Počet bankrotů různých firem v Rusku roste raketovým tempem. Zavalené soudy nestíhají zpracovat lavinu konkurzů a souvisejících žalob. Téměř 60 procent věřitelů nedostane od zkrachovalých společností ani rubl. Takové informace slyšeli minulý týden účastníci konference v Moskvě.
„Bankrot: nová realita.“ Tak se jmenovalo ruské fórum agentury Interfax, na němž úředníci, zákonodárci i zástupci podnikatelské sféry debatovali v polovině listopadu o nepříjemném trendu ruské ekonomiky. Jak informoval web RBK, se svým příspěvkem vystoupil také zástupce ředitele ruské Federální daňové služby Konstantin Čekmyšev. Nárůst počtu konkurzních řízení za poslední půlrok označil za „kolosální“.
Takřka o čtvrtinu z 50 300 na 62 600 se zvýšil za první pololetí roku 2023 počet konkurzů podaných k projednání na ruské soudy. Ty jsou podle něj zavalené agendou, kterou absolutně nezvládají zpracovávat, uvedl. Web The Moscow Times situaci popsal tak, že Rusko zasáhlo doslova tsunami bankrotů.
„Z 800 tisíc probíhajících obchodních sporů se zhruba 150 tisíc týká insolvence, avšak kromě toho existuje ještě milion samostatných sporů – jednotlivých případů vznikajících v průběhu projednávání řízení o úpadcích společností,“ popsal úředník.
Vyhlídky věřitelů, kteří usilují inkasovat od krachujících společností své pohledávky, jsou prý v Rusku rovněž nevalné. „Věřitelům zkrachovalých společností v Rusku zpravidla nezbyde nic: loni byly jejich pohledávky uspokojeny pouze ve 4,2 % případů. A v 57 % případů nebylo možné od bankrotů získat zpět jediný rubl,“ dodal Čekmyšev.
V Rusku nedávno vzbudil pozornost také projekt na prodej zlatých víz umožňujících se v zemi usadit movitým investorům ochotným přispět k rozvoji tamního hospodářství. Ten zatím nedosáhl vytčených výsledků a letos ho využilo jen 20 osob. Podle organizátorů to ovšem způsobila jen počáteční neinformovanost a později, podobně jako v případě Portugalska, dojde bezesporu k jeho úspěšnému rozvoji.