Starostka Prahy 2 Jana Černochová se na svém facebookovém profilu dotázala, zda má Lucie Bílá zapotřebí vystupovat na turné Alexandrovců pod rudou pěticípou hvězdou. Účast na koncertech s nacistickými symboly by nikomu neprošla. Tato poznámka vyvolala nečekaně agresivní reakci slavných zpěváků. Především těch, kteří s tímto souborem pravidelně koncertují.
[ctete]27352[/ctete]
Kritika v pořádku není
Nejpodrážděněji reagoval Michal David. „Takovéto kritiky od politiků v pořádku nejsou. Alexandrovci jezdí po celém světě a jejich vystoupení jsou ojedinělá a mají vysokou úroveň. I já si s nimi zazpíval v Košicích. Tito politici, kteří Alexandrovce a Lucku Bílou kritizují, jsou zabedněnci a zaspali dobu.“
Kritiku odmítla i Helena Vondráčková, která se s motivy, proč se rozhodla vystupovat s Alexandrovci, svěřila prokremelskému webu Sputnik: „Je to naprosto senzační seskupení, ojedinělé na celém světě. Je tam nejen pěvecká složka, ale i úžasné ruské tance, čili taneční soubor. Prostě je to obrovská nádherná show a jsem velmi ráda, že s nimi mohu vystupovat. A považuji za naprosto demagogický názor — spojovat umění s nějakou politickou situací, která teď nastala.“
Ozval se i mnohonásobný Zlatý slavík Karel Gott. „Udivuje mě, že už je to tady zase, že mě někdo opět poučuje, koho mám nebo nemám mít rád.“
Společenské poměry se posouvají
Všichni tři mají pravdu, měřeno jejich úhlem pohledu. Někdo to ovšem může vnímat jinak. „Zabedněnci, co zaspali dobu“ nějak stále nechtějí brát na vědomí, jak se posouvají společenské poměry. Dnes se nacházíme v době, kdy sílí nostalgie po normalizačním režimu, rostou velmocenské ambice Ruska, antikomunismus se stává sprostým slovem a ve vládě sedí ministři, kteří nebyli schopni předložit čisté lustrační osvědčení. Michal David zcela jistě tuto dobu nezaspal.
Karla Gotta jistě nikdo nebude opět poučovat, koho má mít rád. Alexandrovce má rád dlouhodobě a je to jeho věc. Při slavnostním galakoncertu k 85. výročí založení souboru ve Velkém sále moskevského Kremlu od nich dostal medaili, kterou se jinak mohou pyšnit pouze ruští umělci. Gott je jediný cizinec, který ji kdy obdržel, za přítomnosti samotného Vladimira Putina.
Národní umělec Karel Gott se ostatně už v rozhovoru s angažovaným publicistou fojtíkovské kulturní redakce Petrem Uhlíkem pro Československou televizi z listopadu 1985 projevil jako odborník na sovětskou pop music. „Já tam jezdím dvacet tři let. A všiml jsem si, že v posledních pěti letech šla úroveň populární hudby v Sovětském svazu prudce nahoru. Je to bezesporu zásluha talentu, ale také publika, které v poslední době vyžaduje kvalitu a modernost.“
Zdvořilé helmy, zdvořilé obrněné vozy
A zasloužilá umělkyně Helena Vondráčková? Pokud tvrdí, že spojování umění a politiky je demagogické, nemělo by jí uniknout, že se této demagogie dopouštějí samotní Alexandrovci. Před rokem a půl nazpívali píseň „Zdvořilí lidé“ oslavující anexi Krymu, kterou podpořili krymským turné.
„Zdvořilé helmy, zdvořilé tváře, zdvořilé jsou dokonce i obrněné vozy,“ zpívají v této oslavné propagandistické ódě. „Zdvořilí lidé se zdvořilým výrazem zdvořile hledí a zdvořile prosí. Stojí prostě zdvořile stranou a zdvořile nesou svou zbraň.“ Za „zdvořilé lidi“ neoznačil ruské vojáky anektující Krym nikdo jiný než Vladimir Putin.
Právě aktuální zatahování ruského armádního souboru do politiky je mnohým lidem protivné a vyvolává odpor. Doba se skutečně změnila a je s podivem, že si to část českých umělců neuvědomuje.
Ukázka maloměšťácké naivity
Není pochyb o tom, že si Alexandrovci svoje diváky najdou i u nás. Ostatně proti gustu žádný dišputát. Předseda komunistů Vojtěch Filip se vyznal, že si tento umělecký zážitek rozhodně nenechá ujít. „Naši ‚specialisté‘ na kulturu snášejí argumenty, proč Alexandrovce nezvat anebo jim netleskat. Abychom ‚výstřelem‘ proti ruské kultuře snad trefili Kreml,“ ironizoval jeho spolustraník Jiří Maštálka. Další komunistický poslanec Stanislav Mackovík uvedl: „Nesouhlas s vystoupením Alexandrovců je klasickou ukázkou maloměšťácké naivity.“
Na úvodním koncertu turné 10. října se určitě líbilo i redaktorovi Sputniku Lubomíru Petříkovi, který svoje zážitky shrnul jednoznačně: „Ruští umělci se v Brně setkali s mimořádným ohlasem. Jestli se loni na sociálních sítích objevily vzrušené hlasy, aby prezident Zeman svoji záštitu nad koncertním turné Alexandrovců zrušil, pak, zdá se, že horké hlavy vychladly. I když se na večerním koncertu objevila skupinka aktivistů s ukrajinskými praporky, důstojnou atmosféru to nenarušilo.“
Součást ruské propagandy
Rozhořčení zastánci koncertů Alexandrovců se budou muset smířit s tím, že ne každý ocení pěvecké kvality armádního souboru a profesionálně připravenou „obrovskou show“. Určitě se najde dost takových, kterým bude připadat monstrózní aranžmá sto dvaceti rudoarmějských uniformovaných zpěváků pod symboly sovětského režimu v lepším případě nevkusné, v horším případě vysloveně odpudivé. Stejně jako celá dramaturgie vystoupení upomínající na totalitní éru, a to zvláště v době rostoucích velkoruských ambicí.
Že to nepostřehnou někteří jinak slovutní umělci, je jejich problém. Nechápou, že se sami stávají součástí ruské propagandy, protože v současné době pořádáním podobných turné o nic jiného nejde.
[ctete]26243[/ctete]