
Americký prezident Donald Trump FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Když prezident Donald Trump ohlásil devadesátidenní odklad cel s výjimkou Číny, americké akcie po nedávném výrazném poklesu vystřelily prudce nahoru. Takový vzestup neviděla Wall Street od roku 2008.
V posledních týdnech světové akcie hlavně padaly, nejvíce pak technologické firmy. Strmý pád zažila i automobilka Tesla Trumpova velkého příznivce Elona Muska. Až nyní se trend obrací. „Trh jde brutálně nahoru, vypovídá to o tom, jak moc potřeboval jistotu v této otázce,“ komentoval situaci investor Chris Brigati z americké firmy SWBC.
Nejznámější akciový index S&P 500 (index zahrnující akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA) vyrostl o 9,52 %, Dow Jonesův index o 7,87 % a Nasdaq, který je zaměřen hlavně na společnosti v oblasti informačních technologií, hlásil 12,16 %.
Podle CNN zaznamenal index S&P 500 nejlepší den od října 2008 a současně třetí nejlepší den od roku 1957. Nasdaq pak zažil nejlepší den od roku 2001 a druhý nejlepší v historii. Amazon rostl o 11,98 %, Nike o 11,36 %, Apple o 15,33 % a Nvidia o 18,72 %. I Tesla, v poslední době spíše tragická, rostla o 22,69 %. Nahoru šla ropa typu Brent, zhruba o 4,23 % na 65,5 dolarů za barel.
Proč to Trump dělá?
Ačkoliv čísla vypadají dobře, problémy se nevyřešily. S&P 500 je sice výše než před dvěma dny, kdy dosáhl dna, ale pořád je o 3,7 % níže než 2. dubna, kdy Donald Trump ohlásil svá „reciproční“ cla a o 11,2 % níže, než byl v únoru. Američané, kteří mají často v akciích i své zabezpečení na stáří, pochopitelně panikaří a popularita prezidenta Trumpa výrazně klesla. Nejistota panuje dál, protože Trump eskaluje obchodní válku s Čínou.
Média už dlouho spekulují o tajné Dohodě z Mar-a-Lago nazvané podle Trumpova soukromého sídla na Floridě. Ta má prý úmyslně oslabit americký dolar, snížit náklady na platbu úroků z amerického dluhu a oživit výrobu v Americe. Slabý dolar by prospěl americkým exportérům, ale uškodil by Evropské unii i Asii.
Podle Trumpových lidí je dolar nadhodnocen i proto, že investoři mají zájem o americké vládní dluhopisy. Věří, že Amerika je pořád nejsilnější „světový policista“. Trump by tak mohl chtít podrývat důvěru v Ameriku a tím i v dolar, což může souviset s řečmi zpochybňujícími NATO a neochotu angažovat se na Ukrajině. Donald Trump ovšem oficiálně nic z toho nepotvrdil.