Pravděpodobnost, že se Britové v nadcházejícím referendu rozhodnou pro setrvání země v Evropské unii, v posledních dnech výrazně klesla. Podle sázkařů je však tato možnost stále mnohem reálnější než vítězství zastánců brexitu. Odpovídají tomu alespoň vypsané kurzy.
Sázková kancelář Betfair ještě minulý týden ve čtvrtek svými aktuálními kurzy naznačovala, že pravděpodobnost setrvání Británii v unii je kolem 78 %. Dnes to bylo již jen 64 %.
Betfair připisuje propad novému průzkumu pro deník The Independent. Jeho výsledky minulý týden v pátek ukázaly, že odpůrci dalšího členství Británie v unii vedou nad opačným táborem o 10% bodů.
Zastánci brexitu tak v sondážích ORB zaznamenali dosud největší náskok.
Ještě na konci května anketa této společnosti ukazovala na vedení prounijního tábora s 51 % hlasů, nyní tento tábor měl podporu pouhých 45 % respondentů. Britové o setrvání nebo vystoupení z EU rozhodnou 23. června.
Vítězem brexitu by bylo putinovské Rusko
Případný odchod Velké Británie z EU by potěšil například Rusko. Takzvaný brexit by rozkolísaným evropským společenstvím mohl otřást, podnítit odchody dalších států, a být tak začátkem konce evropského bloku. „Je jisté, že vítězem brexitu by bylo putinovské Rusko. Oslabená EU, zmítaná vnitřními rozpory a nejistotou – co víc si mohou v Kremlu přát,“ řekl minulý týden Petr Kolář, který v minulosti působil jako český velvyslanec v USA a Rusku.
Kolář se domnívá, že brexit, který bývalý diplomat označuje jako krok do neznáma, rovněž kromě jiného vyvolat vlnu obdobných referend v jiných zemích. I když má bývalý diplomat k dnešnímu fungování unie výhrady, byl by pro, aby Británie v evropské osmadvacítce zůstala.
Otázkou by podle něho zůstalo například následné řešení vztahů mezi Británií a zbylou EU. To by podle odhadů expertů mohlo trvat přinejmenším 7 let a není jisté, že by skončilo úspěšně. O víkendu v německém deníku Bild hovořil na stejné téma předseda Evropské rady Donald Tusk.
Škoda pro celou západní civilizaci
Z dlouhodobého hlediska by podle Tuska mohl takzvaný brexit politicky poškodit celou západní civilizaci.
„Ukončení všech smluvních povinností a závazků by bylo velmi smutné, ale relativně snadné. Trvalo by to zhruba dva roky. Mnohem těžší by pak bylo vyjednání nových vztahů. Každý ze zbývajících 27 států i Evropský parlament by musel výsledek schválit. To by trvalo nejméně sedm let a obávám se, že tu není žádná garance úspěchu,“ řekl Tusk.
Brexit by podle něj způsobil vážné škody Evropské unii i Británii samotné. „Hospodářské nevýhody by pocítil každý v EU, ale především sama Británie. Z politického hlediska by její odchod posílil všechny radikální antievropany ve všech státech EU,“ uvedl Tusk. Pro Londýn by odchod podle něj znamenal i obrat k horšímu z geopolitického hlediska.
Problémy EU nesouvisejí s velikostí
Nebezpečí brexitu podle Tuska spočívá také v tom, že nikdo nedokáže odhadnout jeho dlouhodobé důsledky. „Jako historik se obávám, že by brexit mohl být nejen počátek zničení EU, ale dokonce celé západní politické civilizace,“ varoval šéf unijních summitů.
Tusk se také ohradil proti tvrzení, že unie je v současnosti příliš velká a že její velikost jí brání účinně reagovat na současné krize. „Žádná ze současných krizí nemá nic společného s rozšířením EU. A nic by se nezlepšilo, kdyby EU byla rozdělená nebo menší,“ řekl.
„Krize, které nyní prožíváme, nesmí být zneužívány k rozdělení Evropy. Minievropa by byla tou nejhorší odpovědí na obří problémy, jimž čelíme,“ dodal.