Europoslanec Tomáš Zdechovský zhodnotil pro deník FORUM 24 současnou situaci kolem premiéra Andreje Babiše. Je přesvědčen o tom, že na jeho střet zájmů mohou v důsledku doplatit všichni čeští zemědělci a další firmy a je podle něj možné, že Evropská komise velmi rychle rozhodne o zastavení dotací pro holding Agrofert.

Co říkáte na aktuální situaci kolem vyšetřování střetu zájmů Andreje Babiše?

Právníci Evropské komise potvrzují to, co jsme říkali i my. O možném porušování zákona o střetu zájmů už hovořili i právníci europarlamentu. Tyto závěry se tedy daly čekat.

Co se bude dít dál?

Evropská komise musí vzít názory právníků v potaz při svém rozhodování. Jejich stanovisko jistě prozkoumá a rozhodne se, zda pozastaví dotace, což se stane v případě, že opravdu dojde k závěru, že Babiš porušuje střet zájmů. Zastavení proběhne automaticky. Poté může přijít žádost o vrácení dotací od České republiky, která by je pak měla vymáhat od Andreje Babiše.

Pozastavení dotací by trvalo, dokud by Babiš neprodal Agrofert nebo neodešel ze svého postu?

Ano. Je tu několik možností. Babiš může Agrofert prodat za tržní cenu. Pak může odejít z postu premiéra. Pokud Andrej Babiš stále nechápe, že souběh těchto věcí není možný, pak je natvrdlý. Vždyť on je tím, kdo schvaluje evropské programy. Do holdingu Agrofert patří například firmy zabývající se prodejem zemědělské techniky a na tyto věci existují evropské dotace, o kterých rozhoduje vláda, nikoli Evropská komise.

Existuje nějaká další možnost?

Další možností je, že Agrofert bude takto dál pokračovat, Babiš zůstane premiérem, ale dotace pobírat nebude. To bych viděl jako nejméně pravděpodobnou možnost vzhledem k tomu, jak má Babiš rád peníze.

Dovedete si představit, jak Babiš v této situaci jedná o rozpočtu Evropské unie?

Nedovedu. Když bude totiž cokoli prosazovat, jeho hlas bude vnímán jako hlas člověka, který je ve střetu zájmů. Řada lidí si zjevně neuvědomuje, že tu aktuální zprávu nepřinesl žádný bloger, ale dva velké evropské deníky, britský The Guardian a francouzský Le Monde. Babiš bude nyní ničit práci všech, kdo se snaží v českém zájmu v Evropské unii něco prosadit.

Co to pro Českou republiku znamená?

Myslím, že si v Česku zatím nikdo moc neuvědomuje, že se může úplně změnit přístup ke kohezní politice, a to zejména v případě starších členských států. Oni nebudou posílat peníze České republice, aby si je pak rozdělovaly firmy předsedy vlády.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora