
Britský letoun Tornado vybavený střelami Storm Shadow. Ilustrační foto FOTO: Geoff Lee/MOD, wikimedia, CC BY-4.0
FOTO: Geoff Lee/MOD, wikimedia, CC BY-4.0

Ukrajina by měla mít možnost používat francouzské zbraně, včetně raket dlouhého doletu, proti cílům uvnitř Ruska, z nichž Moskva útočí na Ukrajinu, cituje pondělní prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona CNN.
„Myslíme si, že bychom jim měli umožnit neutralizovat vojenské objekty, z nichž jsou odpalovány rakety, a v podstatě vojenské objekty, ze kterých je napadána Ukrajina,“ řekl Macron během tiskové konference s německým kancléřem Olafem Scholzem v německém Brandenburgu. „Na ukrajinské území se útočí ze základen v Rusku. Jak tedy vysvětlíme Ukrajincům, že ta města budeme chránit… když jim zároveň řekneme, že nesmí zasáhnout místo, odkud jsou odpalovány rakety?“
Podle internetových stránek francouzského ministerstva obrany dodala Francie Ukrajině neznámý počet řízených střel SCALP s doletem až 155 kilometrů a 400kilogramovou průbojnou hlavicí.
Britský ministr zahraničí lord Cameron prohlásil počátkem května při návštěvě Kyjeva, že je na Ukrajině, aby rozhodla o použití britských zbraní, a zdůraznil, že má právo zasáhnout cíle na ruském území. „Stejně jako Rusko zasahuje uvnitř Ukrajiny, lze docela dobře pochopit, proč Ukrajina cítí potřebu zajistit, aby se bránila,“ řekl lord Cameron. Rusko výrok odsoudilo jako „další velmi nebezpečné prohlášení“.
Západní debatu o tom, zda dovolit Ukrajině zasahovat cíle na ruském území, komentuje ruský exilový novinář Alexandr Něvzorov. Používá svůj obvyklý expresivní a ironický způsob vyjadřování a srovnává to s debatou o tom, jak se smí bránit oběť pachateli znásilnění, a obavy považuje za absurdní.
„Sledují přes cvikr znásilnění a dohadují se mezi sebou: Má oběť právo kopnout násilníka kolenem do koulí? Není to nějaká nová, neznámá forma harassmentu? Neztratil by násilnický maniak reprodukční funkci? Prezidenti se nesmírně obávají o celistvost koulí, jejich tvar a barvu, která se může v důsledku úderu změnit. Premiéři se dívají na zpuchřelá varlata a dělají si starosti: co když maniakovy koule nabobtnají a prasknou a potřísní planetu zkaženým spermatem? Uvažují: zda neexistuje nějaký jiný způsob, jak se ‚obejít bez kolena‘?“ píše Něvzorov na síti Telegram.
Podle něj už vzniká podrobná mapa intimních míst útočníka a jsou „vyznačeny všechny jejich bradavice a bolavá místa“. „Sám násilník je touto debatou zmaten. Macron po vzoru Švédů, Čechů a Baltů dnes také vytvořil atlas vajec, vyznačil nultý poledník, ale přesto uznal právo oběti ‚vrazit si koleno‘.“
Možnost použití západních zbraní k útokům na cíle na ruském území vyvolává u ruských činitelů značný neklid.
Exprezident a expremiér Dmitrij Medveděv pronesl několik dalších výhrůžek.
„Debilní stratégové NATO upřímně chtějí, aby Rusko ovládalo téměř celou Ukrajinu. Proto dávají banderovským úřadům další a další zbraně dlouhého doletu.
A není to poprvé, co prezident Putin prohlásil, že aby naše země mohla žít v míru, bude muset vytvořit sanitární zónu, v jejímž rámci nebude moci neonacistický režim útočit na objekty na území Ruska (samozřejmě včetně všech území navrácených našemu státu),“ píše Medveděv na Telegramu.
Pak tvrdí, že by „sanitární zóna“ mohla sahat až za hranice Polska.
„Není těžké spočítat, že v případě, že kyjevský režim použije rakety Storm Shadow/SCALP-EG s doletem nejméně 550 kilometrů a se vzdáleností 429 kilometrů mezi Belgorodem a Kyjevem, bude do takové sanitární zóny spadat prakticky celé střední a značná část západních území bývalé Ukrajiny. Ukrajina spadá do takového sanitárního pásma. Jinými slovy, všude by mělo být Rusko (550 km plus pro jistotu dalších 70-100 km)… Půjde-li to takhle dál, zaručená hygienická zóna bude někde na hranicích s Polskem. Nebo už v samotném Polsku,“ soudí Medveděv.
Vyhrožování Kremlu ale zjevně dělá na západní spojence Ukrajiny stále menší dojem. Zatím si každý stát při předávání výzbroje Kyjevu určil podmínky jejího použití, zda pouze pro účely na ukrajinském území (například Itálie), nebo i v Rusku (například Velká Británie). Druhá pozice byla dosud spíše výjimkou. Zdlouhavost konfliktu a nová ofenzíva ruských vojsk na Charkov doprovázená pravidelným ostřelováním města a příhraničních oblastí může ovlivnit smýšlení spojenců Ukrajiny.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nedávno vyzval Západ, aby zrušil omezení na použití zbraní dodávaných Kyjevu pouze na území samotné Ukrajiny. To dává Rusku asymetrickou vojenskou výhodu a zjednodušuje jeho útoky na pohraniční oblasti, vysvětlil Stoltenberg.