Po únoru 2022 se Západ rozhodl postupně degradovat ruskou ekonomiku tak, aby každým rokem byla pro Moskvu možnost vést tuto válku a pravděpodobně i války budoucí stále menší, domnívá se ruský ekonom Maxim Mironov. Žádné náhlé výkyvy a šoky, ale tak, aby se ekonomika cítila rok od roku hůře a Putinova možnost utrácet peníze za zbraně byla menší a menší. Důsledky sankcí už se viditelně projevují.
Hlavním nástrojem sankcí je vyloučit Rusko z globálního obchodu a ztížit mu přístup k moderním technologiím, a to jak vojenským, tak civilním. Rusko se v 90. letech rychle začlenilo do světových obchodních řetězců a díky tomu došlo k prudkému růstu ekonomiky a příjmů obyvatelstva. Zdroje pro růst poskytly i vysoké ceny energií, ale podle Mironova by samotné vysoké devizové příjmy bez možnosti jejich vynaložení na efektivní investice do ekonomiky vedly spíše k inflaci než k rychlému hospodářskému růstu.
„Názornou ukázku tohoto efektu jsme viděli v posledních dvou a půl letech. Ceny ropy se drží na poměrně vysoké úrovni, jen ruská ekonomika a investice se cítí, mírně řečeno, nevalně. A inflace prudce vzrostla a ani vysoké úrokové sazby ji nedokážou snížit,“ píše Mironov.
Sankce ruským společnostem komplikují účast na mezinárodní dělbě práce. Podle ekonoma je sice stále možné získat letecké díly za trojnásobnou cenu a nakoupit polovodiče pro armádu za příznivé ceny, ale na pašování nelze postavit masovou výrobu pro širokou veřejnost. Žádné západní, čínské nebo indické společnosti se nebude chtít přidat do svého řetězce ruský podnik. Náklady by byly vysoké a rizika obrovská.
Příkladem utrpěných škod je plynárenská společnost Gazprom, která je v problémech po ztrátě evropských trhů. V roce 2023 Gazprom vykázal obrovskou ztrátu 1,2 bilionu rublů, což představuje 0,8 procenta ruského HDP. Ropné společnosti jsou na tom zatím lépe, ale Západ zvyšuje tlak na šedé exportní kanály. Také odborníci již z Ruska odešli nebo se k tomu chystají. Vojenská ekonomika, která nahrazuje ekonomiku civilní, působí ničení zdrojů, které produkuje civilní ekonomika.
„Obecně se Západ rozhodl vařit žábu pomalu, aby neskočila. Každým rokem však budeme svědky dalších a dalších příznaků ekonomické degradace a zbídačování obyvatelstva. Nejnověji je to prudké zvýšení daní. Nikdy za posledních 30 let Rusko nezvýšilo daně tolik jako v roce 2025. Najednou o 1,7 procenta HDP,“ konstatuje Mironov.
K tomu přijdou společenské problémy. Dojde k masovému návratu vojáků z fronty. Mezi nimi je mnoho bývalých vězňů a lidí ze znevýhodněného prostředí. I kdyby válka trvala dlouho, budou potřebovat rotaci. Stejně jako v případě vojáků bojujících kdysi v Afghánistánu rozšíří řady zločineckých skupin.
„Shrnuto: přestože se Západ rozhodl nezničit ruskou ekonomiku rychle, její postupná degradace je zřejmá. A bude to ještě horší,“ uzavírá Maxim Mironov.