Komunisté dali Andreji Babišovi nůž na krk. Podpoří vládu jeho hnutí ANO v případě, že se zasadí o zdanění církevních restitucí. Je to jedna z jejich zásadních podmínek k toleranci menšinového kabinetu. To je ovšem nesmyslný a zlý nápad. Vysvětlím na jednoduchém příkladu proč. Zloději vykradou byt. Majitel ho měl pojištěný a dostal od pojišťovny náhradu sto tisíc korun. Nyní by však přišel stát a onomu vlastníkovi vzkázal, vašich je jen sedmdesát tisíc korun a zbytek nám odevzdáte na daních. Něco takového by přece bylo postavené na hlavu. Ale tuto hloupost nyní chtějí ANO, KSČM a SPD uzákonit.
O církevní restituce se vedl spor již od roku 1990. Jejich zastánci argumentovali v jejich prospěch jednoduše, věcně a pravdivě sloganem, „co bylo ukradeno, musí být vráceno.“ Tato záležitost se vlekla přes dvacet let, a v roce 2010 dokonce Ústavní soud označil v jednom ze svých nálezů nečinnost parlamentu v této záležitosti za protiústavní. Nakonec byl v roce 2012 přijat zákon o církevních restitucích, který vstoupil v platnost začátkem roku 2013. Podle něj církve už většinou dostaly od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun.
Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun postupně zvyšovaných o inflaci. Tyto peníze jsou tedy vypláceny za majetek, který církve nemohou z nějakého důvodu dostat zpět. Jedná se například o pozemky, které byly zastavěny, vedou přes ně silnice, železnice apod., nebo o budovy, jež už dříve stát převedl na jiného vlastníka. Čili se prokazatelně jedná o náhradu za majetek, který byl církvím komunistickým režimem ukraden a nelze jej vydat původním vlastníkům. Jeho zdanění by proto opravdu bylo proti zdravému rozumu a za drzost považuji fakt, že ho prosazují i komunisté, kteří mají tuto obrovskou zlodějinu za desítky miliard korun na svědomí.
Ještě bych odkázal k expertíze odborníků z Národohospodářské fakulty Vysoké školy
ekonomické v Praze z roku 2008. Ti porovnali výdaje státu na církve v letech 1948–2007 a zisk z ukradeného církevního majetku. Rozdíl činí 168,6 miliard korun v neprospěch církví. Takže církve se chovají ještě velkoryse, když nepožadují zpátky peníze, o které protiprávně přišly. Stát pod vedením komunistické strany totiž po únoru 1948 převedl na sebe církevní majetek jednotlivých diecézí, řádů, kongregací a farností, aniž k tomu přijal potřebný zákon a v zápisech v katastrech nemovitostí zůstaly církevní subjekty uvedeny jako vlastníci.
Chci doufat, že zdanění církevních restitucí nakonec parlamentem neprojde, a jestliže by se tak přece jen tak stalo, že ho zruší Ústavní soud.
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je europoslanec