Kromě politických otřesů naše nebohá republika prožila 11. června i zemětřesení. Jak uvedla ČTK, zemětřesení postihlo oblast kolem Kraslic na Sokolovsku a Nového Kostela na Chebsku. Podle automatických měřicích systémů středoevropského seismologického centra dosáhlo síly až 3,5 stupně.
Ale už to máme za sebou a je čas vše zdravě zhodnotit.
Podstatné pochopitelné je, co si o tom myslí lidé, kteří tomu rozumí, protože rozuměli zatím všemu, takže nehrozí, že by je snad taková drobnost jako otřesy půdy mohla zaskočit.
Jiŕí Ovčáček sdělil, že následky zemětřesení by byly ještě mnohem horší, kdyby pan prezident nezaujal rozhodný postoj v otázce ilegálních uprchlíků, kteří se dopustili trestného činu a bez dokladů překročili naše hranice. Zeman ostatně podle Ovčáčka upozornil na migrační vlnu už v roce 1981 v magazínu Téčko. Ovčáček článek hledá a do Vánoc ho najde.
Komunisté zaujali jednoznačnější postoj. Přinejmenším Marta Semelová sdělila, že otřesy jsou důsledkem kapitalistické devastace krajiny. Za socialismu žádné zemětřesení nebylo. Pokud je snad nějaké občas v Rusku, občané si s tím poradí a lid to posílí. Také upozornila, že otřesy proběhly na západě republiky, a ne na východě. „Je to náhoda? Nemyslím si,“ řekla Semelová.
Václav Bělohradský v příloze Salon deníku Právo považuje otřesy především za metaforu krize globalizace a nebyly prý poslední. Z článku není úplně jasné, jestli v budoucnosti přijdou otřesy nebo metafory, ale podle něj se jedná především o projekci dekonstrukce postmoderní lidské mysli a přírodní úkazy jsou z tohoto hlediska až na druhém místě.
Psycholog Humhal řekl na TV Nova, že „lidé reagují na pocit ohrožení strachem“. Na širší rozvinutí toto odborného názoru nedostal prostor, ale v SMS odpovědi doplnil, že zemětřesením se lidé cítí přirozeně otřeseni.
Václav Klaus považuje řeči o zemětřesení za příznak myšlenkového tápání neomarxistické levice a konstatoval, že bez vystoupení z EU nebudeme kvůli svěrací kazajce Bruselu schopni čelit žádným pohromám. Řádné probetonování krajiny by zemskou kůru podle něj stabilizovalo. Andrej Babiš ujistil, že za jeho vlády bude líp a k žádným pohybům půdy nedojde. „Prostě to zařídíme,“ ujistil své příznivce na Slavnostech piva v Magorovicích a sklidil potlesk.
Někteří stoupenci konspiračních teorií připisují událost vládním aktivitám, jen se liší v tom, o jakou vládu se jedná. Antonín Baudyš jr. upozornil na možnou souvislost s tzv. Tunguzským meteoritem, který mohl být ve skutečnosti energetickým experimentem geniálního vynálezce Nikoly Tesly. Teslových objevů se pravděpodobně zmocnil americký establishment a teď je využívá ve svých plánech pro destabilizaci světových společností. Na tom spolupracují prodejná mainstreamová média, která zatvrzele popírají, že věže WTC nechala zbourat administrativa prezidenta Bushe.
Kardinál Dominik Duka si myslí, že není žádný důvod k panice, protože ve středověku bývala také zemětřesení a celkem nic se nedělo. Tomáš Halík připomenul v souvislosti s tímto přírodním jevem název jedné své knihy „Co se nechvěje, není pevné“.
Zdá se ale, že nakonec bude všechno v pořádku, protože se proslýchá, že Michal David chystá o zemětřesení optimistickou píseň „Třeseme se spolu, pijem při tom kolu“.