Zvláštní zástupce OSN pro mezinárodní migraci Peter Sutherland dnes označil německou kancléřku Angelu Merkelovou za její zásadový postoj k uprchlíkům za hrdinku. Zároveň podle agentury Reuters prohlásil, že někteří evropští politici ve zkoušce z lidské slušnosti propadli.
„Paní Merkelová je podle mého názoru hrdinkou,“ řekl Sutherland na tiskové konferenci v Ženevě. Dodal, že výsledkem jejího morálního postoje je poškozená popularita.
Oblíbenost kancléřky je podle průzkumů na nejnižší úrovni za poslední čtyři a půl roku. Nedůvěru k běžencům, kterých loni do Německa přišlo takřka 1,1 milionu, navíc přiživily sexuální útoky na ženy v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem. Podle předběžných závěrů policejního vyšetřování se násilností dopouštěli imigranti a velkou část tvořili žadatelé o azyl.
Sutherland rovněž ocenil postoj Švédska, kam velká část běženců míří. Zároveň ale řekl, že Evropa jako celek přijala jen malou část uprchlíků. „Někteří říkají, že budeme přijímat uprchlíky, jen pokud to jsou křesťané. V jakém žijeme století? Co myšlenky důstojnosti lidských bytostí a rovnosti lidí?“ uvedl diplomat OSN.
Reuters připomněl, že mezi zeměmi upřednostňující uprchlíky křesťanského vyznání jsou mimo jiné Česká republika se Slovenskem či Kyprem. Maďarský premiér Viktor Orbán zase prohlásil, že příliv převážně syrských, iráckých a afghánských migrantů ohrožuje křesťanské kořeny Evropy.
„Důkazy jsou nezvratné. Migranti v každé zemi více do finančního systému přispívají než z něj těží. Mají nižší úroveň nezaměstnanosti a obecně kladou větší zájem na vzdělání,“ řekl Sutherland. Dodal, že Evropská unie se svým výrazným podílem na světové ekonomice je povinována pomoci.
„Proč nemůže kontinent, který má přes 500 milionů lidí a který žije v nejvíce prosperující části světa, přijmout milion lidí, kteří každoročně přicházejí přes Středozemí, a rozdělit si je na základě spravedlivého podílu?“ řekl.