Kolem kauzy Bečva panuje mezi některými vládními představiteli značná nervozita. Ministr životního prostředí Richard Brabec ve věci mlží, na interpelacích se předseda vlády Andrej Babiš vyhýbal odpovědím a místo toho útočil na interpelující.
Chybí znalecký posudek, podezřelí jakoukoli vinu odmítají a vyšetřování stále není u konce. Čím déle se vyšetřování zdržuje, tím víc se snižuje šance na dopadení pachatele. „Chování pana ministra je dost podivné. Jako ministr životního prostředí měl prostě okamžitě přijet na místo katastrofy, měl vyvíjet mediální i politickou aktivitu k tomu, aby tento případ byl co nejdříve vyřešen,“ řekl v rozhovoru pro FORUM 24 předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.
Na sociálních sítích se vymezujete vůči dosavadnímu průběhu vyšetřování tohoto případu. Viníka neznáme ani po dvou měsících, čemu to přisuzujete?
Trvá to celé na můj vkus velmi dlouho. Jsem rybář, člověk, který si nesmírně váží přírody a života v ní. Existují jasná svědectví, že někteří svědkové byli kontaktováni až mnoho týdnů po havárii, že se k celé kauze přistupovalo možná trochu laxně.
Nemůžu mluvit za ministra životního prostředí. Každopádně je v obrovském střetu zájmů vzhledem ke svému bývalému zaměstnavateli, jehož firma je jedním z podezřelých. A je proto trochu jedno, co udělá. Jeho chování a jednání je však velice zvláštní. Spíše se zdá, že se snaží vše ututlat a zamést pod koberec. Svědčí o tom i jeho opakované lhaní, že mu policie zakázala se k případu vyjadřovat, což se ukázalo jako nepravda. A proč není znám viník? No tak na to se musíte opravdu zeptat vyšetřujících kriminalistů.
Tento týden se v Bečvě objevil dokonce třetí únik. Jak to na vás působí?
Je to velmi špatné. Tři úniky chemických látek v jedné jediné řece během dvou měsíců… to už je opravdu zvláštní. A někdo už by měl nést zodpovědnost – nejen trestní, ale i politickou. Jsem velmi zvědavý na výsledek vyšetřování.
Vaše spolustranice paní senátorka Seitlová dokonce svolala expertní tým. V rozhovoru na FORUM 24 o tomto tématu již pohovořila, ale jaké kroky byste podnikl vy? S jakými nedostatky se vyšetřování podle vás potýká?
Vím, že tento tým bude mít za úkol sjednotit stávající právní prostředí s legislativou. Jednoduše řečeno: celý postup v případě takových havárií se zjednoduší, zpřesní a budou připraveny kroky, kterými se případné problémy vyřeší rychleji a efektivněji.
Tým nebude mít za úkol suplovat práci policie a vyšetřovatelů, ale bude spojením odborníků zabývajících se právními předpisy při řešení likvidace havárií, na problematiku povrchových vod, monitoringu toků a také plánují přizvat k aktivní spolupráci chemiky.
Společně se pokusí najít slabá místa, kvůli kterým je aktuálně havárie v řece Bečvě vyšetřována tak zdlouhavě a neefektivně. Jsem moc rád, že se do toho paní senátorka Seitlová pustila, protože voda je náš poklad, který musíme chránit. Její důležitost a hodnota v budoucnosti poroste stále více.
Máte odhad, kdo by mohl být hlavním podezřelým?
Na to nemám odpověď. Nejsem vyšetřovatel. Počkám si na výsledky práce kriminální policie Vsetín, která to řeší. Doufám, že po skončení vyšetřování a na základě znaleckého posudku bude znám a potrestán. A hlavně – že bude úplně jedno, kdo je majitelem firmy. Zkrátka že to celé bude řešeno férově a spravedlivě a nebudou v tom žádné politické tlaky.
Dne 20. prosince má být připraven znalecký posudek, který by měl vyšetřování posunout dál. Myslíte, že poukáže na konkrétního viníka?
V tomto mohu já, stejně jako všichni ostatní občané, pouze věřit slovům ministrů Hamáčka a Brabce, kteří oznámili, že výsledky odborného posudku budou zveřejněny právě v tento den.
Chtěl bych být optimistou a říct, že jasno bude. Ale protože už jsem se tolikrát ve vyjádření ministrů této vlády zklamal, tak se obávám, že by se jednalo bohužel pouze o pozitivní překvapení. Obávám se, že celý problém budeme muset řešit i během příštího roku…
O podivném přístupu ministra pro životní prostředí Richarda Brabce se už zmiňovala paní senátorka Seitlová. Jak jej komentujete vy? Jsou pro vás jeho výroky uspokojující?
Zkouším si představit, jaké by to bylo, kdyby podezřelou firmou nějaké podobné havárie byl některý z byznysových konkurentů firem ve svěřenském fondu pana premiéra. Myslím, že by se konaly každodenní tiskové konference, premiér s ministrem životního prostředí by na místo letěl vrtulníkem a všechno by se řešilo silnými slovy a co nejrychleji.
Právě i to malé podezření, že za havárií může být firma DEZA z koncernu Agrofert, je jasným příkladem, jak velmi Českou republiku poškozují politici, kteří mají byznysový střet zájmů. V určitých chvílích prostě nelze věřit tomu, kterou stranu reprezentují více – zda stát a jeho občany, nebo svého bývalého zaměstnavatele.
Chování pana ministra je dost podivné. Jako ministr životního prostředí měl prostě okamžitě přijet na místo katastrofy, měl vyvíjet mediální i politickou aktivitu k tomu, aby tento případ byl co nejdříve vyřešen, dopaden a potrestán viník a hlavně měl dělat kroky k tomu, aby se podobná věc v budoucnu nemohla opakovat. Změnit stávající, zřejmě nedostatečné legislativní nastavení pro takové případy. Nic takového neudělal. Vlastně se zdá, jako by jeho největší motivací bylo, aby se o celé kauze nehovořilo a vše vyšumělo do ztracena. Což samozřejmě nedovolíme!
No a k dnešnímu dni máme podobné havárie na řece Bečvě už tři. Nemusí spolu souviset, ale je alarmující, že se to vše stalo na jedné jediné řece v rozmezí 3 měsíců.