Ruský ideolog Alexandr Dugin vybízí k zavedení ještě přísnějšího režimu, než jaký v zemi nyní panuje. Požaduje vyhledávání „páté kolony“ a její zničení a podřízení veškerého života válečným cílům.
„Nyní musí začít nejdůležitější proces: přechod země na vojenské koleje. Zásadní restrukturalizace správy…. Putin velmi nerad trestá dokonce i za nejfantasmagoričtější selhání. Ale nyní je to prostě nevyhnutelné. Válka není jen prodloužením politiky. Válka je něco víc než politika, a proto si politiku (o ekonomice nemluvě) nevyhnutelně podřizuje,“ soudí ruský ideolog.
Opakovaně vybízí, aby se k odpůrcům války a současnému vládnutí přistupovalo tvrdě.
„Kyjev zmařil naše plány na počátku SVO („speciální vojenské operace“, tedy invaze na Ukrajinu, pozn. red.) především tím, že zasadil drtivý úder všem potenciálním i skutečným proruským silám – naší páté koloně na Ukrajině – a tvrdě ukázal, jak by dopadla ‚třetí pozice‘ – ‚proti Moskvě, ale i proti Západu‘. Bylo možné být jedině ‚proti Moskvě a pro Západ’. Jakákoli jiná možnost byla radikálně vyloučena,“ popisuje Dugin, jak vidí situaci na Ukrajině.
Je nespokojen s tím, že „pátá kolona“ v Rusku byla prý „ušetřena“ a nenastaly „žádné represe“.
„Ti, kteří utekli sami, utekli, a zbytek jsme tu nechali převychovat se. Někteří jedinci byli převychováni, ale většina vnitřních nepřátel zůstala na místě, skrývala se a doufala, že přečká ‚těžké období‘. Jsme dokonce hrdí na svou lidskost. A pyšní jsme zbytečně. Pátou kolonu je prostě nutné a naléhavé zlikvidovat. Ne jednoho dva zahraniční agenty týdně, ale systematicky a masově – jako postoj. Buď jste pro SVO, nebo vypadněte. To je velmi účinné a je to klíč k vítězství a ozdravení společnosti,“ píše Dugin v dalším příspěvku na Telegramu.
Jindy se omezuje jen na stručná sdělení: „Dnes by mělo být vše, co přímo nesouvisí s válkou, uznáno za bezvýznamné.“ „Stojí za to připravit se… na všechno.“
Dugin sám podle expertů na Rusko není tak významný, jak si zřejmě sám myslí a jak je někdy z venku viděn.
„Pokud jde o samotného Alexandra Dugina, někteří odborníci na Rusko připomínají, že rozsah jeho vlivu je často přeceňován, zejména mnoha západními novináři, kteří nemají čas nebo chuť se do ruské situace ponořit,“ psalo se na stránkách BBC v srpnu 2022 po atentátu na jeho dceru Darju. Spíše se má za to, že současná politika režimu Vladimira Putina dospěla svým vývojem k idejím, které Putin hlásal a které bývají označovány za specificky ruskou verzi fašismu.
Již před invazí se zostřily represe vůči opozici, které se za války ještě vystupňovaly. Další vlna likvidace občanských svobod se čeká nyní, když byl Putin potvrzen v úřadu prezidenta a je třeba celý stát převést na válečnou ekonomiku.