Celá naše společnost je „zavřená“, ochromená plošnými zákazy a nařízeními nouzového stavu. Děti nechodí do školy, učitelé sedí za naše peníze doma a lékaři a zdravotníci pracují doslova na doraz, na hranici svých možností. Světová média zmiňují domácí násilí z ponorkové nemoci, mnozí rodiče jsou na pokraji svých sil, protože kromě toho, že jsou od rána do večera zavření doma s dětmi, musí své ratolesti ještě vyučovat, zabavit a k tomu mnozí navíc pracují v režimu home office.
Máme čím dál tím víc dat o korelaci úmrtí na koronavirus a věkem zesnulých. Čím starší člověk, tím větší nebezpečí, že nákazu nepřežije. V Itálii zemře téměř každý pátý ve věku nad 80 let a téměř každý desátý ve věku mezi 70 a 80 lety. Ve věkové skupině mezi 60 a 70 lety jsou to ovšem jen necelá tři procenta.
Graf znázorňující úmrtí v závislosti na věku při nákaze koronavirem přinesl například německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Dává tedy smysl zavřít do karantény celou republiku, když ohroženi jsou téměř výlučně velmi staří lidé? Nebylo by lepší ochránit zvlášť seniory a karanténu nařídit jenom jim, aby děti mohly chodit do školy a dospělí do práce?
Jen těžko lze uvěřit, že by vláda těmito údaji nedisponovala, a pakliže je skutečně nemá, doufám, že jí je někdo poskytne, a pak doufám, že politici budou uklidňovat k smrti vyděšené občany, že se vlastně nic zas tak hrozného neděje. Každý rok na chřipku umírají lidé a pokaždé je ten průběh podobný. Starší spoluobčané a lidé s oslabeným imunitním systémem jsou v největším nebezpečí. Chraňme tedy ty, kteří jsou v ohrožení života, a ostatní nechme žít normálním životem.
Německý virolog Prof. Dr. Christian Drosten říká, že než se virus zastaví, je nutno, aby se nejdřív nakazily dvě třetiny společnosti. Takže ten, komu se virus vyhne, bude mít štěstí. Český virolog Jaroslav Svoboda pro DVTV řekl, že člověk se koronavirem může nakazit i opakovaně.
Budeme-li ho tedy chtít vymýtit tím způsobem, že lidi necháme zavřené doma, umřeme hlady, protože za měsíc virus nikam nezmizí. Naopak, počet nakažených bude stoupat exponenciálně, protože jeden nakažený v průměru nakazí tří další osoby. Spojené státy už v počtu infikovaných předběhly dokonce i Čínu. Přesto hlavně v USA sílí hlasy, že tvrdé restrikce, které omezují svobodu pohybu, musí skončit, jinak se probudíme do bídy a chaosu.
Ale přece jen jedna dobrá zpráva na závěr. Bavorsko bude přijímat pacienty z Itálie. Solidarita je mocná a krásná čarodějka.