Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba konstatoval, že Západ nechce důrazně stíhat ruské válečné zločince. Hlavní rozpor spočívá ve způsobu ustanovení trestního tribunálu.
„Je nemožné vysvětlit Ukrajincům, že bychom mohli mít tribunál bez Putina na lavici obžalovaých,“ řekl ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin v reakci na vyjádření ministra zahraničí Dmytra Kuleby. Ten totiž zveřejnil rozpory, které panují mezi Ukrajinou a Západem v otázce potrestání ruských válečných zločinců a také v převodu ruského zmrazeného majetku na Ukrajinu jako náhrady za škody způsobené ruskou agresí.
„Bohužel jsme v jakési patové situaci v obou otázkách, protože máme neshody v první otázce a zjevně není vůle v té druhé,“ řekl Kuleba na konferenci o evropské strategii v Jaltě. Ministr zahraničí prohlásil, že skupina států G7 v otázce potrestání iniciátorů agrese z Ruska „pevně stojí“ za tzv. hybridním tribunálem založeným na ukrajinské legislativě. Jenže to by podle něj neumožnilo zbavit imunity Putina, Lavrova či premiéra Mišustina ani další válečné zločince.
„Ti, kdo se staví proti zvláštnímu tribunálu, jasně říkají, že považují ruské zločiny na Ukrajině za méně důležité než zločiny spáchané během války v Jugoslávii. To je pro nás nepřijatelné,“ řekl Kuleba. Ukrajina navrhuje „klasický“ mezinárodní soud, který by se podobal norimberskému tribunálu, kde byli souzeni nacističtí pohlaváři.
V otázce reparací se Kyjev snaží, aby byl zmrazený či zabavený ruský majetek převeden na Ukrajinu, aby pomohl s rekonstrukcí zničené země. Od rozpoutání války v únoru roku 2022 bylo v důsledku západních sankcí zmrazeno asi 300 miliard eur devizových rezerv Centrální banky Ruska po celém světě. „Po roce a půl stále slyším z Evropy i Ameriky: pracujeme na tom,“ řekl Kuleba, podle kterého chybí vůle dojít k závěru. „Takže to musíme změnit,“ dodal ministr.