Europoslanec Tomáš Zdechovský vysvětlil v rozhovoru pro deník FORUM 24, jak probíhá příprava kontrolní mise Evropského parlamentu, která přijede do České republiky na konci února. Podle něj různé skupiny tlačí na to, aby se misi podařilo ovlivnit či znevěrohodnit. Na pravou míru uvedl také tvrzení českých médií, že všechny dotace pro Agrofert jsou v pořádku a nebude proplacen jen jediný projekt.
Z českých médií může nyní čtenář získat dojem, že Evropská komise všechny problémy kolem střetu zájmů Andreji Babišovi odpustila a nic se neřeší. Jak to je doopravdy?
Kdyby Evropská komise všechno proplácela, pan Babiš by nemusel odcházet z Úřadu vlády při projednávání bodu, zda má Ministerstvo zemědělství podávat žalobu na Evropskou komisi u Evropského soudu, protože by všechno bylo proplaceno a nic by se nedělo.
Čeho se tedy týká sdělení, že budou proplaceny všechny projekty kromě jediného, jak to uvedli čeští úředníci po jednání v Bruselu?
To byly projekty spadající do období před schválením nového nařízení Evropské unie o střetu zájmů ze srpna 2018. To znamená, že do té doby auditoři procházeli ty projekty a u jednoho nalezli takové chyby, že podle nich není možné jej proplatit. U ostatních došli k závěru, že sice by mohlo dojít ke střetu zájmů, nicméně ten nebyl definován tak, jak je tomu dnes, tudíž je z formálního hlediska možné ty projekty proplatit.
Zmínil jste českou žalobu na Evropskou komisi. O problémech Andreje Babiše píší i zahraniční média. Jakou má vlastně vzhledem k tomu všemu Česká republika pozici v Evropské unii?
Když se bavím s britskými médii, vypadá to tak, že v České republice vládne velmi nekompetentní člověk spojený s komunistickou tajnou policií. Jeho hlavním důvodem pro vstup do politiky je i podle nich fakt, že chtěl ochránit své vlastní zájmy. Víceméně díky tomu, jakým způsobem zázračně zbohatl, ovládá velkou část médií. Stručně řečeno – o České republice se mluví v souvislosti s oligarchy. To není příliš dobrá vizitka.
Měl jsem v Evropském parlamentu na návštěvě novináře z USA a ti zmiňovali Českou republiku a oligarchické struktury, což je problém. Ptali se mě, zda ještě nebyl rozpuštěn parlament, nebo na to, jakým způsobem jsou jmenováni státní zástupci či soudci, jestli jsou ještě nezávislí. To není dobrá pozice. Když člověk hovoří s investory napříč světem, je jasné, že to, co se v České republice v posledních letech děje, dává signál, že pověst země, která bojovala za demokracii a snažila se hájit lidská práva i v dalších státech, se ztrácí. Zmíním ještě diskuzi s kubánskými disidenty. Ti se mě během půl hodiny začali ptát na Andreje Babiše a na jeho komunistickou minulost.
Blíží se kontrolní mise europoslanců do České republiky. Jak probíhá příprava na takovouto akci?
Za téměř šest let, co jsem Evropském parlamentu, jsem nezažil tak obrovské tlaky. Například na to, aby na tu misi někdo jel, či nejel, aby proběhla tak, nebo onak. V souvislosti s touto misí je tlačeno na to, aby nejela kolegyně Hohlmeierová (Monika Hohlmeierová, šéfka Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, která ostře kritizovala Andreje Babiše, pozn. red.), hledají se nesmyslné důvody… Pak se zase začalo řešit, že by neměli jezdit čeští europoslanci. Přitom ve všech zemích, kam se na mise jezdí, jsou vždy součástí delegace tamní europoslanci kvůli vyváženosti. Musím říci, že jsem poměrně dost překvapen množstvím stížností, které různé lobbistické skupiny směřují vůči jednotlivým lidem v delegaci, čímž se ji snaží znevěrohodnit. Něco takového se nestalo ani po vraždě Jána Kuciaka na Slovensku.
Složení mise i program jsou již definitivní?
Ano. Doufám, že již nebude docházet k dalšímu nátlaku. Vzhledem k tomu, že byly jednou kolegyní vynášeny novinářům informace ze soukromé korespondence, příliš toto téma nekomentujeme.
Co by mělo být výstupem té mise?
Je to zjišťovací mise. Přijede do České republiky diskutovat o závěrech Evropské komise. Pohled Evropského parlamentu je zásadní. Není to jen o střetu zájmů Andreje Babiše, ale také o dalších problémových investicích a využívání evropských peněz. Jde o výměnu názorů, my nejsme ani auditoři, ani ti, kdo rozhodnou o tom, kdo bude dostávat peníze a kdo ne. My jsme zástupci kontrolního výboru, který může dát podnět či stanovisko. určitě ale nejsme ti, kdo budou něco vyšetřovat. To, co se děje kolem, je hodně zvláštní.
Když v lednu proběhlo jednání Evropského parlamentu o Andreji Babišovi, řešilo se, že dojde také k hlasování o usnesení. Kdy by to mělo být?
Bylo to předloženo na březen na žádost liberálů. Měly by se tam promítnout i závěry naší mise. Já jsem pro a Evropská lidová strana s tím neměla problém. Rezoluce ale vznikne, protože jde o poměrně zásadní problém a rozhodnutí. Poprvé se týká jednoho z nejvyšších evropských činitelů, tedy premiéra členského státu.
Je potřeba říci, že na misi nejedeme sami, ale posílá sem svého zástupce i Evropský účetní dvůr. Posílá sem poměrně renomovaného člena. Určitě si dopředu vytáhneme veškeré pochybné evropské dotace, veškeré finanční toky a budeme spolupracovat s lidmi z evropských institucí tak, abychom dostali co nejširší obraz o podvodech, které byly spojeny s evropskými dotacemi.