Zatčení ruského úřadujícího prezidenta by bylo vyhlášením války, prohlásil jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa. Zároveň požádal Mezinárodní trestní soud (ICC) o povolení, aby Vladimira Putina, na kterého ICC vydal zatykač v souvislosti s deportacemi ukrajinských dětí do Ruska, nemusel zatknout. JAR chce v srpnu hostit summit skupiny rozvíjejících se ekonomik BRICS, na který má Putin pozvánku.
„Rusko dalo jasně najevo, že zatčení úřadujícího prezidenta by bylo vyhlášením války. Riskovat a jít do války s Ruskem je v rozporu s naší ústavou,“ píše podle jihoafrického listu Daily Maverick jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v prohlášení. V něm reaguje na soudní žalobu podanou opoziční stranou Demokratická aliance, která se vládu snaží přimět k tomu, aby Putina v případě, že vstoupí na jihoafrickou půdu, zatkla.
Jihoafrická republika chce v srpnu hostit summit skupiny BRICS. Kromě prezidentů Brazílie, Indie a Číny je pozván i Putin. Kreml ale jeho účast oficiálně nepotvrdil. JAR patří mezi 120 států, které mají povinnost ruského prezidenta zadržet, pokud vstoupí na jejich území. Zatykač na Putina vydal ICC letos v březnu v souvislosti s únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.
Již v květnu poslal Ramaphosa do Haagu, kde Mezinárodní trestní soud sídlí, žádost, aby ruského prezidenta jeho země nemusela zatknout.
Představitelé JAR několikrát zopakovali, že summit BRICS plánují uspořádat. Jednají ale i o alternativních místech jeho konání. Summit by se mohl uskutečnit například v Číně, která nepatří mezi signatáře Římského statutu – mezinárodní smlouvy ustanovující pravomoce a jurisdikci ICC.
Cyril Ramaphosa spolu s dalšími africkými vůdci navštívil v květnu Kyjev i Petrohrad. „Prezident Zelenskyj i prezident Putin souhlasili s dalšími jednáními po první návštěvě (africké delegace, pozn. red.),“ řekl po návštěvě. O případném zatčení svého ruského protějšku hovořil jihoafrický prezident rovněž jako o maření „mírového řešení“ války na Ukrajině.