Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) nehodlá změnit své rozhodnutí opustit vládu, i když jí dal prezident Miloš Zeman ještě deset dní na rozmyšlenou. Její krok sice vypadá sympaticky, ale ve skutečnosti je její rezignace kvůli kauze sportovních dotací sporná. Je jen obětním beránkem v šachové partii, která měla nastavit zrcadlo Andreji Babišovi. Zbytečně.
Kateřina Valachová se stala jednou z obětí koaliční krize, která nakonec vedla k odchodu Andreje Babiše z vlády. Stalo se krátce poté, co propukla dotační kauza, ve které figuruje Simona Kratochvílová, její bývalá náměstkyně a letitá přítelkyně. Je podezřelá z toho, že se domlouvala s předsedou Fotbalové asociace Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací ve výši téměř půl miliardy korun. Oba skončili ve vazbě.
Nechci poskytovat záminku
„Rozhodla jsem se neposkytovat Andreji Babišovi záminku k tomu, aby odváděl pozornost od svých závažných problémů,“ uvedla k vlastní demisi ministryně školství 9. května, když ji k odstoupení vyzvala část politické scény.
[ctete]129809[/ctete]
Premiér Sobotka její krok ocenil. Poděkoval jí za odvedenou práci a za odpovědné rozhodnutí, které je podle jeho slov v zájmu slušné politické kultury v naší zemi: „Přijala politickou odpovědnost a odchází jako úspěšná ministryně.“ Kvitoval, že se zachovala správně a také „velmi statečně“.
Tato epizoda se odehrávala v době, kdy Andrej Babiš nehodlal rezignovat, i když se kolem něj vršily potíže, nevyjasněným původem vlastního majetku a výhodnými transakcemi korunových dluhopisů počínaje, ovlivňováním médií a podezřením z manipulace se živým policejním svazkem konče.
Babiš ovšem tento počin jako statečný a vstřícný krok v „zájmu slušné politické kultury“ nevyhodnotil, a naopak jej označil za pokračování nátlaku na hnutí ANO a svou osobu. Dodnes trvá na tom, že k jeho odchodu z vlády nebyl důvod, protože má „čistý stůl“.
Dotační kauza ministerstva školství v režii pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové přitom vyvolává řadu otazníků, jakkoli nelze pominout její možnou trestně právní rovinu.
Otazníky kolem načasování kauzy
V první řadě stojí za pozornost její načasování. Otázky časových souvislostí už bývají v podobných mediálně spektakulárních případech, dozorovaných pražským či olomouckým vrchním státním zastupitelstvím, pravidlem. Policejní razie byla spuštěna 3. května, tedy den poté, co premiér Sobotka oznámil, že v souvislosti s nahromaděnými problémy ministra financí navrhne demisi celé vlády.
Akce začala efektně. Do médií prosakovaly zprávy, že policie zadržela dvě nejvlivnější postavy tuzemského sportu, fotbalového bosse Miroslava Peltu a předsedu České unie sportu Miroslava Janstu. Zároveň byl předveden k výslechu i známý pražský zákulisní hráč, předseda magistrátního zastupitelského klubu ČSSD Karel Březina.
Okamžitě začaly proudit podrobné úniky ze spisu především na web Českého rozhlasu, který dnes vedou nedávní redaktoři serveru Lidovky.cz, Radek Kedroň a Ondřej Golis. Především Golis je známý tím, že ještě v době svého působení v Babišově mediálním impériu publikoval exkluzivní informace z kauz Lenky Bradáčové, kterou pojí společné zájmy s hnutím ANO, což se projevilo mj. v boji o policejní reformu. Naposledy v její souhře s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem, který podal stížnost k Nejvyššímu soudu kvůli Vrchním soudem procesně zpochybněným odposlechům v kauze Rath.
Babiš: Souvis kauzy s demisí
Ale především je do očí bijící, že se této náhle z nebe spadlé kauzy poté, co odposlechy probíhaly minimálně půl roku, okamžitě chopil Andrej Babiš. Začal ji v souvislosti se zatčením Karla Březiny spojovat se snahou odvolat jej z vlády.
