Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek tvrdí, že byla chyba jít do mise v Afghánistánu a NATO by se z ní mělo stáhnout. Zpochybňuje tak spojenecké závazky krátce poté, co v Alianci došlo ke shodě na rozšíření této mise, a zařadil se po bok komunistů a Okamury.
[ctete postid=“218287″ title=“Babišovo trestní stíhání? Nedělejme z toho takové drama, říká Charanzová“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/Charanzová-385×230.jpeg“ excerpt=“Europoslankyně Dita Charanzová (ANO) je dnes považována za premiérovu nejbližší “ permalink=“http://forum24.cz/babisovo-trestni-stihani-nedelejme-z-toho-takove-drama-rika-charanzova/“]218287[/ctete]
Tragická událost, kdy při útoku afghánského člena bezpečnostních složek zemřel rotný Tomáš Procházka, vyvolala vlnu protichůdných reakcí. Většina domácí politické scény vyjádřila lítost nad zmařeným životem a soustrast pozůstalým, ale zároveň se vyslovila pro pokračování účasti našich vojenských jednotek v afghánské misi.
Souznění s KSČM a SPD
Naopak komunisté, kteří v roli kremelských tykadel dlouhodobě vystupují nejen proti vojenským misím, ale i proti členství České republiky v NATO, znovu nevynechali příležitost, jak rozjitřené situace politicky zneužít. „Tato mise je spíš válečná než humanitární,“ řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik a jediné řešení, jak se vyhnout těmto ztrátám, je podle něj odchod z Afghánistánu.
Podobný názor zastává hnutí Tomia Okamury, které se nevyhýbá referendu o členství v Severoatlantické alianci. „Chtěli bychom znovu otevřít debatu o misích v Afghánistánu,“ prohlásil první místopředseda SPD Radim Fiala, navrhující mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny.
Nyní se k nim s překvapující razancí přidal vlivný poslanec sociální demokracie Lubomír Zaorálek. Jisté výhrady vůči účasti českých vojáků v této misi sice neskrýval ani v minulosti, ale v roli ministra zahraničí ji nikdy na spojeneckých fórech nezpochybnil. Dnes vyzval k debatě v rámci NATO, jak s ní skoncovat.
„Stojí nás to obrovské množství peněz. Byla chyba do Afghánistánu jít, strategicky nezvážené rozhodnutí. Důsledky jsou pro nás vesměs negativní,“ prohlašoval na tiskové konferenci. „Vidím jako cestu najít způsob, jak náš kontingent stáhnout. Byl bych pro to, aby Aliance zvažovala stahování, měli bychom to dělat společně.“
Jsme jako imperiální mocnost
Slova, která přitom Zaorálek používal, byla místy nezvykle expresivní a nijak se nelišila od rétoriky neostalinistického nostalgika Josefa Skály. „Chováme se jako okupanti. Jsme jako imperiální mocnost, která nehledí na soudy a zjednává si spravedlnost sama pomocí komanda zabijáků, které tam pošle,“ říká na adresu jednotky, která reagovala na nedávný útok na české vojáky.
Nikdo nezastírá, že situace v desítky let válkou zmítané zemi je složitá a její řešení dlouhodobé. Vojenské jednotky byly do Afghánistánu vyslány po bezprecedentním teroristickém útoku 11. září 2001 na budovy Světového obchodního centra v New Yorku, ke kterému se později přihlásila nechvalně proslulá skupina Al-Kaida, vedená o deset let později zlikvidovaným Usámou bin Ládinem.
Členské země Aliance tehdy poprvé aktivovaly článek 5 Severoatlantické smlouvy, podle kterého je útok na jakéhokoli člena NATO považován za útok proti všem. Afghánistán byl už v té době považován za největší útočiště teroristů Al-Kaidy a spřízněných skupin, spojených s radikálním hnutím Talibán, bojujícím proti vládním silám podporovaným spojenci.
Shoda NATO na rozšíření mise
V Afghánistánu se od té doby vystřídalo několik vojenských operací, přičemž ta poslední s názvem Resolute Support („Rozhodná podpora“) byla zahájena v roce 2015. Jejím cílem je výcvik, poradenství a podpora afghánských ozbrojených sil, a účastní se jí celkem 42 zemí (z toho 14 partnerských států NATO).
