Podle zpráv z médií Miloš Zeman při své nynější cestě do Ruska navštíví i Jekatěrinburg ve Sverdlovské oblasti a obdrží na tamější Uralské federální univerzitě čestný doktorát. Splní tak slib daný tamějšímu gubernátorovi Jevgeniji Kujvaševovi.

Není však od věci podívat se blíže, s kým máme tu čest. „Uralská federální univerzita prvního prezidenta Ruska B. N. Jelcina“ byla založena na základě Uralské státní technické univerzity dekretem prezidenta Medvěděva r. 2009; v roce 2011 k ní byla připojena Uralská státní univerzita A. M. Gorkého. Univerzita sídlí v Jekatěrinburgu a má 57.000 studentů.

Jde o civilní univerzitu, která je ale ve skutečnosti ovládaná tajnou službou FSB a Federální službou pro technickou kontrolu a kontrolu vývozu (FSTEK – kontrarozvědka).

Rektor Viktor Kaškarov, dřívější předseda vlády Uralské oblasti, byl původně plukovníkem FSB. Poradcem rektora je bývalý velitel služby na obranu ústavního zřízení a pro boj s terorizmem (což je odbor FSB) Vasilij Iljinych. Z FSB pochází i prorektor pro obecné záležitosti Vasilij Kozlov. Zástupcem prorektora pro ekonomii a strategický rozvoj je Konstantin Polovněv, syn bývalého zástupce náčelníka FSB Sverdlovské oblasti, Sergeje Polovněva.

Uralský ústav humanitních studií na univerzitě vede profesorka psychologie Elvira Symaňuk, manželka bývalého náčelníka FSB Amurské oblasti, nyní zástupce velitele FSTEK Uralské oblasti, generála Vasilije Symaňuka. Za jejího působení se pracovníky ústavu stávají ve větší míře příslušníci FSB.

Univerzita informuje FSB o všech nositelích státního tajemství, kteří vyjíždějí do zahraničí, hlásí jména všech cizinců, kteří hodlají studovat na univerzitě, a sleduje osoby nepohodlné režimu.

Mimochodem i současný gubernátor Kujvašev má kontakty na FSB – koncem 90. let absolvoval turbostudium na Moskevském institutu ochrany hranic FSB. Podle vyjádření penzionovaných funkcionářů z vedení FSB může být toto studium charakteristické pro tzv. důstojníky aktivních záloh FSB.

Miloš Zeman, který má pro slabost jak pro příslušníky StB, tak i FSB (respektive KGB), tak dostane přesně takový čestný doktorát, jaký si zaslouží.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner