Neexistuje dostatek důkazů, že vitamín D chrání lidi proti nemoci covid-19, tvrdí komise expertů. Lidé by přesto neměli na tento vitamín zapomínat, a to bez ohledu na nový koronavirus. Zvláště letos ne, protože ho mnozí kvůli izolaci nezískali přirozeně díky slunečnímu záření.
Odborná komise složená ze zástupců institucí National Institute for Health and Care Excellence, Public Health England a Scientific Advisory Committee on Nutrition uvedla, že je ještě zapotřebí další výzkum. Všem lidem se ale stále doporučuje, aby si i tuto zimu brali potřebnou dávku vitamínu D, aby jejich kosti a svaly zůstaly zdravé.
Bylo provedeno rychlé přezkoumání poznatků o vlivu vitamínu D na nemoc covid-19. Několik studií totiž naznačilo, že by mohl hrát roli v imunitní reakci organismu na respirační viry.
Bylo však zjištěno, že neexistují „dostatečné důkazy“, které by vitamín D doporučovaly pro prevenci nebo léčbu této nemoci. Zdravotničtí odborníci uvedli, že je třeba dalších vysoce kvalitních srovnávacích studií, než bude možno dospět k nějakým závěrům.
Adrian Martineau, klinický profesor respiračních infekcí a imunity na Queen Mary University of London, řekl, že existuje šance, že vitamín D „může snížit riziko a/nebo závažnost covidu-19“ a že probíhající klinické studie tuto otázku „doufejme objasní“.
Užívání vitamínu D je nicméně letošní zimu obzvlášť důležité kvůli tomu, že hodně lidí trávilo čas v izolaci v interiérech, a proto přirozené sluneční světlo možná v jejich organismu nevytvořilo dostatek tohoto vitamínu. Vitamín D lze získat také z některých potravin, například z olejnatých ryb a obilovin, a z doplňků stravy.
(Zdroj: BBC.com)