V březnu byli po rozsáhlé policejní razii obviněni čtyři lidé a sedm firem. Důvodem je podezření z účasti na organizované zločinecké skupině a krácení daně kvůli záměrně nadhodnocené reklamě. Podobný případ dnes šetří policie v kauze Čapí hnízdo. Proč nepostupuje razantněji?
[ctete postid=“259649″ title=“Babiš tvrdí, že s Agrofertem nemá nic společného. Loni od něj dostal 98 milionů“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2017/02/Agrofert-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Andrej Babiš hovoří o Agrofertu jako o své „bývalé firmě“, se kterou nemá nic “ permalink=“https://www.forum24.cz/babis-tvrdi-ze-s-agrofertem-nema-nic-spolecneho-loni-od-nej-dostal-98-milionu/“]259649[/ctete]
Andreje Babiše stíhá jeden karambol za druhým. Hrozí mu obžaloba kvůli dotačnímu podvodu. Audit Evropské komise zastavil dotace Agrofertu, dokud se definitivně nevyjasní podezření z přetrvávajícího střetu zájmů. Prezident Zeman mimo rámec Ústavy torpéduje vládu kvůli postu ministra kultury a nikdo zatím netuší, kam tento absurdní děj směřuje. Tím však morové rány nekončí.
Reklama za 272 milionů
Pražská policie zahájila vyšetřování podezření z krácení daně zatím nespecifikovaných firem ze skupiny Agrofert. Mělo k němu docházet při zadávání nepravděpodobně objemné reklamy u farmy Čapí hnízdo, která ji ani neměla zapsanou jako předmět své činnosti.
Policisté tuto kauzu oficiálně prověřovali od loňského prosince. Nyní však přešli do další fáze a kvůli její závažnosti zahájili úkony trestního řízení. Na nesrovnalosti upozornila zpráva OLAF už v prosinci 2017. Uvádí, že příjem z reklamy, objednané firmami výlučně ze skupiny Agrofert, dosahoval drtivé většiny výnosů farmy Čapí hnízdo. Bez nich by nebyla schopna platit mzdy zaměstnanců, natož splácet úvěrové závazky ve výši 380 milionů korun u banky HSBC.
V letech 2010 až 2013 obnášely roční příjmy farmy z reklamy 71 až 91 procent všech výnosů v celkovém objemu 272 milionů korun. Zhruba šestinásobně více, než dovozoval nezávislý expertní posudek v době žádosti o dotaci v roce 2008. Roční výše reklamy produkované Čapím hnízdem se vyšplhala na astronomických 65 až 70 milionů korun, zcela se vymykajících všem zvyklostem.
Běžný daňový delikt
Agrofert zatím tuto gigantickou reklamní aktivitu svých dvaceti sedmi firem přes ztrátovou farmu nedoložil, ale navenek prohlašuje, že je vše v naprostém pořádku. Podobně jako Andrej Babiš, který zase ve vzduchu větří „účelovou kampaň“.
Daňové úniky přes nadhodnocenou nebo fiktivní reklamu patří mezi časté daňové delikty, jelikož se dají snadněji zastřít. Děje se tak obvykle mezi spřízněnými firmami, přičemž ziskové firmy objednávají reklamu u těch ztrátových, které daně neplatí. Ti úspěšnější si tak snižují daňový základ a navíc ušetří i na vratkách DPH.
Finanční úřady a případně policie potom zkoumají, jestli tato reklama vůbec proběhla (firmy ji musí být schopny věrohodně doložit), a zda sjednaná cena odpovídá poměrům na trhu. Tyto náklady nelze vychýlit zcela mimo obvyklé tržní standardy.
Až třináct let za organizovaný zločin
Že jde o vážnou věc, o tom svědčí nedávný případ z letošního března. Po rozsáhlé policejní razii na několika místech republiky včetně Prahy byli obviněni čtyři lidé a sedm firem kvůli podezření z krácení daně a účasti na organizované zločinecké skupině.
