Někteří analytici se po 450 dnech ruské agrese vůči Ukrajině začínají obávat, že se vojenská pomoc západních zemí již přiblížila svému maximu a nadále bude stagnovat, či spíše klesat. I proto panuje přesvědčení, že by Ukrajina měla co nejvíce svých úspěchů dosáhnout nejpozději do září, protože v příštím roce už USA, které jsou tahounem pomoci, budou spíše řešit blížící se prezidentské volby než pomoc napadené Ukrajině.
I proto se zrak všech vojenských expertů upírá na ohlášenou blížící se ukrajinskou protiofenzivu. Odpovědi na otázky kdy, kde a zda jí dokáže ruská obrana odolat, neznáme a ani ještě znát nemůžeme. Přesto se vojenští experti pokusili sestavit čtyři scénáře možného vývoje. Veřejnost s nimi teď seznámil server Meduza. Každý z uvažovaných postupů je logický a má svá pro i proti.
První možnost – ofenziva na Krym
Ukrajina může zaútočit na západě Záporožské oblasti a na východě Chersonské oblasti ve směru na Krym. V rámci vedlejšího úderu pak mohou vojska překročit Dněpr, a to i v poměrně značném počtu. Taková ofenziva by se podobala operaci v Charkovské oblasti, ke které došlo na podzim 2022, kdy byl hlavní úder veden v blízkosti Balaklije, podél fronty ve směru na Kupjansk a doprovodný úder směřoval přes řeku Severní Doněc poblíž Svjatogorsku. Zdejší ruské jednotky musely pod hrozbou obklíčení ustoupit. Plán by tak mohl zahrnovat průlom ruské obrany z Orechova v oblasti Záporoží a vést k vytvoření několika předmostí na Dněpru. Tím by došlo k destabilizaci týlu ruské skupiny a k odklonění rezerv.
V případě úspěchu by Ukrajinci zcela odřízli dodávky ruských jednotek na Krymu, osvobodili by Melitopol a také Záporožskou jadernou elektrárnu. Ruské jednotky by byly zatlačeny od výhodné obranné linie na březích Dněpru. Velkým kladem útoku v této oblasti je, že je zde největší šance na neutralizaci ruského letectva, které odsud podporuje jednotky v Chersonské oblasti a na západě Záporoží. Nevýhodou útoku v této oblasti je to, že Rusové zde vybudovali mocné obranné linie, protože právě zde očekávají útok. Překročení Dněpru je také složitější než překročení řeky Severní Doněc, levý břeh řeky je navíc velmi bažinatý, což ztíží zásobování vybudovaného předmostí.
Druhá možnost – ofenziva směrem k Azovskému moři
Útok může být však veden také ve směru na Mariupol a Berďjansk. V případě přístupu k Azovskému moři bude Ukrajina schopna prolomit „pozemní most“ spojující Rostovskou oblast s Krymem, zastavit ruskou lodní dopravu v Azovském moři a získat pozice pro raketové údery na cíle na Krymu.
Velkým strategickým, ale hlavně politickým kladem útoku v tomto směru by bylo osvobození Mariupolu. Útočící jednotky by zde také byly chráněny před nebezpečím průlomu ruských jednotek na západ od Doněcka. Minusem je opět silná obranná linie, kterou okupanti vybudovali u Guljajpolu a Veliké Novoselky, neboť právě odsud by zřejmě útok směřoval. Z oblasti Mariupolu jsou také hlášeny informace o ruských rezervách, které jsou zde umístěny. A v případě ofenzivy přes Volnovachu by se ukrajinské jednotky měly mít na pozoru před hrozícími protiútoky z Doněcka, kam mohou Rusové poměrně snadno převést po železnici další zálohy. Stejně tak by bylo patrně obtížné vyřadit z provozu velké letecké základny v Taganrogu a Jejsku.
Třetí možnost – série útoků podél celé linie fronty
Ukrajina by mohla teoreticky zaútočit i sérií více menších protiofenziv po celé linii současné fronty. Od hranic s Brjanskou oblastí až po Dněpr u Chersonu. Hlavním plusem je v tomto případě nemožnost velkého selhání ofenzivy. Vždy by alespoň v některé z oblastí měl útok úspěch. Krásně to „v malém“ ukazují například současné boje u Bachmutu, kde se situace neustále měnila, až v současné době Ukrajina útočí a Rusové ustupují. Tam, kde by byla úspěšnost prvních úderů jasná, by se útok znásobil. Při útoku na široké frontě je pro obránce velice obtížné koncentrovat zálohy a manévrovat s nimi podle potřeby. Malé rychlé údery o síle několika brigád jsou také snadněji zvládnutelné než útoky značného množství jednotek v operačním směru.
Nevýhody by vyvstaly do popředí ve chvíli, kdy by neuspělo více oněch menších útoků. Rusové navíc mají stále početní převahu v letectvu i v dělostřelectvu. Podle analytiků jsou také nově vzniklé brigády Ozbrojených sil Ukrajiny jednoznačně určeny pro rychlé údery za nepřátelské linie, které jsou ale možné až po prolomení obrany. Ukrajina již během války prokázala, že právě takové akce mající za cíl přerušení dodávek ruských ozbrojených sil jsou základem strategie jejího boje. A to nelze provést sérií malých úderů.
Čtvrtá možnost – ofenziva ve dvou fázích
Ukrajina se také může pokusit zopakovat operaci z loňského podzimu. Podobně jako tomu bylo u Chersonu, kde nejprve přilákala do Chersonské oblasti téměř všechny ruské rezervy, aby potom rychle přemístila silnou skupinu vojsk poblíž Balaklije a Čuhujiva, kde prorazila obranu v celé hloubce, a ruské velení nemělo rezervy na zastavení této ofenzivy, takže se Rusové museli stáhnout z Izjumu, aby nepadli do obklíčení. Tentokráte by ukrajinská armáda mohla podle expertů změnit pořadí a nejprve udeřit na severu Doněcké a Luhanské oblasti a poté, když by sem Rusové stáhli své zálohy na odražení útoku, by zaútočila v Záporoží.
Výhodou je již „odzkoušení“ tohoto postupu na podzim, kdy tato forma útoku fungovala. Umožňuje navíc využít nejen nové brigády vytvořené Ukrajinou v zimě, ale i ty „staré“, které jsou nyní již u Bachmutu. Údery u Bachmutu, Soledaru a Kremenné, kde Ukrajina postupuje, donutí Rusy k využít záloh. Ruské velení si totiž nemůže dovolit rychle ztratit to, co s tak značnými ztrátami během posledních měsíců získalo. Kvůli bojům zde také okupanti neměli dostatek času na vybudování obranného postavení jako jinde.
Nedá se však očekávat, že by ruské velení zopakovalo loňskou chybu a stáhlo z jiných částí fronty jednotky, aby posílilo obranu Bachmutu a Soledaru. K Bachmutu přijíždějí jednotky, které se dříve účastnily bojů u Svatova a Vuhledaru, ale na začátku jara byly staženy k odpočinku a doplnění stavů. Žádné stahování jednotek ze Záporoží nebylo zaznamenáno.
Ovšem vše se může nakonec odehrát zcela jinak, protože velitelství ukrajinské armády může přijít s nějakým dalším, naprosto nečekaným plánem.