Začátek olympijských her v Tokiu přinesl českým fanouškům hned dvě témata, o nichž se plamenně diskutuje. Jedním je nakažení některých našich sportovců po cestě do dějiště her, druhým pak vlajka v rukou jedné z našich nejlepších tenistek, Petry Kvitové. Podle některých lidí by totiž vlajkonoškou národní výpravy neměl být člověk, který platí daně v cizí zemi. Co na to prezident, kterému to nikdy nevadilo, a premiér, jemuž v roce 2013 Kvitová pomohla v kampani?
Dvojnásobná wimbledonská vítězka má trvalé bydliště v Monaku. Důvodem je, stejně jako u mnoha dalších sportovců, kteří vydělávají hodně peněz, nižší daňová zátěž, než by je čekala v jejich rodné zemi. Toto „odklonění“ peněz do cizí státní kasy se mnohým lidem v České republice nelíbí, což by se dalo pochopit. Smutné je ovšem to, že si na tuto skutečnost většina kritiků vzpomene pouze v momentě, kdy je možné ji Kvitové razantně připomenout.
Stejně to dopadlo i nyní, kdy se slavná tenistka stala, společně s basketbalistou Tomášem Satoranským, vlajkonoškou české výpravy na úvodním ceremoniálu v Tokiu. Nejpodivněji připomínka toho, že Kvitová platí daně v Monaku, zřejmě vypadala na twitterovém účtu Jany Maláčové. Ta sdílela příspěvek Národní ekonomické rady vlády, v němž je tenistce připomenuto, že pokud je jí ctí nést státní vlajku, bylo by dobré, kdyby u nás i platila daně.
Nejde slovy vyjádřit, jakou bychom měli radost, kdyby Petra kromě vlajky nesla i daňovou odpovědnost ČR a neplatila daně v Monaku… https://t.co/LRyOefcToC
— Národní ekonomická rada vlády (NERV) (@nervcz) July 23, 2021
Debata o tom, zda má Kvitová „právo“, aby stála v čele české výpravy, se rozhořela do obřích rozměrů a některé příspěvky na sociálních sítích spadají do těch, které nemají ve slušné diskuzi co dělat. Jak se ovšem k celé situaci postavili dva nejmocnější muži v zemi, kteří Kvitovou zdatně využívají ke své propagaci? Zatím nijak, prezident i premiér mlčí.
Přitom Miloš Zeman v roce 2014 v rozhovoru pro Právo jasně řekl, že mu tenistčino chování nevadí. „Petře Kvitové nikdo nemůže zabránit, aby platila nižší daně v Monaku, na druhé straně by bylo v zájmu EU, a ona ten zájem už deklarovala, aby daňové ráje byly omezeny,“ řekl prezident s tím, že lidé by jí spíše měli poděkovat za reprezentaci země než řešit to, kde platí daně.
V případě Andreje Babiše se zase Kvitová na začátku jeho politické dráhy postavila na jeho stranu. „Společnost Agrofert je více než 15 let partnerem prostějovského tenisu a já sama jsem pod hlavičkou TK Agrofert Prostějov získala více než pět mládežnických a mistrovských titulů. Proto si pana Andreje Babiše velice vážím,“ pronesla sportovkyně v roce 2013.
Dočká se i nyní od těch, kteří rádi využívají její jméno a podporu, zastání? Premiérovi by se určitě do kampaně hodila, když zklamal Jaromír Jágr, ale bude chtít využít člověka, který neplatí daně v naší zemi? S tím by se asi těžko vyprávělo o tom, že daňové ráje jsou zlo, jež využívají jen ti, kteří chtějí Babiše dostat z politiky.