„Jedná se o jednu z větví v jiné trestní věci stíhané organizované zločinecké skupiny, která vykazováním nákupu záměrně nadhodnocené reklamy měla krátit DPH a daň z příjmu právnických osob,“ informoval tehdy mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
Policisté uskutečnili pod dozorem olomouckého vrchního státního zastupitelství čtyři domovní prohlídky a tři prohlídky jiných nemovitostí. Celková výše škody dosahuje téměř 30 milionů korun. Obviněným hrozí za krácení daní až deset let vězení. Pokud by jim však byla prokázána i účast na zločinném spolčení, horní hranice trestní sazby se zvyšuje o jednu třetinu.
Dvojí metr ve stejných kauzách
Při porovnání těchto dvou obdobných trestních kauz vznikají některé otazníky, vyplývající z odlišného přístupu orgánů činných v trestním řízení. Na první pohled vyniká obezřetnější postup v případech spojovaných s premiérem Babišem, což se týká už původní kauzy dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo.
Pro pořádek lze připomenout, že tento případ mělo původně vyšetřovat Vrchní státní zastupitelství v Praze. Lenka Bradáčová politicky ožehavou kauzu delegovala na Městské státní zastupitelství v Praze, ale ponechala si nad ní dohled.
Krátce poté do jeho čela dosadila spřízněného Martina Erazíma. Mezitím však byl případ přidělen vrchnímu komisaři Pavlu Nevtípilovi z pražské hospodářské kriminálky a dozorovému žalobci Jaroslavu Šarochovi, jehož předchází pověst pečlivého a uvážlivého profesionála. Oba zatím prokázali mimořádnou odolnost, když na nich Andrej Babiš od počátku nenechává niť suchou, a personálními čistkami v policii vytváří nebývalý nátlak.
Neproběhly domovní prohlídky
Odlišný způsob vyšetřování o to víc vyniká ve srovnání s druhou kauzou, kde je vyčíslený daňový únik za fiktivní reklamu nižší, než může být u Agrofertu.
[ctete postid=“258807″ title=“Mohutnější než kampaň ANO. Reklamu Agrofertu na Čapím hnízdě za 272 milionů šetří policie“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Čapí-hnízdo-FB-385×230.jpg“ excerpt=“Ve stínu vládní krize by neměly zapadnout kauzy spojené s premiérem Babišem. O “ permalink=“https://www.forum24.cz/mohutnejsi-nez-kampan-ano-reklamu-agrofertu-na-capim-hnizde-za-272-milionu-setri-policie/“]258807[/ctete]
Na rozdíl od četných medializovaných kauz obou vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci, které provázela řada úniků ze živých spisů, dosud působily orgány činné v trestním řízení v Babišových kauzách nenápadně až zdrženlivě. Nebyly nařízeny žádné v takových případech standardní domovní prohlídky, natož policejní razie na farmě Čapí hnízdo či v Agrofertu.
To sice neznamená, že vyšetřovatelé nemají dost důkazů natolik pádných, že jejich postup dozorový státní zástupce dosud podporoval. Nicméně poté se nelze vyhnout kuloárovým zvěstem, že Agrofert měl dostatek času zamést část stop a zlikvidovat některé případné důkazy, včetně mailové korespondence.
Situace se vyostřuje
Proč tomu tak bylo, lze jen spekulovat. Faktem je, že donedávna se vedení státního zastupitelství snažilo vycházet s mocným Andrejem Babišem v dobrém. V některých zásadních střetech, především o policejní reformu, drželi pohromadě. Stejně jako při personálních obměnách v bezpečnostních složkách.
Otevření vyšetřování nové linie závažné kriminality, týkající se přímo Agrofertu, však svědčí o tom, že se nyní situace po instalaci Marie Benešové dále vyostřuje. Pro zadlužený holding může mít potvrzení trestné činnosti vážné dopady nejen v trestní, ale i v ekonomické rovině. Banky, kterým dluží 35 miliard korun, by byly nuceny vůči znevěrohodněnému dlužníkovi zasáhnout zpřísněním úvěrových podmínek.
Přesto nezbývá než se ptát: Zasáhne policie i v Agrofertu?