Kauza podvodného čerpání evropských dotací na stavbu luxusní venkovské rezidence Čapí hnízdo vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše, kterou vyšetřuje Evropský úřad proti podvodům (OLAF) i česká policie, není věcí vlády, ale Andreje Babiše, neboť se jedná o případ z roku 2008. V pořadu České televize „Otázky Václava Moravce“ to prohlásil ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, který diskutoval s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem.
Zaorálek nicméně připustil, že ve hře je obraz České republiky a rovněž reálně hrozí, pokud by OLAF v kauze Čapí hnízdo rozhodl o takzvané korekci, ČR by musela vrátit poskytnuté dotace. Babiš je podle něj povinen učinit příslušné kroky k tomu, aby k poškození obrazu naší země a k vracení dotací nedošlo. „Já mám svých problémů hodně a chci, aby Andrej Babiš uvedl tu věc do pořádku,“ konstatoval Zaorálek.
Podle Vojtěcha Filipa měl premiér Sobotka požadovat, aby Babiš podal k celé věci vysvětlení a aby předložil zprávu a příslušnou dokumentaci. „Pokud taková kauza je, tak dokumenty, které byly předloženy OLAFu a policii, měla projednat vláda,“ řekl Filip.
Pokud jde o Babišův střet zájmů, Zaorálek připustil, že zde existuje obecnější problém, který se týká celé české společnosti. „Mně to připadá, že tak jako je v Bibli napsáno, že spíš projde velboud uchem jehly než bohatec do Království nebeského, tak stejně mě někdy napadá, že spíš projde velbloud uchem jehly, než že někdo s pobodným byznysem bude schopen dělat politiku, aniž by se řešily problémy, které souvisejí se střetem zájmů,“ vyjádřil se Zaorálek na Babišovu adresu.
Babiš je podle něj specifický rozsahem svého byznysu. „Andrejovi Babišovi nezávidím, že chce být s tímto rozsahem byznysu v politice,“ prohlásil Zaorálek.
Ministr zahraničí také potvrdil informaci, že Babiš uvažuje o sňatku se svojí životní partnerkou Monikou, aby na ni mohl převést své podíly ve firmách, které ovládá. Vidina manželství uzavřeného z tohoto důvodu se však podle Zaorálka Monice Babišové nezamlouvá. Zaorálek o tom prý hovořil s Babišem. Gigantický holding Agrofert, který zahrnuje přes 250 firem z nejrůznějších oborů od zemědělské prvovýroby až po média, vlastní Babiš v současnosti sám a stoprocentně.
Zaorálek se v té souvislosti vyjádřil i k zákonu o veřejných zakázkách a pozměňovacímu návrhu TOP 09, aby veřejné zakázky nesměli získávat firmy ministrů. Ten ČSSD nejprve slibovala podpořit, ale nakonec pro něj v pátek sociálnědemokratičtí poslanci ruku nezvedli. Stali se okamžitě terčem kritiky za to, že kapitulovali Babišovi, protože se báli jeho reakce a odvety. Podle Zaorálka se jedná o složitý zákon a bylo velice těžké najít shodu na jeho znění. Schválení jednoho bodu pak může celý zákon úplně potopit, tvrdí Zaorálek. Věci se podle něj vykládají zjednodušeně. „Pan Kalousek mě nebude vydírat tvrzením, že jsem podělaný,“ prohlásil Zaorálek. „Jsme jako vláda v jiné pozici než opozice a neseme za zákony odpovědnost,“ dodal.
Zaorálek zároveň potvrdil, že ČSSD chce kumulaci Babišovy politické, ekonomické a mediální moci řešit v zákoně o střetu zájmů. „Dáme to do zákona o střetu zájmů a tam to podpoříme,“ řekl.
Přeseda komunistů Filip podle svých slov TOP 09 vytkl, že ze zákona o veřejných zakázkách nyní dělá populistické téma, a přitom jej mohla navrhnout už v době, kdy byla vládní stranou a seděla ve vládě s Věcmi veřejnými, jejichž tehdejší předseda Vít Bárta byl zároveň majitelem bezpečnostní agentury ABL.
Řeč byla také o případném zkrácení funkčního období současné vlády, které navrhl tento týden Andrej Babiš tak, aby parlamentní volby byly vypsány již na červen 2017 a nikoli až na podzim. Tuto variantu podporují také komunisté, potvrdil v „Otázkách Václava Moravce“ Filip. Ten přitom argumentuje přípravou a včasným schválením státního rozpočtu. Zaorálek s tímto návrhem kategoricky nesouhlasí. Podle něj je zapotřebí, aby bylo obnoveno normální vládnutí, kdy vláda dokončí funkční období. „Potřebujeme stabilní vládu a pokusím se o tom na koaliční radě přesvědčit pana Babiše,“ řekl Zaorálek.
Ministr zahraničí hovořil také o migrační krizi. Ta podle něj velmi pomohla emancipaci zemí visegrádské skupiny, jejichž názor je teď konečně v EU brán vážně. „Sjednocovat střední Evropu je hlavním cílem naší zahraniční politiky,“ vyjádřil Zaorálek své krédo.
Turecko je podle něj důležitý článek v řešení migrační krize, ale nemůžeme se na něj spoléhat. Zaorálek rovněž nesouhlasí s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, že „máme dopravovat letadly uprchlíky do Evropy“. Spolupráce s Tureckem je jen jeden z článků řešení, zdůraznil.