Slováci o víkendu hlasují v předčasných volbách. V řadě průzkumů vede populistická strana SMER Roberta Fica, který slíbil okamžité ukončení slovenské vojenské podpory Ukrajině. „Pokud SMER vstoupí do vlády, nepošleme na Ukrajinu ani jeden náboj,“ řekl nedávno svým příznivcům. Slovensko už ovšem nejspíš všechno poslalo, připomíná komentář na BBC.com. Rizikem je spíš další směřování země.
Prohlášení Roberta Fica a členů jeho strany připomínají rétoriku slovenského souseda a dalšího člena NATO Maďarska, které tvrdí, že mír může zajistit pouze diplomacie. Pro některé je však Ficova hrozba jen prázdné prohlášení. Bratislava dodává Kyjevu rakety země-vzduch a vrtulníky, a dokonce mu věnovala celou svou flotilu vysloužilých stíhaček MiG-29. Nicméně zřejmě už není moc co dávat.
„Skříň je prázdná,“ řekl BBC jeden západní představitel.
„Zbývají komerční kontrakty na těžké zbraně, včetně samohybných houfnic, které si Ukrajina a její západní partneři objednali. Výrobci jsou většinou státem vlastněné obranné společnosti a Ficova vláda by mohla teoreticky zasáhnout. Tyto zakázky však zajišťují pracovní místa pro Slováky a příjmy pro slovenský stát. Fico, jak říká nejmenovaný západní činitel, by je pravděpodobně neohrozil,“ píše z Bratislavy pro BBC Rob Cameron.
Beata Balogová, šéfredaktorka deníku SME, ale není moc optimistická. Nemyslí si, že po nástupu do funkce populista Fico stejně jako v minulosti ustoupí pragmatikovi Ficovi, zejména pod tíhou požadavků na sestavování slovenské koalice.
„Je to velmi mylný předpoklad,“ řekla Cameronovi. „V tuto chvíli Robert Fico nemá lepší verzi sebe sama. Právě teď musí dál živit své voliče. Pro tento elektorát musíte každý den někoho porazit. Protože jakmile jim řeknete, že existuje hrozba migrace, hrozba LGBT komunity a liberálů, musíte proti nim stále bojovat.“
Ani SMER, ani Progresivní Slovensko pravděpodobně nezískají o mnoho více než 20 procent a průzkumy naznačují, že v novém parlamentu by mohlo být až deset stran. Vytvoření koalice by mohlo být komplikované.
„Slovensko se už delší dobu nechává unášet,“ říká Alena Kudzko, analytička bratislavského thinktanku Globsec. „Slováky spojuje to, že si myslí, že jejich země by měla být mostem mezi Východem a Západem,“ dodala. „Zní to jako hezká myšlenka, ale ve skutečnosti je nerealizovatelná. Když na vašich hranicích vede válku velká země, je těžké být mostem.“
V březnu Alena Kudzko a její kolegové zveřejnili průzkum, podle kterého pouze 40 procent Slováků věří, že za válku na Ukrajině je zodpovědné Rusko. Polovina z nich považovala za bezpečnostní hrozbu Spojené státy. Zdá se, že rétorika SMERu padá na úrodnou půdu.
Ne nadarmo se někteří obávají, že Robert Fico stáhne Slovensko zpět na oběžnou dráhu Moskvy, uzavírá komentátor BBC.