Komunisté a Jihočeský kraj ve své zákonné inciativě podané Poslanecké sněmovně chtějí, aby stát zdanil finanční náhrady v rámci církevních restitucí, které pro jednotlivé církve činí 59 miliard korun postupně navyšované o inflaci. To je ovšem hodně nesmyslný nápad. Ty peníze dostávají církve za majetek, které jim z nějakého důvodu stát nemohl vrátit. Tedy například za domy, které byly zbořeny, za pozemky zastavěné dopravní infrastrukturou nebo zaplavené vodními díly atd.
I z hlediska obyčejného selského rozumu nemohu chtít po někom platit daně z peněz, které mu předtím vyplatím jako náhradu za způsobenou škodu.Navíc odborníci z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze ve své expertíze z roku 2008 porovnali výdaje státu na církve v letech 1948 – 2007 a zisk z ukradeného církevního majetku. Rozdíl činí 168,6 miliard korun v neprospěch církví.Takže církve se chovají ještě velkoryse, když nepožadují zpátky peníze, o které protiprávně přišly. Stát totiž po únoru 1948 na sebe převedl církevní majetek jednotlivých diecézí, řádů, kongregací a farností, aniž k tomu přijal potřebný zákon a v zápisech v katastrech nemovitostí zůstaly církevní subjekty uvedeny jako vlastníci.
Chci také zdůraznit další věc, církve si peníze nenechávají pro sebe, ale jsou zřizovateli škol a dalších institucí. Mezi ně patří například i Diecézní charita České Budějovice, jejíž pracovníci se obětavě starají o potřebné lidi. Úspěšný je projekt Adopce na dálku, prostřednictvím kterého pomáhají lidé chudým dětem například v Bělorusku. Dům svatého Františka z Assisi ve Veselí nad Lužnicí poskytuje chráněné bydlení starým a nemocným lidem. Poradna Eva pak nabízí své služby ženám a dívkám, které se z nějakého důvodu dostaly do obtížné životní situace, například do dluhů a cítí, že potřebují radu, pomoc a podporu.Proto si církve za tuto činnost nejen na poli sociálním zaslouží podporu společnosti a nikoliv házení klacků pod nohy.
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je europoslanec