Řada zemí v pátek čelí problémům s počítačovými systémy, které agentura Reuters označila za globální IT výpadek. Od rána mimo jiné mnoho letišť čelí potížím při odbavování letů. Například na německém letišti Berlín-Braniborsko před osmou hodinou ranní nemohlo žádné letadlo startovat ani přistát, uvedla na svém webu veřejnoprávní stanice RBB.
Problémy se vedle Berlína, Melbourne, Edinburghu nebo celého Španělska objevily i na pražském Letišti Václava Havla a potíže hlásí také Spojené státy, Francie či Norsko. Letecké společnosti American Airlines, United a Delta požádaly americký letecký úřad FAA o globální zastavení všech letů, neboť k problémům docházelo i v letové komunikaci, informovala televizní stanice ABC.
„V důsledku incidentu v počítačovém systému dochází k poruchám v systémech společnosti Aena a na letištích ve Španělsku, což může způsobit zpoždění. Pracujeme na tom, abychom tuto situaci co nejdříve vyřešili,“ uvedl na síti X provozovatel španělských letišť Aena s tím, že do té doby bude personál provoz odbavovat manuálně.
Cestující na britském letišti v Edinburghu nemohli dnes používat automatické skenery palubních vstupenek a na monitorech u bezpečnostních kontrol se zobrazovala zpráva „server je vypnutý“, informovala agenturae Reuters. Personál proto kontroloval palubní vstupenky ručně.
Letiště v Melbourne podle ABC uvedlo, že se „potýká s globálním technologickým problémem“, který ovlivňuje odbavování letů.
Pražské letiště také postihl výpadek odbavovacího systému, zpožďují se odlety
Také pražské letiště v pátek postihl výpadek odbavovacího systému, který využívají dopravci Eurowings, Flynas, Ryanair, Transavia, Volotea, Vueling a Wizz Air. Tyto aerolinky používají odbavovací systém GoNow, upřesnilo letiště odpoledne.
Dále pak na sociální síti X informuje, že odbavování probíhá i nadále manuálně nebo prostřednictvím náhradních odbavovacích systémů. Odbavování je prý pomalejší a má vliv na zpoždění letů. Ranní spoj do Neapole například odletěl se zpožděním zhruba 5 hodin. Letiště upozorňuje, že provoz není přerušen. Veškeré informace jsou pro pasažéry k dispozici na těchto webových stránkách. „Policisté jsou připraveni zvýšit své počty na letišti v Ruzyni a zajistit dohled nad veřejným pořádkem i informace pro cestující. Klíčové IT systémy státu sleduje NÚKIB i naše dohledové centrum,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Rovněž na německém letišti Berlín-Braniborsko docházelo k velkým potížím. Před osmou hodinou ranní zde nemohlo žádné letadlo startovat ani přistát. Příčinou byla zřejmě technická závada, uvedla na svém webu veřejnoprávní stanice RBB.
Potíže se však dotkly také dalších odvětví. Napadeny byly banky, média a obchody, což se v konečném důsledku dotýká i běžných uživatelů. Jeden z největších kolapsů IT světa má údajně na svědomí aktualizace společnosti Crowdstrike. Jedná se o americkou společnost zabývající se kybernetickou bezpečností.
„Aktualizace Crowdstriku měla zvýšit bezpečnost, místo toho ale vyvolala nestabilitu Windows. To ovlivnilo kaskádovitým efektem i další počítačové systémy,“ řekl v České televizi Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC.