Blízký spolupracovník ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala a bývalý šéf slovenských veřejnoprávních médií Jaroslav Rezník má problém. Zahraniční studium jeho dcer měl totiž platit majitel agentury Roko Petr Kuba, který je aktuálně obžalován v jedné z největších korupčních kauz na Slovensku. Z dokumentů, které získal slovenský Denník N, vyplývá, že Kuba v letech 2015 až 2020 poslal Rezníkovi přibližně 200 tisíc eur, tedy zhruba 4,6 milionu korun. Bývalý ředitel slovenské televize a rozhlasu (RTVS) tvrdí, že mu peníze vracel v hotovosti.
Kubu s Rezníkem spojuje nejen zmínka ve spisu kauzy Gorila, ale také jeho reklamní agentura Roko, která se slovenskou veřejnoprávní televizí a rozhlasem spolupracovala nejméně 15 let. Tedy i v době, kdy média řídil Rezník. Ten zároveň přiznal, že se s Kubou zná od roku 2020.
Reklamní agentura Roko vznikla v devadesátých letech. Dařit se jí podle slovenského deníku mělo za vlád Vladimira Mečiara a Roberta Fica. Rezník přišel do vedení veřejnoprávních médií právě v době jejich vládnutí.
Majitel agentury Roko Kuba měl začít posílat peníze na studia Rezníkových dcer ve Velké Británii a Spojených státech amerických ve chvíli, kdy se mu měl bývalý šéf slovenské televize a rozhlasu svěřit s chybou v bankovním převodu. „Nabídl mi, že to vyřeší. Od té doby to probíhalo takhle. Vždycky, když bylo potřeba zaplatit školné, tak ho zaplatil a já jsem dal dohromady peníze a odnesl mu je,“ popsal Rezník Denníku N.
Peníze začal Kuba posílat v době, kdy byl Rezník šéfem slovenské tiskové agentury TASR, a skončila v době, kdy byl šéfem veřejnoprávního rozhlasu a televize. Rezníkovo jméno a informace o platbách se objevily v dokumentech během vyšetřování slovenské korupční kauzy Dobytkář, která se týká přidělovaní dotací ze Zemědělské platební agentury a legalizace příjmů z trestné činnosti. Právě ve zmíněné kauze je obžalován i majitel agentury Kuba.
Odchod známých novinářů
Rezník byl během svého působení v čele Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) několikrát kritizován za samotné vedení veřejnoprávní instituce. Na protest dokonce v té době odešlo několik známých tváří „telerozhlasu“. V roce 2018 pak skončili novináři, kteří v RTVS pracovali mnoho let.
„Dnes, 31. května 2018, se nás dvanáct rozhodlo podat výpovědi, RTVS jsme měli, máme a budeme mít rádi. Naše rozhodnutí se nerodilo lehce. Máme děti, hypotéky i závazky, ale hlavně – máme tuto práci moc rádi. Nedokážeme ji však za těchto okolností v RTVS dělat stejně svědomitě jako dosud. Čeká nás dvouměsíční výpovědní lhůta. Pokud se generální ředitel Jaroslav Rezník rozhodne odvolat management zpravodajství, jsme ochotni se dohodnout na stažení výpovědí,“ citoval ze sdělení redaktorů slovenský web O Médiách.
Novináři, kteří v té době podávali na protest výpovědi, kritizovali poměry ve zpravodajství a podepsali se i pod otevřený dopis. I přes všechny požadavky, které měli, jim Rezník vyhověl pouze v jednom z nich. Podle nich v tom nejméně podstatném. A to konkrétně, aby byly porady pro všechny členy reakce online a dělal se z nich zvukový záznam.
Nejde však o jediný reputační problém Rezníka. Ještě jako šéf tiskové agentury TASR podepsal spolupráci s kremelskou agenturou Sputnik, od které po veřejné kritice krátce poté odstoupil.
Netýká se to Českého rozhlasu
Rezníka po jeho konci v čele slovenské RTVS zaměstnal Český rozhlas. V září loňského roku nastoupil na pozici odborného pracovníka. „Do náplně jeho práce bude patřit vytváření podkladů, dat a analýz, které bude moci využít management Českého rozhlasu v oblasti strategického rozvoje jako média veřejné služby,“ řekl v minulém roce webu O Médiách mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.
Rezník má podle něj navrhovat příležitosti pro rozvoj Českého rozhlasu v oblasti různých obsahových formátů na mediálním trhu. Má také analyzovat příležitosti a rizika média veřejné služby ve vztahu k mediálnímu trhu v Česku, na Slovensku, v rámci zemí Visegrádské čtyřky, potažmo Evropské vysílací unie (EBU).
Zavoral loni rozhlasovým radním tvrdil, že se s Rezníkem znají minimálně patnáct let. Co konkrétně však blízký spolupracovník generálního ředitele rozhlasu dělá, jasné není. Žádné výsledky jeho práce totiž zatím prezentovány nebyly. A rozhlasu nevadí ani aktuální kauza s penězi na studium pro dcery. „K informacím, které uvádíte, můžu jen napsat, že se nijak netýkají Českého rozhlasu, a proto je komentovat nebudeme,“ řekl slovenskému Denníku N mluvčí rozhlasu Hošna.