ROZHOVOR / „Chceme, aby tady proevropská, slušná a racionální politika, která není populistická, zvítězila nad populismem a lidmi, kteří evropské politice nerozumí,“ říká europoslanec a lídr lidovců před volbami do Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský. V rozhovoru pro deník FORUM 24 popisuje mimo jiné to, proč dohoda na koalici trvala tak dlouho. „To, že ne vždycky všichni chtěli, aby kandidátka vznikla, a muselo se to odpracovat, tak prostě je. Někdy je v politice lepší měsíc počkat a dohodnout se, než být netrpělivý a pak litovat,“ říká.
V pátek jste oznámili, že KDU-ČSL, ODS a TOP 09 budou kandidovat pod značkou SPOLU i do voleb do Evropského parlamentu v červnu příštího roku. Mezi stranami je ale v evropských otázkách řada rozdílů. Je opět tím spojovacím prvkem bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO)?
Ne, chceme, aby tady proevropská, slušná a racionální politika, která není populistická, zvítězila nad populismem a lidmi, kteří evropské politice nerozumí. Nechceme, aby tady tito politici vznášeli témata strachu, lži a nenávisti vůči lidem.
Green Deal, právo veta, vztah k právnímu státu, názor na společnou měnu euro. To jsou právě ty oblasti, na kterých se v koalici neshodnete. Napjaté jsou i ale osobní vztahy mezi některými tvářemi stran. O vládních stranách se v Česku často mluví jako o slepenci, neplatí to právě v tomto případě?
Slepenec by to byl, kdybychom šli s Piráty a se Starosty, ale my s nimi nejdeme. Na rozdíl od nich jsme makali na tom, abychom se dohodli na věcech, které nás spojují. Myslím, že ta dohoda je velmi dobrá.
Shodli jsme se i na tématech, která je potřeba vznášet, ať už je to reforma Evropské unie, ochrana spotřebitele, ale i věci jako odstranění bariér na vnitřním trhu, nebo zahraniční politika, kde máme stejný názor na transatlantickou spolupráci a spolupráci s Izraelem, Marokem a podporu Ukrajiny. Myslím, že těch věcí, které nás spojují, je mnohem víc než těch, na který máme jiný názor. I tam jsme ale schopní najít body, které nás spojují.
To, že i přes vzájemné antipatie některých lidí na kandidátce, a já to nejsem, i tak vznikla, ukazuje, že právě politické a státnické hledisko je pro nás důležitější než vnitřní spory.
Vy jste řekl, že je potřeba vznášet otázku reformy unie, na to ale stejný názor také nemáte, pokud jde třeba o právo veta. Jak to tedy může fungovat?
Právo veta by znamenalo změnu smluv a všechny tři strany si uvědomují, že v současné době to není věc, kterou je možné změnit. Měnit ji účelově je blbost. Co se týká právního státu, tak pokud by docházelo k jeho systematickému porušování třeba formou korupce, tak tam se shodneme všichni, ale ne na základě toho, že se někomu nelíbí, jak jsou interpretovány některé věci jako zákazy potratů nebo vztah k manželství pro všechny. To s právním státem nemá nic společného.
Tým není jen Ronaldo a Messi, ale potřebujete i nějakého Pavla Nedvěda, který ten tým stmelí.
Nebude té kandidátce chybět jednota? Když se podíváme na ta vyjednávání o jejím vzniku, tak třeba Alexandr Vondra (ODS), který bude jejím lídrem, byl proti koalici SPOLU a stál spíše na straně samostatné kandidátky ODS.
Tým není jen Ronaldo a Messi, ale potřebujete i nějakého Pavla Nedvěda, který ten tým stmelí. Je třeba na tom pracovat. Už to, že se nám podařilo kandidátku složit, že se nám podařilo udělat společné teze, ukazuje na to, že jsme to odpracovali, a proto to trvalo tak dlouho, potřeba si některé věci vyjasnit – a tím, že jsme si je vyjasnili, tak se ukázalo, že na to máme.
Zároveň strany nejsou ani v Evropském parlamentu ve stejných frakcích. Lidovci a TOP 09 sedí v nejsilnější lidovecké frakci – Evropské lidové straně (EPP), ODS ve frakci Evropských konzervativců a reformistů. Nebude tohle jeden z problémů společné kandidátky a také pro některé voliče důvod nevolit koalici SPOLU?
Určitě nebude. Myslím si, že i dnes italská premiérka Meloniová uvažuje, že půjde se stranou Forza Italia předsedy Tajaniho. Těch koalic je víc. Je třeba hledat i v evropské politice věci, které nás spojují, a udělat kandidátku tak, abychom se nakonec domluvili a Evropu protáhli těžkými časy. To, co je důležité, že na hranicích Evropské unie máme válku a budeme potřebovat se daleko více domlouvat a daleko silnější politický mandát a lídry. Proto je důležité, abychom hledali věci, které nás spojují, a ne ty, které nás rozdělují.
