Evropští ministři vymysleli další plán k řešení uprchlické krize. Hodlají nabídnout africkým zemím finanční kompenzace a celou řadu výhod výměnou za přijetí všech neúspěšných žadatelů o azyl zpět do Afriky. Napsal to britský zpravodajský server telegraph.co.uk.
Nabídka má být předložena Etiopii, Súdánu, Ugandě a Keni, a to na summitu EU-Afrika k uprchlické krizi, který se uskuteční tuto sobotu ve Vallettě na Maltě.
Suma 1,8 miliardy eur a vstřícná vízová politika mají africké země přesvědčit, aby přijaly zpět některé z 800 000 svých občanů, kteří letos nelegálně připluli do Evropy přes Středozemní moře. Plán má zavázat lídry afrických zemí k „vytváření pozitivních synergií při jednáních o usnadnění vízového režimu a zpětném přebírání odmítnutých uchazečů o azyl“.
EU plánuje vyčlenit 1,8 miliardy eur do svěřeneckého fondu, z něhož by africké země čerpaly peníze na řešení základních příčin nelegální migrace. Součástí plánu je zároveň „podpora legálních cest pro migraci a mobilitu mezi evropskými a africkými zeměmi“. Zahrnuje také pomoc Afričanům při hledání práce v Evropě s cílem usnadnit jim umístění na pracovním trhu v EU.
Konkrétně má dohoda otevřít tisícům afrických lékařů, podnikatelů, studentů a dalších příslušníků společenských elit dveře k legálnímu přestěhování do Evropské unie. Ta se mimo jiné zaváže zrušit některá vízová omezení a uvolnit pro ně pracovní místa. Tato nabídka se má týkat pouze „profesionálů“, kteří budou pro EU přínosem, zdůrazňuje Brusel v obavě, jak bude nový plán přijat evropskou veřejností.
Uchazeči by měli před cestou absolvovat jazykové kurzy a mělo by dojít k uznávání afrických kvalifikací pro jedno nebo více povolání evropskými pracovními agenturami. To by mělo například umožnit, aby kvalifikovaní učitelé, lékaři nebo účetní z Keni mohli získat velmi dobře placenou práci v Německu či ve Francii.
Součástí plánu je také rušení správních poplatků a možnost vycestování do Evropy pro příbuzné přistěhovalců.
Nabídka legální cesty do Evropy má mimo jiné podstatně omezit byznys pašeráků lidí a zabránit utonutí mnoha dalších uprchlíků ve Středozemním moři.