V pátek v Bruselu mimořádně zasedne Rada ministrů pro energetiku, kterou svolal český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Především se bude projednávat soubor opatření navržených Evropskou komisí dne 14. září v návaznosti na zadání z minulé mimořádné Rady EU. Deník FORUM 24 o tom informoval Vojtěch Srnka, tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.
Návrh, o němž se bude pravděpodobně hlasovat, se týká opatření, jako je povinnost snižování spotřeby elektřiny ve špičkách, zastropování cen elektřiny a zisků inframarginálních producentů elektřiny a jednorázového solidárního příspěvku fosilního sektoru.
Součástí opatření povinného snižování spotřeby elektřiny ve špičkách je například povinnost snižovat spotřebu elektřiny o 5 % ve špičkách, tedy když je spotřeba nebo cena elektřiny nejvyšší. Zastropování cen elektřiny pak „umožňuje výjimku z platné evropské legislativy a umožňuje tím regulovat cenu elektřiny pro malé a střední podniky a pro domácnosti,“ okomentoval Srnka.
Zastropování zisků inframarginálních producentů elektřiny cílí na zastropování nadměrných zisků producentů elektřiny ze všech zdrojů, jako je například OZE, jádro, uhlí, biomasa nebo topný olej. Podle Srnky mohou státy zastropovat i zisky výrobců elektřiny z plynu, když nestanovuje cenu elektřiny na spotovém trhu, ovšem pouze ve velmi vymezených případech.
Jednorázový solidární příspěvek se týká těch společností, které mají díky současné situaci nadměrné zisky. „Toto opatření platí například pro společnosti v oblasti těžby uhlí, ropy, plynu, výroby koksu a rafinérie, kterým se nezvýšily náklady, ale drasticky jim vzrostly zisky,“ vysvětlil mluvčí Srnka. Toto opatření podle něj pravděpodobně otevře debaty o dalších opatřeních v čele s možnými formami zastropování cen plynu, oddělení jeho ceny od cenotvorby elektřiny.
„Dá se očekávat také debata o prodloužení dočasného krizového rámce na pomoc firmám zasaženým ruskou agresí proti Ukrajině,“ předpokládá Vojtěch Srnka.
Zároveň je v procesu řešení prodloužení dočasného krizového rámce, který by měl pomoci podnikům s vysokými cenami energií. O tomto opatření, které upravuje pravidla veřejné podpory, rozhodne Evropská komise. „Ministr Jozef Síkela o této možnosti tento týden jednal s místopředsedou EK Fransem Timmermansem, který mu v této věci přislíbil podporu,“ řekl Srnka.
Vojtěch Srnka ujasnil funkci České republiky jako předsednické země. Ta totiž nová opatření nenavrhuje. „Snaží se dojednat kompromisní podobu opatření, která reflektují veškerá specifika členských států,“ informoval s tím, že jako příklady specifik uvedl podobu trhu s elektřinou, geografické a klimatické podmínky nebo již nastavená pravidla.