„Hned mě napadlo, jestli s tím ta demise nemá souvis, protože nemá logiku. Je zadržen v sociální demokracii blízký přítel pana premiéra. Je to zvláštní. Já jsem doufal, že paní ministryně Valachová rozděluje ty peníze transparentně, my jsme navýšili rozpočet sportu, tak uvidíme, jestli z toho něco vypadne,“ reagoval Babiš na razii Bradáčové.
Pro DVTV následně uvedl, že žalobci navrhli vazbu i pro Karla Březinu, který působil i jako poradce Valachové, což se nepotvrdilo. Druhého dne byl propuštěn, nebyl dosud obviněn a v celé kauze vystupuje jako svědek. Podle Babiše měl rozdělování dotací pro sport ve skutečnosti řídit on a Valachová byla jeho loutka.
Podobnou mantru opakoval ve všech médiích, například v Interview Č24. Babiš se snažil odvádět pozornost od dotazů na autentičnost nahrávek. „Proč právě teď, když policie zasahuje na ministerstvu školství, které patří ČSSD?“ tázal se podrážděně moderátorky. „A je v tom nejbližší kamarád pana premiéra, pan Březina, proč to nevysíláte?“
Už v té době se ministr vnitra Milan Chovanec Babišovým komentářům k Březinovi podivoval: „Asi má více informací než my.“
Jsou jiné důvody ke ktritice
Ministryně školství Valachová má své stoupence i zapřisáhlé kritiky. Oceňována je především proto, že dokázala pro resort sehnat více peněz, což se projevilo například ve vyšších platech pro učitele. I proto se za ni postavili zástupci sportovních asociací.
Její odpůrci jí však nemohou přijít na jméno. Například podle ředitele společnosti Scio Ondřeje Šteffla Valachová ve školství způsobila velké škody. Kritizuje jednotné přijímací zkoušky na střední školy, povinnou maturitu z matematiky nebo zavedení povinného posledního ročníku mateřské školky. Vytýká Valachové, že byla proti zakládání nových soukromých škol.
Velké kontroverze vyvolala i u vlastních spolustraníků striktní podobou urychlené inkluze, tedy začleňování hendikepovaných dětí do běžných tříd. Tato reforma zatím naráží na praxi a přes dosud vynaložené náklady 1,4 miliardy korun přešlo v letošním školním roce ze speciálních tříd do běžných škol pouhých 200 dětí ze 30 tisíc.
Inkluze přitom probíhala už v minulosti, ovšem nikoli plošně, ale přirozeně a postupně tam, kde jsou pro to na základních školách vhodné podmínky. Větší vůle byla ponechána ředitelům, z nichž mnozí se dnes proti záměrům Valachové bouří.
Kritice neunikla ani „pamlsková vyhláška“, tedy nařízení zakazující prodej některých potravin, které v mnoha školách vedlo ke vzniku černého trhu. Příliš nadšení nevzbuzuje ani aktuálně prosazovaný kariérní řád pro učitele, přinášející příliš mnoho administrativy, místo aby více pravomocí v jejich odměňování měli ředitelé škol.
Zbytečná rituální oběť
Existuje řada věcných důvodů, proč si kritici Kateřiny Valachové myslí, že není na svém místě, a proč tam nikdy neměla přijít. Proč nesouhlasí s paradoxním tvrzením premiéra Sobotky, že je úspěšnou ministryní. Když je tak úspěšná, proč ji odvolává? Odvolal Andrej Babiš svou protežovanou náměstkyni Alenu Schillerovou za to, že se její rodina octla v konfliktu zájmů a její zeť je vyšetřován kvůli nezákonným únikům z policejních spisů?
[ctete]129616[/ctete]
O osudu Valachové však nakonec rozhodlo zvláštně zaranžované policejní vyšetřování. Svou rezignací měla Babišovi nastavit zrcadlo, i když sama nic nespáchala. I poté se bývalý ministr financí svého křesla držel jako klíště a dodnes prohlašuje, že všechno je jen kampaň proti jeho osobě.
Takto jen pokračují selektivní zásahy státních zástupců do politického prostředí, které odnášejí i ti, kteří sami nejsou z ničeho nekalého viněni. Valachová tak předem svou „vinu“ zbytečně přiznává, bez ohledu na výsledky vyšetřování. Kontroverzního oligarchu s pestrou minulostí tato rituální oběť nechává úplně v klidu.