Neustálé zprávy o tom, zda Rusko zaútočí na Ukrajinu opět z území Běloruska, či zda se běloruská armáda přímo zapojí do ruské ofenzívy, komentoval mluvčí Pentagonu, ale také ukrajinští velitelé. Podle Američanů je takový vpád nepravděpodobný, podle Ukrajinců by pro agresory skončil katastrofou.
„Víme, že Rusové a Bělorusové provádějí společné cvičení. Ale nevidíme žádné náznaky, že by Bělorusko mělo v úmyslu vstoupit do konfliktu. Prostě věříme, že je to jen pokračující vojenské cvičení,“ prohlásil mluvčí Pentagonu při tiskovém brífingu.
Stejného názoru, že hrozba invaze z Běloruska je nepravděpodobná, je i velitel seskupení sil a prostředků obrany Kyjeva, generálporučík Oleksandr Pavljuk. Podle něj Rusové nezaútočí, i když do Běloruska stahují vojenskou techniku na cvičení. Jak hlásí ukrajinská pohraniční služba nejsou žádné známky toho, že by se v blízkosti hranic soustřeďovaly jednotky schopné podobnou invazi provést.
O potenciálním útoku Rusů z Běloruska směrem na Kyjev hovořil v prosinci v rozhovoru pro The Economist vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj.
Bývalý velitel roty praporu Aidar, který se války účastní již od roku 2014, Jevhen Dikij v rádiu Novoje Vremja nevyloučil, že k pozemnímu útoku z území Běloruska může dojít. „Na sto procent bych nevyloučil, že se vážně pokusí zopakovat loňský rok, ale zítra to určitě nebude,“ řekl Dikij, který začátek případného útoku odhadl na druhou polovinu března či začátek dubna.
Podle jeho vyjádření, pokud se Rusové podobného kroku odváží, nebude to pro Ukrajinu znamenat katastrofu. „Bude to to nejlepší, co pro nás mohou udělat. Ano, prožijeme dva nebo tři náročné týdny. Ale vzhledem k tomu, že jejich armáda bude určitě horší než ta, se kterou přišli loni, a my budeme, jemně řečeno, jinak připraveni, tak za dva tři týdny bude tento kontingent prakticky zničen,“ oplývá sebevědomím ukrajinský velitel.
Pak už by se podle něj jednalo o dominový efekt, jenž by vedl k rozpadu celé fronty. „Pokud nás v dubnu napadnou, tak někde v červnu až červenci ukončíme tuto válku úplným osvobozením našich území,“ domnívá se Dikij, podle něhož by problémem mohlo být pouze to, pokud by se okupanti zakopali a nepostupovali. „Byl by to pro nás mnohem obtížnější scénář, ale stejně by okupanti nakonec zemřeli“ konstatoval Dikij.