Na pozadí protestů a nepokojů, které vypukly v důsledku smrti Afroameričana George Floyda, se údajně stále více Rusů chce vrátit ze Spojených států do své vlasti. Oznámila to v sobotu 6. června oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v rozhovoru pro Parlamentskuju gazetu.
Podle Zacharovové každým dnem roste počet lidí, kteří chtějí opustit USA, a „lze je pochopit“. Řekla, že nedávno hovořila s ruskými občany v Miami, a ti jí „říkali jen jednu věc: poraďte nám“.
Diplomatka poznamenala, že navzdory obtížné epidemiologické situaci ve Spojených státech nebyla tato země zatím považována za nejnaléhavější případ, pokud šlo o potřebu řešit návraty Rusů. Většinou jde o jihovýchodní Asii a došlo ke zvýšení počtu žádostí ze Středního východu. „A najednou taková situace, protesty a rabování,“ konstatuje. Takže problém nastal náhle.
Dne 30. května ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil, že více než 25 tisíc Rusů zůstalo v zahraničí a nemohlo se vrátit do Ruska kvůli pandemii koronaviru. V následujících dnech je plánováno zhruba 10 repatriačních letů.
Jestli je to pravda, o čemž lze pochybovat, protože jde koneckonců o oficiální ruské vyjádření, a tam nemáme důvod věřit čemukoli, byl by to nový trend. Zvlášť kdyby to mělo být nějaké masové hnutí.
Jak loni v dubnu uvedla Gazeta.ru, podle údajů amerického Gallupova institutu pro zkoumání veřejného mínění za rok 2018 by každý pátý Rus chtěl z Ruska emigrovat. Vědci si všimli, že za deset let jejich průzkumů ještě nikdy počet občanů Ruské federace hodlajících odejít ze země nedosáhl tak rekordní úrovně. V roce 2017 tento ukazatel vzrostl na 17 procent, v roce 2016 činil devět procent a v roce 2014 to bylo ještě „pouhých“ sedm procent.
Emigrovat chtějí především mladí lidé. V roce 2018 vyjádřilo touhu odejít 44 procent Rusů ve věku 15 až 29 let. Podobný názor vyjádřilo 22 procent lidí ve věku 30 až 45 let a mezi 46 až 60letými bylo potenciálních emigrantů devět procent. Především jde o obyvatele měst, těch je 23 procent, a lidí, kteří mají specializované středoškolské a vysokoškolské vzdělání (24 procent). Rusy nejvíce přitahují země EU, kam se chce přesunout 40 procent potenciálních emigrantů. Zhruba 16 procent by jich dalo přednost Spojeným státům a Kanadě a 15 procent by chtělo do Německa.
Pokud chtějí ruští představitelé vzbudit dojem, že jejich občané dají před životem na Západě, byť někdy dost neklidným, přednost návratu do chátrajícího Ruska, nejspíš na to Rusové odpoví obvyklým „hlasováním nohama“. Pokud jde o nepokoje, koronavirus, ekonomickou situaci a vyhlídky na budoucnost, zřejmě bude údajně dekadentní Západ pořád lepší volbou. V Kremlu spíš vědí, že exodus Rusů ze země, protože jde o lidi samostatné a schopné, bývalému impériu dost pouští žilou. Příkladem ostatně nejdou ani samy děti významných prominentů, protože synové a dcery otců lidu a oligarchů našli v životě na Západě zalíbení a není nic, co by je lákalo zpět domů.