Vy budete jako lídr lidovců až na čtvrtém místě kandidátky. Byl tohle ten největší ústupek KDU-ČSL?
Já jsem to nabídl. Řekl jsem, že pokud by to mělo zhavarovat jen na tom, že se budeme hádat o tom, kdo bude na jakém místě, tak ten ústupek udělám – a udělal jsem ho. Každý, kdo se na to potom podívá s nějakým odstupem a bez emocí, tak řekne, že jsme udělali dobře a že to, že vznikla tahle kandidátka, je velký zázrak, a jsem rád, že se to podařilo. Bez tohoto mého ústupku by nikdy nevznikla. Od začátku jsem za tuto koalici bojoval a jsem rád, že se to podařilo.
Souvisí ten ústupek i s tím, že by lidovci, pokud by šli do voleb sami, možná neměli žádného europoslance? Průzkumy často ukazují, že se pohybujete pod hranicí pěti procent.
Nesouvisí a já jsem se toho ani nebál, že bychom se nedostali. Měli jsme několik výzkumů známosti potenciálních lídrů politických stran a já jsem z nich vycházel jednoznačně mezi třemi nejznámějšími. Strach jsem vůbec neměl, naopak si myslím, že bychom v těch volbách udělali dobrý výsledek.
Jde o to, že jsme nechtěli oslabit značku SPOLU. Kdyby tři měsíce potom nebyly volby do krajů a do senátu, tak to dávalo smysl, ale takto to smysl nedává. Rok po volbách do Evropského parlamentu jsou volby do poslanecké sněmovny a my tu značku musíme budovat. Nebude se posilovat poslední tři, čtyři měsíce, ale i v těchto volbách je důležité značku SPOLU udržet.
Na tiskové konferenci jste představili i programové desatero. Některé z těch bodů se ale zdají poměrně konzervativní. Nebudou mít někteří politici na kandidátce problém s jejich dodržováním?
Jsou to obecné principy fungování politických lídrů. Je tam několik zásad, kde dáváme pohledy na evropskou politiku. Je to spíš pro nás, pro lídry jednotlivých stran. Byla to podmínka, aby ta koaliční spolupráce vznikla.
Myslím si, že rozhodně ne. Každý měl dostatek času si to rozmyslet a všichni je podepsali, takže myslím, že s nimi všichni souhlasí. Všichni mohli dát své připomínky a ty byly akceptovány, takže to není dohoda dvou stran nebo jednoho člověka. Je to dohoda všech tří politických subjektů.
Ohlášení společné kandidátky se oddalovalo. Rozhodnutí mělo původně padnout v září. Před dvěma, třemi týdny to vypadalo, že do voleb v koalici vůbec nepůjdete. Proč ta vyjednávání trvala tak dlouho?
Protože si všechny strany musely udělat spoustu domácích úkolů a ty bolí. To, že ne vždycky všichni chtěli, aby ta kandidátka vznikla, a muselo se to odpracovat, tak prostě je. Někdy je v politice lepší měsíc počkat a dohodnout se, než být netrpělivý a pak litovat. Pokud jsme vyzrálí politici s velkými zkušenostmi, tak tahle kandidátka tomu odpovídá. Naše osobní ambice nakonec ustoupily před vyšším cílem udržet v České republice demokracii a svobodu. Volby na Slovensku a v Polsku tomu výrazně napomohly.
Strany koalice SPOLU teď mají dohromady osm europoslanců. Kolik očekáváte, že budete mít po červnových volbách?
Náš cíl je těch osm europoslanců obhájit, pokud bude něco navíc, tak to bereme jako velký bonus.
Nabízíme realistická řešení. Jsme jediní, kdo jsou schopní migrační politiku nastavit tak, aby začala fungovat.
Mluví se o tom, že hlavním tématem kampaně bude migrace a Green Deal. Andrej Babiš a hnutí ANO bude z voleb chtít udělat referendum o vládě. S jakým plánem do voleb půjde koalice SPOLU?
Nabízíme realistická řešení. Jsme jediní, kdo jsou schopní migrační politiku nastavit tak, aby začala fungovat. Myslím si, že kdo poslouchá migrační plány lidí, jako je paní Mračková Vildumetzová, která je stínová ministryně vnitra a ani neví, co je to ekonomická migrace, a ty, které představujeme my, tak je to rozdíl jako mezi Ferrari a Velorexem. My jsme to Ferrari a nabízíme, že jsme schopni migraci zvládnout. Volič si může vybrat stranu, která tady jen neplácá, ale nabídne mu řešení a bude ho schopná v Evropské unii prosadit.