
Jiří Hynek FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
Evropští zbrojaři nemohou okamžitě nahradit výpadek dodávek z USA na Ukrajinu. Kapacity je reálné navyšovat ve střednědobém horizontu, pokud tomu EU uzpůsobí legislativu, řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.
Americká média s odvoláním na zdroje z americké administrativy v noci na úterý napsala, že americký prezident Donald Trump nařídil přerušit americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Vedení Ukrajiny musí Trumpa přesvědčit, že chce jednat o míru, aby dodávky zbraní obnovil, napsala média.
„Já bych to bral spíš jako politický signál pro Evropu, aby začala víc řešit dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu,“ uvedl Hynek. „Evropa ale musí dát výjimky, jinak to nepůjde,“ doplnil. Zmínil například revizi požadavků takzvaného Green Dealu, tedy Zelené dohody pro Evropu.
Na Ukrajinu Česko vyváží munici či drony, nabízí se také dodávky systémů protichemické obrany, uvedl Hynek. „Těch technologií, které můžeme Ukrajině nabídnout, je dost. Jedeme naplno, ale když to někdo podpoří penězi, zjednoduší pravidla, tak jsme schopni ty kapacity navyšovat,“ řekl Hynek. Česko podle něj naopak nedokáže nahradit systémy protivzdušné obrany, jiné evropské země je ale nabízejí, i když fungují na jiných principech než ty americké, dodal.
Ukrajina má zásoby na čtvrt roku
Materiální výpadek americké pomoci Ukrajině by se podle Richarda Stojara z Univerzity obrany mohl projevit nejdříve za čtvrt roku. Ukrajina zásoby má. Evropa by také případně mohla materiální pomoc od USA pro Ukrajinu kupovat, řekl Stojar. Hynek také očekává, že Amerika nevypoví už uzavřené kontrakty na pomoc Ukrajině.
Vývoz vojenského materiálu z ČR na Ukrajinu loni podle odhadů vzrostl meziročně nejméně o třetinu, uvedla minulý týden po setkání se zástupci zbrojařů na ministerstvu obrany ministryně Jana Černochová (ODS). Rok 2023 byl přitom podle ní rekordní.
Přístup bank vůči zbrojařským firmám se podle Černochové v Česku zlepšil. V minulosti si zbrojaři stěžovali na to, že mají u bank problémy s vedením účtů, posíláním peněz nebo získáváním úvěrů. Problémy byly hlášeny i v případě obchodů na Ukrajinu. „Oproti tomu, když jsme tady před rokem a půl říkali, že opravdu ty věci jsou velice problematické a brzdí to i naši pomoc Ukrajině, tak tohle už dneska neplatí,“ řekla tehdy Černochová.
Vývoz vojenského materiálu z ČR předloni meziročně vzrostl o více než 60 procent na 48,9 miliardy korun. Dovoz stoupl téměř trojnásobně na přibližně 11,5 miliardy korun. Licencí k vývozu vojenského materiálu ministerstvo průmyslu a obchodu udělilo 1580 do 99 zemí. Celková hodnota licencí činila zhruba 68,2 miliardy korun.