Zavedení druhé snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) ve výši deseti procent od letošního roku nepřineslo podle analýzy poradenské společnosti TaxVision snížení cen pro koncové uživatele. Naopak mírné zvýšení zisků zaznamenali někteří podnikatelé.
Navíc výrobcům, prodejcům i dovozcům zboží, které patří nebo může patřit do desetiprocentní sazby, přibyly náklady na složitější administrativu.
Snížená desetiprocentní sazba DPH se týká dětské výživy, léků, knih a surovin určených k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií.
„Náročnější administrativa spojená s novou kategorizací produktů stojí podnikatele vícenáklady, které promítají do nových ceníků. Koncových uživatelů se proto snížení DPH kromě výjimečných případů nijak nedotklo,“ uvedla daňová poradkyně společnosti TaxVision Blanka Štarmanová.
Druhá snížená sazba pomohla podle ní snad pouze knižnímu trhu. Ten hlásí větší poptávku po knihách i levnějších publikacích. Naopak v případě léků došlo podle TaxVision ke zdražení výrobci anebo stoupl zisk lékáren. Obdobné to bylo i u dětské výživy, kde podle Štarmanové ze snížení daně profitují spíše výrobci.
Avizovaného snížení cen si nevšimli podle analýzy ani celiaci, tedy lidé s nesnášenlivostí na lepek. „Desetiprocentní sazba se však nevztáhla na věci denní spotřeby, jako je například chléb, ale pouze na suroviny, ze kterých se bezlepkové produkty vyrábějí, tedy mouku, různé směsi na pečení, strouhanku a podobně. V takových případech se pětiprocentní úleva na dani rovná haléřům až korunám, které pohltí klasická inflace,“ uvedla Štarmanová.