Kolikrát se vám stalo, že jste se rychle zvedli z postele a museli jste si hned zase sednout? Točení hlavy je častou “drobností”, která může provázet nejen vstávání, ale třeba narovnávání se, když jste se pro něco sehnuli. Rozhodně tyto momenty nepřehlížejte, protože mohou být alarmující. Proč tomu tak je, informuje The Mirror.
Doktorka Miriam Stoppardová vysvětluje, že onen pocit, při němž se vám zatočí hlava při vstávání se odborně nazývá posturální hypotenze. Dojde při ní k abnormálnímu poklesu krevního tlaku a to vás donutí si zase rychle sednout.
Jakkoliv je tento pocit u mnohých lidí běžný, nejedná se o nepodstatnou obtíž, kterou by šlo přehlížet. Ve výsledku totiž může zvýšit riziko pádů, srdečních onemocnění, depresí, demence a dokonce i úmrtí.
Problémy s posturální hypotenzí se zvětšují s přibývajícím věkem a podle odborníků je pociťuje každý pátý člověk ve věku nad 60 let. Může se jednat o příznaky hned několika nemocí, kterými člověk trpí, aniž by to zatím vůbec tušil.
Parkinsonova choroba, cukrovka, nedostatek vitaminu B12, selhání ledvin, autoimunitní onemocnění a rakovina, to jsou nejčastější choroby, které může ranní “motání hlavy” značit.
Příčinou posturální hypotenze je i vysoká hladina cukru v krvi a fyzické oslabení způsobené stárnutím. Mohou ji způsobit i léky, jako jsou antihypertenziva, nitráty, diuretika, tricyklická antidepresiva, antipsychotika a betablokátory. Svou vinu nese i nadměrné pití.
Vyhýbejte se tedy alkoholu, přejídání, velmi teplému prostředí a horkým sprchám nebo koupelím a spěte se zvednutým čelem postele. Každý den si zacvičte, abyste normalizovali krevní tlak, a když stojíte, napínejte svaly na nohou a hýždích. Můžete také vyzkoušet kompresní punčochy.