Politika otevřených dveří vůči migrantům německé kancléřky Angely Merkelové se již delší dobu nezamlouvá kromě zemí visegrádské skupiny ani Rakousku. Rakouský kancléř Werner Faymann vyzval v sobotu Merkelovou, aby stanovením limitní hranice pro příjem uprchlíků zastavila „závod migrantů“. Rozdělování běženců po Evropské unii nefunguje, protože doufají, že se dostanou do Německa, řekl šéf rakouské vlády listům Österreich a Kronen Zeitung.
Kancléř uvedl jako příklad Francii, která se nabídla, že přijme 30.000 migrantů. „Nepřišlo jich tam ale ani tisíc, protože všichni chtějí do Německa a do Rakouska,“ konstatoval Faymann.
Ještě loni v září přitom Faymann hrozil členským zemím EU, které odmítají pevné kvóty na rozdělení migrantů, že přijdou o peníze z evropských fondů.
Nyní se rakouský kancléř vyslovil pro to, aby Německo obdobně jako Rakousko jasně stanovilo, že ročně přijme nejvýše 400.000 uprchlíků. EU a Německo podle rakouského kancléře musejí stejně jako Rakousko jednoznačně říci: „Kdo přijde k vnějším hranicím EU s pomocí pašeráků, bude poslán zpět. A to každý.“
[ctete-foto]50409[/ctete-foto]
„Teprve když Německo stanoví směrné číslo a bude brát jen uprchlíky přímo z krizových oblastí, prolomí se logika neuspořádané migrace,“ uvedl nyní Faymann. Merkelová podle něj musí „prolomit model, podle kterého je vítězem v závodě ten, kdo se dostane do Německa“. V současné době totiž mají migranti jen pramalý zájem o jiné členské země Evropské unie a jejich kvóty.
Pochvala Bulharsku za plot na hranicích s Tureckem
Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová a ministr obrany Hans Peter Doskozil pochválili bulharskou vládu za vybudování plotu na hranicích s Tureckem, na který se přijeli v sobotu podívat. Podle informací médií potvrdili, že Rakousko je připraveno Bulharsku pomoci při ochraně hranic, a to jak lidmi, tak technickým vybavením.
„Je nutné být Bulharsku evropsky vděčný,“ pochválil podle agentury APA Doskozil bulharskou vládu za to, že včas začala s budováním hraničního plotu s cílem omezit pronikání migrantů na své území. Tento krok zablokoval další možný směr migrační vlny do západní Evropy.
Bulharsko-turecká pozemní hranice je dlouhá 220 kilometrů. V současné době Bulhaři pracují na prodloužení stávají hraniční bariéry z 92 kilometrů na 160. Místy zdvojený plot je vysoký 3,5 metru a je opatřený ostnatým drátem. Některé úseky sledují i kamery.
[ctete]50328[/ctete]
Miklová-Leitnerová zdůraznila, že ochrana vnějších hranic Evropské unie je společným zájmem. Kdyby Bulhaři nezačali plot stavět včas, mohly vést migrační trasy i jinudy, dodala podle APA. Doskozil se v této souvislosti vyslovil pro „masivní podporu“ zemím, které leží na vnější hranici EU, „protože zajišťují hranice pro celou Evropu“.
Rozšíření hraničních kontrol na další přechody
Ministryně Miklová-Leitnerová nedělníku Welt am Sonntag zároveň řekla, že Rakousko plánuje rozšíření kontrol na hranicích, pokud migranti budou po zastavení takzvané balkánské trasy hledat další cesty, jak se dostat do západní Evropy.
Rakousko kvůli přívalu uprchlíků už dříve obnovilo kontroly ve Spielfeldu na hranicích se Slovinskem. Nyní se Vídeň podle ministryně vnitra připravuje zavést podobná opatření i na dalších dvanácti přechodech.
„Předpokládá se, že se uprchlíci po uzavření balkánské cesty budou snažit najít jiné cesty. Spoléhat se na to, že masová migrace napříč Evropou už natrvalo skončila, by bylo chybou,“ prohlásila Miklová-Leitnerová.
Z tohoto důvodu se nyní Vídeň připravuje zajistit rakouské hranice také na dalších hraničních přechodech. Kromě Spielfeldu se nyní pozornost soustředí na 12 dalších míst. V úvahu přicházejí podle situace i ploty, mříže a kontroly prováděné policisty a vojáky. Tato opatření mohou být podle ministryně v případě nutnosti zavedena velice rychle.