V Maďarsku se idea zastropovaných cen benzínu a nafty hroutí jako domeček z karet. Tankování je totiž v zemi Viktora Orbána čím dál více omezováno. Nově mohou řidiči na pobočkách tamní největší sítě čerpacích stanic MOL nakupovat pohonné hmoty za sníženou cenu pouze jednou denně. Informovala o tom maďarská stanice RTL.
Čerpací stanice už před časem zavedly limit, podle kterého mohou řidiči natankovat maximálně 50 litrů pohonných hmot za den. Později vstoupilo v platnost nařízení, že za snížené ceny mohou na benzínkách nakupovat pouze fyzické osoby. Nejnověji smějí řidiči načerpat palivo jen jednou za den. To platí na již zmíněné síti benzínových stanic společnosti MOL. Firma omezení vysvětluje tím, že chce zajistit zásobování země a také to, aby se palivo dostalo ke každému.
Šéf maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL Zsolt Hernádi už dříve upozornil, že Maďarsko kvůli zastropování cen benzínu a nafty čelí mimořádně nebezpečné situaci. V rozhovoru pro televizi ATV řekl, že by se měl cenový strop zrušit. „Dříve či později povede k nedostatku pohonných hmot,“ prohlásil před měsícem.
Vláda Viktora Orbána zakročila proti vysoké inflaci tím, že zastropovala ceny benzínu a nafty na 480 forintech za jeden litr, což je zhruba 29 českých korun.
Pro srovnání, v České republice se aktuálně průměrná cena benzínu pohybuje okolo 42 korun za litr, u nafty pak o korunu více. Už několik týdnů však ceny klesají, na některých čerpacích stanicích už spadly dokonce pod 40 korun za litr. Ještě na začátku července se přitom v Česku litr benzínu i nafty prodával průměrně za 48 korun.
Maďarské řešení způsobilo obrovský zájem o pohonné hmoty a tím logicky i velkou spotřebu. Ke stanovení maximální ceny benzínu a nafty v Česku vyzýval už v březnu například šéf hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš. „Vláda by měla zastropovat ceny pohonných hmot, klidně může na 35 korunách,“ prohlásil tehdy ve videu na sociálních sítích.
Expremiéra Babiše v jeho požadavcích podporovali další poslanci za hnutí ANO, kteří zveřejňovali příspěvky, v nichž upozorňovali na drahé pohonné hmoty. „Byl jsem na benzínce a je to síla. Víte někdo, co dělá vláda? Já ne,“ napsal na twitteru například bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO).
Podobný nápad ale od začátku odmítá ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Ten už před několika měsíci zpochybňoval, že by zastropování cen současnou situace s vysokými cenami vyřešilo. „Jestli to naopak nepovede k nakupování zásob za uměle snížené ceny, a v důsledku toho k dalšímu tlaku na růst cen,“ prohlásil už v březnu.