Jakutské úřady již deset let bojují proti alkoholismu v regionu: za tímto účelem zavedly ve více než 200 vesnicích suchý zákon. V obchodech se tam alkohol vůbec neprodává, píše kanál Govorit NeMoskva na Telegramu. Výsledky jsou smíšené.
Podle statistik se zdá, že se skutečně snížil počet trestných činů spáchaných v podnapilém stavu. Na druhou stranu si Jakutsko stále drží pevné místo mezi regiony s vysokou mírou „opilecké“ kriminality.
„Jde o to, že kdo chce, ten si to zařídí. Proto i v těch vesnicích, kde se alkohol neprodává, si lidé stále obstarávají vodku, kupují ji za trojnásobnou cenu a čekají na doručení několik hodin,“ píše Govorit NeMoskva.
V dalším článku na serveru Nemoskva.net se uvádějí další podrobnosti.
Zřízení zón střízlivosti je součástí protialkoholní kampaně, kterou regionální úřady vedou od roku 2013. V tomto roce republikový parlament Il Tumen přijal zákon omezující prodej alkoholu časem. (V Jakutsku lze alkohol legálně koupit od 14:00 do 20:00.) Úřady poté zakázaly prodej alkoholu v obchodech umístěných v bytových domech a zavedly požadavky na maloobchodní prodejny, což vedlo k rozšíření trhů s alkoholem.
Kde se dá alkohol opatřit? Třeba v Bysyttachu, což je odlehlá vesnice vzdálená 70 kilometrů od okresního centra. O něco dále jsou ještě dvě vesnice: Chaty a Malykaj. Žije zde asi 400 lidí. Zmínka o obci na světovém internetu je spojena s otevřením prodejny alkoholu. Jeden podnikatel získal licenci na prodej alkoholu ve vsi, aby mohl pokrýt i zmíněné okolní obce. Místní správa se podnikatelovým plánům bránila. Na vesnické schůzi bylo rozhodnuto odmítnout pití alkoholu a zavést v okrese „suchý zákon“.
Akce by prošla bez povšimnutí, kdyby ji nezveřejnil Alexandr Ivanov, poslanec parlamentu Il Tumen ze strany Nový lid. Ten tvrdí, že mu volali muži, kteří přestali pít, ale že v případě obnovení prodeje alkoholu by neodolali pokušení.
Alexandr Melguja, majitel obchodu s alkoholem, má na situaci jiný názor. Tvrdí, že v těchto vesnicích probíhal neustálý obchod s alkoholem. Jen byl nelegální.
„V každé vesnici jsou dvě nebo tři prodejny alkoholu. Bylo by lepší, kdyby se náměstek Ivanov tímto problémem zabýval, místo aby dělal humbuk. Nebo je snad pro někoho výhodné prodávat alkohol nelegálně, obcházet zákon, neplatit daně?“ míní prodejce alkoholu.
„Podle náměstka Ivanova si obyvatelé sousední vesnice kupují vodku v Melgujově obchodě za tisíc rublů. Navíc kupující platí za doručení zboží do jejich domovů. Aby lidé ušetřili za kurýrní službu, která je nejméně tisíc rublů, berou si najednou deset lahví, tvrdí Ivanov. Stejná služba rozvozu alkoholu funguje i ve vesnicích, kde byl zaveden ‚suchý zákon‘. Vyprávějí o tom sami obyvatelé ‚střízlivých‘ vesnic. Obrovské vzdálenosti a oblasti bez silnic nejsou překážkou,“ píše web.
Podle výsledků referenda o zákazu prodeje alkoholu, které se v oblasti konalo v září 2018, je většina obyvatel pro střízlivý životní styl. Z 1366 lidí, kteří se zúčastnili hlasování, se 854 vyslovilo pro „suchý zákon“, 486 hlasovalo proti.
Když pak okresní rada poslanců vydala rozhodnutí o zavedení zákazu prodeje alkoholu v okresním centru od 1. prosince 2018, napadla usnesení společnost Arctic s poukazem na překročení pravomocí místních zastupitelů. Nejvyšší soud Jakutska se postavil na stranu žalobce. Nyní se alkohol v okrese prodává i nadále.