60 procent růstu cen.