Zatykač Mezinárodního soudního dvora na Vladimira Putina samozřejmě neznamená, že se Putin ocitne v dohledné době za mřížemi. Přesto nemá tento zatykač pouze symbolický význam. Vydán byl kvůli únosům ukrajinských dětí, které Rusové pod vedením Putina a Marie Lvovové-Bělovové v rozporu s Ženevskou konvencí organizují.
Jedná se o únosy různých kategorií dětí – sirotky, děti s vážným mentálním nebo fyzickým onemocněním, které byly umístěny ve státních zařízeních, děti válečných zajatců a děti těch, kteří byli násilím přesídleni na území Ruska.
Tento osud postihl nejméně 16 tisíc dětí, z nichž se vrátilo pouze 308. Dá se ale očekávat, že paleta válečných zločinů, kterých se Putin a další osoby z jeho okolí dopustili, bude rozšířena.
V první řadě jde o zločiny v podobě útoků na zdravotnická zařízení a zdravotnický personál. Rusko podniklo stovky napadení ukrajinského zdravotnického systému, bombardovalo nemocnice a ordinace, zabíjelo a věznilo lékaře a další zdravotníky. Jednalo se tedy nejen o válečný zločin, ale i o zločin proti lidskosti.
Rusko tak opakuje stejný model, který zvolilo v roce 2000 v Čečensku a v roce 2008 v Gruzii, ale koneckonců i v Sýrii, kde zabilo jen v prvních měsících své vojenské intervence téměř 1000 lékařů a zničilo stovky zdravotnických zařízení.
Zatykač omezuje Putinovy diplomatické možnosti a činí složitějším bagatelizovat ruskou agresi proti Ukrajině jako pouhý teritoriální spor. Pro mnoho států z Latinské Ameriky, Afriky a Asie, které jsou signatáři úmluvy o zřízení Mezinárodního trestního soudu a které byly nakloněny ruské interpretaci agrese jako konfliktu vyvolaného rozpínavostí Západu, bude nyní obtížné tento výklad útočné války udržet.
Mají zkušenosti s tím, že západní země v jejich regionech mnohokrát mezinárodní právo porušily, a z tohoto důvodu budou těžko obhajovat násilné odsuny těch nejzranitelnějších bytostí jako snahu o ochranu ruských obyvatel Ukrajiny.
Tyto státy právě z důvodu svých neblahých historických zkušeností s porušováním mezinárodního práva se mohou velmi obtížně jiného porušování mezinárodního práva zastávat, navíc za situace, kdy zatykač vydal soud, jehož pravomoc uznávají.
Zatykač tak postavil najisto, že Putinovy činy na Ukrajině porušují mezinárodní právo a morální hodnoty civilizovaných národů celého světa. Obdobný význam má zatykač i ve vztahu k západním politikům, kteří by si přáli ukončení konfliktu i za cenu vítězství Ruska.
Svůj význam má i to, že zatykač směřuje také na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovovou-Bělovovou. Znamená to totiž, že soud monitoruje i zločiny jiných představitelů Ruska než jen těch nejvyšších a že má dostatek důkazů, aby se někdy v budoucnu mohlo potenciálně rozběhnout trestní řízení i proti nim.
Vyšlo na webu Hlídacípes.org.