Zatímco tři bývalí američtí prezidenti i ten nově zvolený demonstrují odhodlání nechat se očkovat třeba i v přímém televizním přenosu, prezident a vrchní velitel ozbrojených sil České republiky Miloš Zeman k očkování poznamenal, že se „nerad nechává píchat dokonce i do prstu, natož do ruky a do žíly“.
Zatímco bývalí i současní státníci světového významu prohlašují, že se nechají očkovat, Miloš Zeman se – nehledě na desítky milionů korun, které vláda vyhradila na informační kampaň na podporu důvěry v očkování – dodnes omezuje na své dřívější prohlášení v tom smyslu, že si jen nerad nechává píchat injekce.
Zeman na dotaz posluchače k očkování ve vysílání komerční rozhlasové stanice Frekvence 1 koncem září doslova prohlásil: „Já bych to zvážil. Víte, já jsem strašný zbabělec a já se nerad nechávám píchat dokonce i do prstu, natož do ruky a do žíly, i když teď s tou zlomenou rukou jsem to bohužel musel absolvovat.“
Dlužno poznamenat, že o 18 let starší britská královna Alžběta si zmíněnou Zemanovu starost nepřipouští. 94letá panovnice a její 99letý manžel princ Filip podle deníku Times přislíbili, že až budou očkovaní, zveřejní o tom informaci. Odhodlání nechat se očkovat stejně tak projevili i bývalí američtí prezidenti Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama, kteří tak učiní klidně i před kamerou. Ten nově zvolený, Joe Biden, pak v souvislosti s očkováním podle BBC prohlásil, že udělá „vše, co je v jeho silách, aby podpořil odhodlání lidí ‚udělat správnou věc‘“.
George W. Bush se podle svého mluvčího Freddyho Forda obrátil na šéfa Národního institutu pro infekční choroby Anthonyho Fauciho jakož i na koordinátorku boje s koronavirem v Bílém domě Deborah Birxovou a zeptal se, jak může pomoci s propagací vakcíny. „Nejprve bude třeba ji poskytnout příslušníkům skupin, které mají přednostní nárok, a poté vyčká, až na něj přijde řada, a rád se nechá očkovat i před kamerou,“ citovala CNN Fordovo upřesnění k Bushovu plánu.
Obama v této souvislosti poznamenal, že se nechá očkovat buď před televizními kamerami, nebo o tom alespoň umožní pořídit záznam. Zdůraznil, že věří vědě a nehodlá se nakazit nemocí covid. „Lidem jako Anthony Fauci, jehož znám a pracoval jsem s ním, naprosto důvěřuji. Takže když mi Anthony Fauci říká, že tato vakcína je bezpečná a mohu se nechat očkovat a získat tak imunitu vůči covidu, tak se nechám očkovat,“ povzbuzoval Obama minulý týden v pořadu Joea Madisona v rádiu SiriusXM.
Také Clinton je připraven nechat se očkovat veřejně, aby tuto prevenci nákazy propagoval. „Prezident Clinton si zcela určitě nechá aplikovat vakcínu, jakmile pro něj bude podle očkovacího plánu k dispozici. A učiní tak veřejně, pakliže to pomůže přimět Američany k tomu, aby udělali totéž,“ sdělil jeho mluvčí Angel Ureña.
V Česku je ale přístup prezidenta jiný. Zeman ve věcné části své odpovědi ve výše zmíněném rozhlasovém vystoupení prohlásil jen to, že „si to promyslí, až bude čas“, a poukázal na to, že klinické testy vakcín ještě nebyly dokončeny. V tom měl koncem září sice pravdu, nicméně nyní už dokončeny jsou a ve Velké Británii je jedna z vakcín dokonce i schválená. Teď se hraje o důvěru veřejnosti bombardované ruskými a čínskými dezinformacemi, jejichž cílem je podkopat důvěru v očkování.