Pocítí Andrej Babiš další ze svých duševních tísní? První evropskou žalobkyní se stane Rumunka Laura Kövesiová, postrach zkorumpovaných rumunských politiků. Dohodli se na tom europoslanci a členské země Evropské unie. Někdejší rumunská prokurátorka získá pravomoc stíhat zneužívání unijních dotací.
Úřad evropského žalobce bude mít pravomoc vyšetřovat a stíhat případy poškozování unijního rozpočtu.
Přeshraniční, dotační a další podvody sice už dnes vyšetřuje Evropský úřad OLAF, ten ale nemůže státům mluvit do případného trestního stíhání. Na vytvoření unijního žalobce se dohodlo 22 zemí včetně Česka, fungovat začne příští rok. Jmenování Kövesiové ještě musí formálně schválit evropské instituce.
Laura Kövesiová dříve vedla rumunský úřad pro boj proti korupci. Zahájila v něm vyšetřování vysoce postavených politiků, podnikatelů a soudců. Loni ji rumunská vláda odvolala.
Kövesiová byla první ženou a nejmladší generální prokurátorkou v rumunské historii. List The Guardian ji v roce 2015 označil za „tichou, nenápadnou hlavní žalobkyni, která získává skalpy“. Podle Guardianu je v čele antikorupčního tažení, jaké nemá ve východní Evropě obdobu, možná ani ve světě. Její funkce vedoucího Národního antikorupčního direktoriátu (DNA) měla za následek, že se podstatně zvýšila důvěru veřejnosti v tuto instituci, a to jak v Rumunsku, tak v celé EU. Podle průzkumu z roku 2015 důvěřuje DNA 60 procent Rumunů (ve srovnání s 61 procenty Rumunské pravoslavné církve a pouze 11 procent pro parlament).
V únoru 2016 ji ministerstvo spravedlnosti jmenovalo hlavní prokurátorkou, a to na základě pozitivních výsledků dosažených pod jejím vedením. Na začátku roku 2018 ale ministr spravedlnosti Tudorel Toader navrhl její propuštění z funkce hlavní žalobkyně. Stalo se tak poté, co předložil zprávu o její činnosti v DNA a uvedl tam dvacet různých obvinění. Mezi jinými excesivní autoritativní jednání, zasahování do činnosti jiných prokurátorů, upřednostňování případů podle toho, jaký budou mít mediální dopad, porušování rozhodnutí rumunského ústavního soudu a podepsání údajně nezákonných dohod s tajnými službami. Prezident Iohannis ji zpočátku odmítl odvolat, ale rozhodnutí Ústavního soudu jej k tomu přinutilo, protože prý může pouze ověřit jeho zákonnost, nikoli argumenty, které vedly k návrhu.
Mladá prokurátorka stíhala desítky starostů, dva exministry a bývalého premiéra. Victor Ponta, bývalý rumunský premiér a nejvyšší vládní úředník, který je v současné době DNA vyšetřován a stíhán , obvinil Kövesiovou, že je „zcela neprofesionální žalobkyní, která se snaží udělat si jméno vymýšlením a vytvářením faktů a nepravdivých situací z doby před deseti lety“. To je nám nějaké povědomé. Učinil tak poté, co byl obviněn z padělání, praní peněz a vyhýbání se daním.
Jmenování do nově zřízené funkce první evropské žalobkyně pro ni musí být i značným osobním zadostiučiněním a mnozí zkorumpovaní politici se tak s ní možná znova setkají v roli, které ji nebudou moci účelově zbavit. Z toho asi zatrne některým činovníkům nejen v Rumunsku. Budeme zvědaví, jak tato ostrá dáma, právnička, specialistka na organizovaný zločin, profesionální basketbalistka a nositelka francouzského Řádu čestné legie, bude postupovat.
(Zdroj: en.wikipedia.org, iRozhlas.cz)