Zaorálek přichází se svojí dramatickou kritikou v době, kdy se členské země NATO loni v listopadu shodly na výrazném rozšíření této mise na 16 tisíc vojáků (o tři tisíce mužů). K navýšení počtu českých vojáků v této misi na další dva roky se přihlásila i Česká republika, a bývalý člen Sobotkovy vlády jej hlasováním letos v červnu ve sněmovně podpořil.
Ještě loni v květnu přitom jako ministr zahraničí spolupráci mezi Evropskou unií a Afghánistánem obhajoval. „Postoj České republiky k této dohodě je od začátku kladný. Je to dáno tím, že my se vlastně dlouhodobě na stabilizaci Afghánistánu podílíme. Afghánistán je poměrně velkou oblastí našeho zájmu a nemáme důvod to nepodpořit.“
O rok později je u něj všechno jinak. Problém spočívá v tom, že Zaorálek dnes není jen řadový poslanec, ale předseda významného sněmovního zahraničního výboru. Dostává se tak do rozporu nejen s dosavadní vládní strategií, ale i s kolegy v sociální demokracii.
Jistoty a závazky
V této souvislosti je nutné připomenout, že členství v NATO přináší nejen obranné bezpečnostní jistoty, ale i spojenecké závazky. Jedním z nich je vysílání stovek vojáků české armády do zahraničních vojenských operací. Naše jednotky jsou spojenci velice ceněny, mnozí jejich účastníci jsou vyznamenáváni za statečnost a zaslouží si respekt a úctu.
Svět je propojený, nežijeme ve vzduchoprázdnu. Čeští vojáci nejsou v těchto nebezpečných teritoriích jen proto, že jsme součástí spojeneckých sil, ale především proto, že čelíme stoupajícím civilizačním hrozbám, a zodpovědná země nemůže stát stranou jejich řešení. Tím spíše, že v poslední době se v Afghánistánu začíná etablovat i Islámský stát.
Plivnutí do tváře vojáků
Nelze se proto divit reakci bývalého velitele českých speciálních sil v Afghánistánu, brigádního generála Karla Řehky. „Začít vykřikovat o stahování, chybách, okupaci a špatné strategii v době, kdy utržíme ztráty na bojišti, není jen plivnutí do tváře vojáků, které jsme tam poslali. To je podkopávání naší obranyschopnosti a bezpečnosti!“ uvedl na svém facebookovém profilu.
[ctete postid=“216428″ title=“Krize v ČSSD aneb Budoucí ministr Petříček dostal ve volbách jen 320 hlasů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/Petříček-Hrad-385×230.jpeg“ excerpt=“Neúspěšný kandidát na primátora Jakub Landovský označil debakl ČSSD v pražských “ permalink=“http://forum24.cz/krize-v-cssd-aneb-budouci-ministr-petricek-dostal-ve-volbach-jen-320-hlasu/“]216428[/ctete]
„Všem současným i možným budoucím spojencům říkáme, že na Čechy se nemají spoléhat, protože až půjde do tuhého, začnou se rozkládat, utíkat z boje a svalovat vinu na druhé. Také jim to říká, že si mají dvakrát rozmyslet, jestli za Čechy krvácet, protože až se to otočí, tak oni za ně krvácet rozhodně nebudou,“ varuje Řehka. Podivuje se, že bývalý člen vlády u aliančních diskusí k afghánské strategii seděl, mohl je oponovat a teď zcela vědomě podkopává jednotu Aliance.
Není přitom úplně normální, když se do rozporu s předsedou zahraničního výboru Zaorálkem dostává čerstvě jmenovaný ministr zahraničí stejné strany Tomáš Petříček, který jeho slova odmítl.
Jaká je tedy oficiální pozice ČSSD? Podporovat, nebo zpochybnit mise NATO a zbaběle utíkat k názorům konkurenční KSČM? Podobné veletoče a pokračující vnitřní disharmonie sociální demokracii opravdu nespasí.